2023-08-23 14:48:55

5 sammu, kuidas kiiresti uus töö leida

06.06.2023

Kui oled ehk olukorras, mil vaja kiiresti uut tööd leida – sest elu vajab ju elamist ja kohustused täitmist - , on vaja appi võtta läbimõeldud plaan. Kuigi töö otsimist võiks võrrelda pigem maratoni kui sprindiga, tuleb Sul koondada kogu oma jõud ja olla valmis lühema aja jooksul pingutama rohkem kui muidu. Sellegi poolest peaksid arvestama tööotsingu peale minimaalselt kaks nädalat kuni kuu aega.

Eduka tööotsingu saladus ehk kuidas kiiresti uus töö leida

Sukeldu tööpakkumiste maailma

Esiteks pead minema luurele – mida pakutakse, kus pakutakse, keda otsitakse. Selleks, et mitte raisata aega tuhandete tööpakkumiste läbivaatamisele, tee asja nutikalt – filtreeri tööpakkumised vastavalt oma eelistustele ja vajadustele.

Näiteks tasub vaadata:

Tööpakkumised Sinu valdkonnas
Tööpakkumised Sinu lähedal
Tööpakkumised avaliku palgaga

Samuti soovitame laiendada oma otsimisala. Kui oled harjunud töötama ühes konkreetses valdkonnas, siis mõtle, kas võiksid proovida ka mõnda teistsugust tööd või ehk lausa pikaajalise töö asemel oleksid nõus hooajatööga.

Alati on hea mõte uurida ka tuttavatelt ja erinevatest gruppidest ehk on neil Sulle mõnda tööotsa pakkuda.

Lisanipp: ole teistest ees ja tutvu igal hommikul esimese asjana meilile saadetud värskete tööpakkumistega – kriteeriumid saad valida ise ja nii oled kindel, et ükski hea pakkumine ei lipsa Sinust mööda. Teavituse saad endale luua kohe siit.

Asu CV kallale

Kui oled eeltöö ära teinud ja tead, kuhu tahaksid kandideerida ning keda tööandjad enda juurde ootavad, tuleb Sul minna tagasi alguspunkti – CV juurde. Kui see ootab Sul alles koostamist või on info ammu vananenud, siis põhimõtteliselt pole Sul olemas ju visiitkaarti, millega ennast tööandjale korralikult tutvustada.

Kuna aega pole kunagi palju ja eriti nüüd on iga minut arvel, püüa võimalikult täpselt panna kirja vaid kõige olulisem – kindlasti vajab Sinu erilist tähelepanu töökogemuse kirjeldamine ja oskuste esile toomine. Kui jätad mõne kümne aasta taguse täiendkoolituse mainimata, ei juhtu vast sellest midagi, kui aga kirjutad liiga üldsõnaliselt sellest, millega saaksid tööandjale abiks olla, võivad Sinu võimalused antud töökoht endale saada tublisti kahaneda.

Kui vajad CV koostamisel veidi lisaabi ja head nõu, siis põhjalikumad nipid ja trikid leiad siit.

3. samm – kandideeri

Nüüd, kui oled CV valmis saanud ja sobivad tööpakkumised ootavad avatuna ekraanil, on aeg astuda oluline samm – anda endast tööandjale märku. Ja mida varem, seda parem. Loomulikult on igati teretulnud, kui paned juurde ka kaaskirja, mis näitab, et oled töökoha ja ettevõttega põhjalikumalt tutvunud ja kus kirjutadki sellest, miks arvad, et just Sina võiks nende uueks töötajaks sobida.

Kaaskirja näidist saad vaadata siit.

Lisaks tasub meeles pidada, et kandideerida tasub ka siis, kui vastad umbes 70%-80%-le nõudmistest. Kui näed, et miski jääb puudu, kuid oled valmis seda juurde õppima (eeldusel, et see ei võta päris mitu aastat aega), siis nii kirjutagi CV-sse. Tööandjad otsivad küll ideaalset kandidaati, kuid see ei tähenda, et nad ei ole valmis ka Sulle võimalust andma.

Ära võta hoogu maha

Küll on hea tunne, kui esimesed kandideerimised on tehtud! Oled väga tubli, kuid ära jää nüüd lihtsalt vastuseid ootama ja puhkama. Kuna erinevates ettevõtetes toimub uute töötajate otsimine erineva kiirusega, siis võib tagasiside Sinu kandideerimise kohta jõuda paari päeva, paari nädala või alles kuu aja pärast. Seetõttu hoia endiselt iga päev uutel tööpakkumistel silm peal ja kandideeri, kui mõnda sobivat märkad. Tööturul kehtib praegu kiirema reegel, seega viska õnged vette ja kõige nobedam kala võidab.

Siinkohal pane tähele, et me kindlasti ei soovita kandideerida mõtlematult igale poole, ka sinna, kuhu võib-olla Sa üldse ei sobigi. Samuti julgustame Sind uurima mõne aja möödudes ise tööandjalt, mis etappi on konkurss jõudnud – nii saad jooksvalt infot ja oskad ka oma kandideerimisi paremini hallata.

Too võit koju

Kui jõuab kätte aeg, mil Sind kutsutakse intervjuule, siis võta seda äärmiselt tõsiselt. Sind on teiste seast välja valitud ja nüüd on Sinu aeg särada! Näita tööandjale, kui motiveeritud oled tema ettevõttesse tööle asuma ja tee selleks põhjalikult eeltööd. Pane kirja ka küsimused, millele sooviksid ettevõtte esindajalt infot saada.

Et närv ei oleks liialt suur, vaata, kuidas sellega toime tulla ning viska pilk peale ka enamlevinud intervjuu küsimustele.

Soovime Sulle palju edu ja kiiret sobiva töö leidmist!