2023-08-23 14:48:55

Esimene nädal uuel töökohal – mida teha ja mida mitte?

08.12.2016

Esimene nädal uuel töökohal

Palju õnne! Kandideerimisprotsess on edukalt lõppenud, rõõmustav „jah“-sõna just sellest ettevõttest, kuhu kõige rohkem minna tahtsid, lõpuks kätte saadud ja tööleping sõlmitud. Ees on ootamas esimene töönädal. Mis nüüd siis saama hakkab?

Uude kohta tööle asumine on kahtlemata põnev, kuid samas ka intensiivne ja emotsiooniderohke aeg. Selleks, et uuele algusele omane virr-varr Sind maha ei murraks ja saaksid suurepäraselt uude kollektiivi sisse elatud, tasub meeles pidada järgnevaid nõuandeid:

Ole rahulik
Võib juhtuda, et unustad juhised teise osakonda minemiseks ja tiirutad nõutult mööda võõraid koridore ringi, ei suuda meeles pidada kõiki uusi nimesid ja nägusid (kes suudaks?!) või on Sul raskusi uude e-posti sisselogimisega (kas see peaks nüüd null või suur O ikkagi olema?). Tea, et see kõik on normaalne, tegelikult ka. Keegi ei eelda, et Sa silmapilkselt kõike tead ja meeles pead. Hinga sügavalt sisse ja proovi uuesti. Heida oma eksimuste üle nalja ja ära lase enesekindlusel kõikuma lüüa. Sa ju tead, et saad imeliselt hakkama! Mõtle sellele, et kõik töötajad Sinu ümber on kord olnud esimest päeva uues kohas tööl. Kas pole mitte julgustav?

Ole seltskondlik
Ei, Sa ei pea kohe esimesel päeval kõiki kolleege, kelle nime suudad meeles pidada (ja ka neid, kelle omad Sul hetkega meelest on pühitud), õhtusöögile kutsuma või ühist teatrikülastust planeerima hakkama. Uuri hoopis kolleegidelt, kus nad lõunal söömas käivad ja mine nendega kaasa! Jah, uusi kohustusi on palju ja võib tunduda hiilgav mõte esimese päevaga kõik teave ülikiirelt omandada, kuid kui ohverdad lõunasöögi, jääb Sul uute kolleegidega tuttavamaks saamata ja tööpäeva lõpuks on nad Sulle suure tõenäosusega pannud mõttes hüüdnime Korina-Kati – kellel seda siis vaja?

Küsi küsimusi
On loomulik, et uuele ametikohale asudes ei tea Sa kõiki nippe-trikke-toimemehhanisme, kuidas ettevõte töötab. Ja see on igati normaalne. Kasuta oma uustulija-staatust ja küsi küsimusi kõige kohta, mis näib vajalik. Mõtteviis küll-ma-uurin-kunagi-hiljem võib viia olukorrani, kus mitu kuud pärast tööle asumist hakkad juba tolleks hetkeks esitama „rumalaid“ ja „imelikke“ küsimusi. Ja siis on juba palju piinlikum tunnistada, et Sa mõnd lihtsat funktsiooni või kontaktisikut ikka veel ei tea.

Ära pinguta üle
Ole avatud ja sõbralik. Õpi kolleege tundma, kuid ära ürita esimesel töönädalal küsitleda kõiki ja uurida kõige kohta. See jätab Sinust tüütu ja uudishimuliku inimese mulje, kes töötegemisele eelistab sorida inimeste eraeludes. Jah, võimalusel lülitu töökaaslaste lõunalauavestlusesse, kuid ära jäta kaaslasi küsimusterahe alla. Kui Sa ei plaaninud just kuuks-kaheks tööle minna, on Sul aega kõiki tundma õppida küll ja veel.

Ole positiivne
Sa oled kindlasti uutest tööülesannetest kergelt segaduses või tunned, et Sinult nõutakse alates esimesest päevast liiga keerulisi saavutusi. Selle asemel, et kulm kipras tegudele asuda, naerata ja ütle, et annad endast parima, ent võid vajada häid nõuandeid ja endast kogenumatega konsulteerimist. Nii jätad endast sõbraliku ja positiivse inimese mulje. Enesetunne on ka kohe parem. Tasub proovida!

Hea lugeja, kuidas möödus Sinu esimene töönädal ja millised on Sinu nõuanded uuel töökohal sisseelamiseks?