Kuidas kirjutada kaaskirja? (+NÄIDIS)
Kaaskiri on lühike ja kompaktne kiri, mille eesmärgiks on toetada CV-s esitatud andmeid, andes tööandjale kiire ülevaate, miks oled just sina sellele ametikohale kõige sobivam kandidaat.
Erinevalt motivatsioonikirjast, mis keskendub rohkem kandidaadi isiklikule huvile ja motivatsioonile konkreetse töökoha vastu, on kaaskiri lühem ja konkreetsem, tuues esile kõige olulisemad oskused ja kogemused, mis vastavad töökuulutuses esitatud nõuetele.
Miks on kaaskiri oluline?
Kaaskiri on oluline, sest see aitab tööandjal kiiresti hinnata kandidaadi sobivust ja motiveeritust. Hästi kirjutatud kaaskiri võib eristada sind teistest kandidaatide hulgast ning tekitada tööandjas huvi sinu CV-d põhjalikumalt uurida.
Parimad praktikad kaaskirja kirjutamiseks
Grete Adler, CVKeskus.ee värbamisjuht, jagab nõu, kuidas kirjutada silmapaistev ja professionaalne kaaskiri.
Kaaskiri on oluline osa sinu kandideerimisprotsessist, ja hästi koostatud kaaskiri võib olla just see, mis paneb tööandja sind lähemalt kaaluma. Siin on minu soovitused, kuidas luua silmapaistev kaaskiri:
1. Ole konkreetne ja tabav
Minu kogemus näitab, et kaaskiri peaks olema lühike ja lööv, ideaalis mahtudes umbes poolele A4 lehele. Vältides pikki ja lohisevaid kirjeldusi, keskendu konkreetsetele punktidele ja oma kõige olulisematele oskustele.
2. Personaalne pöördumine
Soovitan kaaskirja alati alustada viisakalt ja personaalselt, kasutades tööandja või värbaja nime, kui see on teada. See loob hea esmamulje ja näitab, et oled teinud eeltööd.
3. Selge struktuur
Kaaskirja selge ja loogiline struktuur on hädavajalik. Soovitan järgida kindlat ülesehitust: alusta viisakast pöördumisest; selgita, millisele kohale kandideerid; anna ülevaade, kuidas täidad töökuulutuses esitatud nõudmisi; põhjenda, miks oled ideaalne kandidaat; lisa oma kontaktandmed; ja lõpeta viisakalt.
4. Kohanda ja värskenda iga tööpakkumise jaoks
Kaaskiri peaks alati olema kohandatud vastavalt konkreetsele tööpakkumisele. Tõsta esile just need oskused ja kogemused, mis on selle töö jaoks kõige olulisemad. Minu soovitus on, et iga tööpakkumine väärib oma unikaalset kaaskirja.
5. Tähelepanu detailidele
Enne saatmist kontrolli kaaskirja hoolikalt. Kirjavead või stiilivead võivad rikkuda muidu hea mulje. Professionaalselt ja hoolikalt koostatud kaaskiri näitab, et võtad kandideerimist tõsiselt ja austad potentsiaalset tööandjat.
Nende nõuannete järgimine aitab sul luua kaaskirja, mis teeb sinu kandidatuuri meeldejäävaks ja professionaalseks.
Kaaskirja näidis
Lugupeetud ettevõtte X esindaja/ personalijuht/ proua Maasikas
Soovin kandideerida Teie väljakuulutatud ketiüksuse juhi ametikohale.
Kuigi kirjale lisatud CV annab ülevaate minu varasemast töökogemusest, haridusest, täiendõppest ja tööks vajalikest oskustest, tõin välja töökuulutuses olevad nõudmised ja vastavad oskused nendel aladel:
• Kaubandus- või majandusalane haridus – olen omandanud magistrikraadi majanduses
• Erialane töökogemus – olen töötanud kaubanduses üle 10 aasta
• Organiseerimisvõime – olles aastaid juhtinud ettevõtte ressursse, olen tõestanud end vilunud organiseerija ja ajaplaneerijana
• Keeled – valdan kõiki tööks vajalikke keeli (eesti, inglise, vene) ja lisandväärtusena ka saksa keelt väga heal tasemel
Leian, et lisaks töökuulutuses toodud nõuete täitmisele, olen sellele ametikohale sobiv kandidaat, sest olles töötanud pikka aega kaubanduses, saan kinnitada, et just see on ala, kus end ka edaspidi töötamas näen ja soovin koos tööandjaga ühiste eesmärkide poole püüelda.
Olen meeleldi nõus vastama tekkivatele küsimustele Teile sobival ajal e-maili jaan@mustikas.ee või telefoni +372 699 7610 teel! Ootan Teiega kohtumist, et rääkida põhjalikumalt pakutavast ametikohast ja põhjustest, miks leian, et olen Teie ettevõttesse sobiv inimene.
Lugupidamisega
Jaan Mustikas
Kuidas kirjutada CV-d?
Heida pilk ka uutele tööpakkumistele Sinu valdkonnas