2023-08-23 14:48:55

6 hoiakut, mida vältida tööotsingu käigus

16.06.2016

Tööotsing võib olla tüütu ja närvesööv protsess, eriti siis, kui Sinu jõupingutused ei vii Sind sihile. Ehkki Sa võid arvata, et teed kõik justkui õigesti, peaksid aja maha võtma ja oma tegevusplaani ning käitumisharjumused üle vaatama. Valede hoiakutega võid Sa oma tööotsingud sootuks ära rikkuda. Siin on Sulle 6 hoiakut, mida tuleks vältida tööotsingu käigus:

1. Meeleheide – oled ametlikult alla andnud
Olles pikka aega töötu, valdab Sind kindlasti meeleheide. Selleks, et edasi liikuda, pead Sa vabanema meeleheitlikest mõtetest oma peas, sest ükski tööandja ei suudaks võtta tõsiselt tööotsijat, kes on rusutud ja keda valdab meeleheide. Kui Sa ei suuda iseseisvalt leida eneses piisavalt motivatsiooni, siis tuleks abi saamiseks pöörduda näiteks professionaalse karjäärinõustaja poole, kes aitab Sind taas õigele teele.

2. Segadustunne – Sa ei tea täpselt, mis Sa soovid teha
Paljud lasevad oma karjääri mõjutada juhuslikel sündmustel. Olles leidnud töö, jõuab kätte aeg, kui saad ametikõrgendust ja nii lased ennast kärjääriredelil aina edasi ja edasi viia teadmata, kuhu Sa täpselt jõuda soovid. Ühel päeval Sa seisatud ja mõtled, kuidas ma küll siia olen jõudnud? Töö otsimise puhul on oluline sihipärane ja aktiivne otsing, mis tagab eduka ja rahuloleva karjääri.

3. Teadmatus – arvad, et tööotsimise strateegiaks on ainult tööpakkumistele kandideerimine
Uue töö leidmisel on kindlasti oluline osa tööportaalides olevatele tööpakkumistele kandideerimine. Kuid peab tõdema, et tööotsing, kus keskendutakse ainult tööpakkumistele kandideerimisele, ei pruugi viia parima tulemuseni. Selle asemel hoia ka oma CV aktiivsena, uuenda ja täienda seda CV-d aeg-ajalt, et see oleks nähtav tööpakkujatele ka CV-de andmebaasis.

4. Õigustunne – Sa arvad, et Sulle võlgnetakse teatud töö või kindel palk
Üks kindlamaid viise, kuidas saavutada läbikukkunud tööotsing, on elada unistuste maailmas. Näiteks kandideerida tööpakkumistele, kus Sul tegelikult puudub nõutud kogemus ja Sul puudub ka soov seda konkreetset eriala omandada. Või Sa tunned, et Sa väärid keskmisest kõrgemat töötasu ja vastavat ametipositsiooni, arvestamata hetke reaalseid võimalusi ja olukorda tööturul.

5. Läbimõtlematus – Sa ei küsi, mida Sa teed valesti
Tööd otsides ei tasu oodata kaks kuud, enne kui Sa midagi tõsist kavatsed ette võtta. Kui Sa oled kandieerinud paljudele tööpakkumistele, kuid pole siiani saanud võimalust minna tööintervjuule, siis ei ole Sinu CV tõenäoliselt piisavalt hästi koostatud. Ja kui Sa oled saanud intervjuule, kuid ei ole siiski osutunud valituks, siis peaksid mõtlema ja analüüsima oma käitumist tööintervjuul ja parandama oma väljendamisoskust. Sul on võimalus alati firmalt küsida, mis olid Sinu puudusteks ja juba järgmine intervjuu võib minna edukamalt.

6. Isekus, egoism – kontaktide võrgustikku kasutades on Sinu hoiakuks mina-suhtumine
Väärtuslike kontaktide võrgustik on hea võimalus töö leidmiseks. Kuid sageli on tööotsijad võrgustikku kasutades suhtumisega, mida keegi teine saaks nende jaoks ära teha. Selline suhtumine ei ole õige. Saades vihje mõnest tööpakkumisest või isikust, kes töötab Sulle huvipakkuvas ettevõttes, pead ise huvi üles näitama ja aktiivselt suhtlema, et pääseda jutule või tööintervjuule.