2023-08-23 14:48:55

JUHEND: 5 soovitust, kuidas viia läbi tööintervjuu veebi vahendusel

26.03.2020

5 soovitust, kuidas viia läbi tööintervjuu veebi vahendusel

Praeguse eriolukorra valguses, kui töökorraldus on muutunud vaid päevadega ja kolinud suures osas kodukontoritesse, on ettevõtte seisukohast väga oluline olla valmis kiiresti kohanema. Seda ka personaliotsingute puhul.

Ainuüksi veebis läbi viidud värbamisprotsess vajab alguses kindlasti pisut kohanemist, kuid samas võib pakkuda mõlemale osapoolele lisaväärtust.

Kui varem kasutasite ehk pigem traditsioonilist intervjuude formaati, kus istusite sobiva kandidaadiga üksteise vastas laua taga, siis nüüd on aeg kolida mõneks ajaks mitmekülgsesse tehnoloogia maailma. Võtke appi telefon või arvuti, pühkige kaamera puhtaks ja asuge suhtlema.

Õnneks on veebist võimalik leida mitmeid häid keskkondi, kus saab mugavalt nii oma meeskonnaga kui ka kandidaatidega vestlusi pidada ning video vahendusel isiklikum tunnetus kätte saada.

Nimekirja, milliseid online-keskkondi võiksite värbamisel katsetada, leiate siit .
6 sammu, et olla videointervjuuks valmis
Toome välja 6 soovitust, millele tähelepanu pöörata.
• Riietus olgu intervjuule vastav ja sobiv – esindate ikkagi ettevõtet.
• Proovige enne mõne töökaaslasega läbi, kas kõik vajalik töötab (kaamera, mikrofon, internetiühendus jms).
• Valige sobiv ja liigse „mürata“ taust.
• Vaadake üle oma profiilipilt ja konto nimi – esmamulje algab juba neist.
• Keskenduge intervjuu ajal ekraani taga olevale inimesele ja lülitage segajad välja.
• Harjutamine teeb meistriks, seega iga korraga lähete ise enesekindlamaks ja intervjuu sujub ka ladusamalt.
Saatke kandidaadile juhis
Ka kandidaat võib olla olukorras, kus telefoni- või videointervjuu on tema jaoks esmakordne kogemus. Selleks, et maandada liigseid ja asjatuid pingeid, tasub saata kandidaadile eelnevalt piisava ajavaruga väike juhis, kus on kirjas, mis kell, mis keskkonnas ja kuidas intervjuu toimub.

Kui on vaja näiteks eelnevalt tõmmata alla mõni rakendus või programm, tuleks selleks tööotsijale anda ka piisavalt aega, sest see ei pruugi kohe õnnestuda.

Kõige lihtsam on korraldada intervjuu mõnes keskkonnas, kus saab saata kandidaadile vaid lingi, mille abil pääseb ta õigel ajal ja kergelt ennast teile tutvustama. Mida keerulisem on intervjuule pääsemise teekond ja mida rohkem kontosid peab looma või erinevaid rakendusi alla laadima, seda rohkem läheb tööotsijal selle peale asjatult energiat ning võib viia ta pinge tõttu heast emotsionaalsest tasakaalust välja. Tööintervjuu ise on ju juba piisavalt ärevust tekitav.
Arvestage võimalike segajatega
Praegusel ajal, kui kõik perekonnaliikmed on samal ajal kodus, tuleb arvestada sellega, et on täiesti normaalne, kui mingi hetk jookseb kaamera eest mõni lemmikloom läbi või soovib väike tegelane hetkeks tähelepanu enda kaunile kunstiteosele. Kuigi vestluse katkestamine viib veidi mõtted mujale, annab see ka hea võimaluse reageerida sellele positiivselt ning muuta suhtlus kandidaadiga veelgi vabamaks ja mõnusamaks.

Taolisi ootamatuid olukordi ei tohiks häbeneda või varjata, vaid pigem võtta loomulikult ja rahulikult, et vältida taolisi kentsakaid olukordi nagu all olevas videos.


Arvestage suurema ajakuluga
Kui ideaalses maailmas algab intervjuu täpselt sel kellaajal kui kokku lepitud, siis veebipõhise värbamise puhul peab arvestama, et esimesed 5 – 10 minutit kuluvad hoopis tehniliste murekohtade lahendamisele. Siiski saab teatud asju ka edukalt ennetada.

Selleks, et vähemalt üritada õigel ajal vestlusega alustada, tasub 10 – 15 minutit varem võtta kandidaadiga ühendust ja esiteks tuletada ennast ja teie kokkulepet meelde ning teiseks kohe ka uurida, kas kõik kenasti töötab. Selle puhul jõuab kandidaat veelkord kõik seadistused üle kontrollida, loodetavasti kõlarid ja mikrofoni tööle panna ning olla valmis õigel ajal nupule vajutama.
Andke tagasisidet – kõigile
Pidev tagasiside jagamine kõigile teie tööpakkumisele kandideerinud töövõtjatele on praegusel ajal kriitilise tähtsusega. Paljude töövõtjate seas valitseb teadmatus tuleviku osas ning kui varem kandideeriti paarile sobivale ametikohale ja oodati mõnda aega vastust, siis pikema eriolukorra kestvuse tõttu laiendatakse suure tõenäosusega oma otsinguhaaret ja püütakse visata õnge korraga mitmesse valdkonda, ka sinna, mis ei oleks ehk alguses valikusse mahtunud. Seega on mõistlik reageerida kiirelt, et mitte kaotada häid kandidaate ja suurendada oma töökoormust värbamisprotsessi lõpus.