2023-08-23 14:48:55

4 nõuannet, kuidas töötajaid lihtsasti tunnustada

09.12.2016

4 nõuannet, kuidas töötajaid lihtsasti tunnustada

Mida rohkem tunnevad töötajad end vajaliku ja hinnatuna, seda kvaliteetsemat ja paremat tööd nad teha tahavad. Teoorias lihtne. Kuidas aga seda saavutada? Rahulolu tõstmiseks on mitmeid meetmeid – näiteks rahalised preemiad, paindliku tööaja pakkumine või lisapuhkusepäevade võimaldamine. Pikaajalised boonused on head, kuid tasuks mõelda ka igapäevastele ja -nädalastele väikestele tegevustele, mis ei võta palju aega ega raha. See-eest hoiavad need meeleolu pidevalt kõrgel ja edastavad signaali, et ettevõte tõepoolest hindab töötajate panust oma ülesannete täitmisel. Iga päev, iga nädal, iga kuu.
Millised on efektiivsed ja lihtsad meetodid oma töötajate tunnustamiseks?

1. Personaalne tänamine
Kõige lihtsam ja selgem viis oma töötajate tänamiseks on avaldada neile aeg-ajalt personaalselt tänu. Öelda, mida nad teevad suurepäraselt, kui oluline on nende panus ettevõtte arengusse, millist lisaväärtust nad on ettevõttesse toonud. Seda võib teha igal ajal ja igas kohas – olgu selleks siis ühine lõunasöök või miks mitte hoopis hommikusel ühisel liftisõidul? Ei tasu karta, et töötajad harjuvad pideva tunnustamisega ära ja vastupidiselt soovitule muutuvad laisemaks – õigel ajal öeldud tunnustavad sõnad vastupidi ergutavad tegema sama head tööd ka edaspidi!

2. Tänukirjade saatmine
Kui Sinu töötajad saavad endale lubada luksust nimega kaugtöö, on nad juba nagunii tõenäoliselt ühest keskmisest töötajast tunduvalt rahulolevamad. Selleks, et Sinu head sõnad ja mõtted ka nendeni jõuaksid, võiksid saata isikliku pöördumisega tänukirju ja anda konstruktiivset tagasisidet nende igapäevatööle. Lihtne! Ei, jutt ei käi meetripikkustest novellilaadsetest kirjatükkidest, vaid vahel piisab ühest-kahest siiralt mõeldud ja kirjutatud reast. Miks mitte lisada mõni motiveeriv pilt või hoopis püstiste pöialdega selfie? Kui Sa veel ei ole läbimõeldult alustanud heade soovide jagamisega, on viimane aeg sellega algust teha!

3. Heade soovide jagamise edendamine
Alati ei pea kõike ise tegema. Suurepärane võimalus heade soovide levimiseks ja tööpäevadele positiivse noodi andmiseks on kontorisse heade soovide laeka ülesseadmine. Palu oma töötajatel sinna aeg-ajalt midagi positiivset kirjutada – näiteks, kuidas nad hindavad kaaskolleegide tööd ja panust. See annab võimaluse ka introvertidel, kes tavaliselt pigem omaette hoiavad, sõna sekka öelda. Jagatud häid mõtteid ei pea aga riiuliservale tolmu koguma panema, vaid neid võiks hoopis koguda ülesseatud tunnustusseinale ja kaunistada tühjavõitu kööginurka.

4. Mänguline tunnustamine
Töötulemuste parandamiseks ja meeskonnavaimu ülalhoidmiseks võiks siduda püstitatud eesmärke mänguga. Kuuluta välja erinevaid võistlusi, mille tulemusel saavad töötajad (või lausa terved meeskonnad) tunnustust – olgu selleks siis maitsev lõunasöök ettevõtte kulul, pikendatud nädalavahetus või hoopis võimalus külastada mõnd meelelahutusüritust. Ole loov – tunnustavad autasud täidetud eesmärkide eest võivad olla ka vahvad-kummalised kroonid, tabava tekstiga riietusesemed või hoopis eriskummaliselt komplekteeritud toidukorvid. Mida vahvamaid tunnustusmeeneid suudad välja mõelda, seda suurem on tõenäosus hiljem leida kajastust ka sotsiaalmeediast – väike linnuke kirjas ka tööandja brändinguga tegelemisel.

Oluline on oma meeskonda pidevalt tunnustada, mitte teha seda vaid kord aastas toimuval aastalõpupeol. Väikesed žestid, läbimõeldud tänusõnad, vahvad ühised ettevõtmised on need, mis aitavad hoida Sinu meeskonna motivatsiooni ja rahulolu. See ongi ju oluline heade eesmärkide saavutamiseks, kas pole?