2023-08-23 14:48:55

Läbirääkimised töötingimuste üle

16.06.2016

Nii, Õnnitleme sind. Sind on välja valitud kui kõige sobivam ja parim kandidaat ning jäänud on veel viimane samm enne tööle asumist. Selleks on läbirääkimised töötingimuste ja tasude osas. Sellistel läbirääkimistel lepivad osapooled tavaliselt kokku töötasu suuruse, boonused, töötingimused, tööaja, puhkuse, töövahendid jne. Kuna üldiste töötingimuste kohta on Sul juba kindlasti ülevaade olemas, siis tavaliselt kujunevad läbirääkimised põhiliselt töötasude ja boonuste üle. Mõnikord on sellised läbirääkimised raskemad ja suuremat pingutust nõudvad, kui eelnevad etapid kokku. Kuidas käituda, mida soovida ja millega leppida? Proovime leida nendele küsimustele vastuse. On olemas kindlad märksõnad sellisteks läbirääkimisteks.

› Tea ja tunneta oma väärtust. Olles jõudnud niikaugele, on kindel, et tööandja tahab Sind sellele töökohale. Koos peate nüüd leidma mõlemaid pooli rahuldavad tingimused. Teades oma väärtust ja omades teavet vastava ametikoha kohta, on Sul palju kergem määrata kriteeriume ja leida enda hinda. Ära iialgi nõustu kohe esimeste pakkumistega, kui Sa just tööd ei otsi töö enda pärast. Tegemist on siiski protsessiga, mis peaks Sulle ja ka tööandjale kasu tooma ning, et seda tööd saada, pead pidama maha siiski ka väikese lahingu. Teades oma hinda, on see tegevus lihtsam Sinu enda jaoks.

› Valmista ennast ette. Kui oled teinud eeltööd intervjuu jaoks, siis nüüd oleks vaja Sul uurida ka spetsiaalselt selle ametikohaga kaasas käivaid aspekte. Näiteks: töökeskkond, ootused karjääri suhtes jne. Räägi inimestega, kes töötavad samadel positsioonidel või ametikohtadel.

› Keskendu eesmärgile, mitte võidule. Ära unusta, et Sinu eesmärgid on vaid asja üks pool ning et ka tööandja soovib saada häid tingimusi. Arvesta, et alles minimaalselt aasta pärast võid Sa uue visiidi teha, et arutada kas palgatõusu või muude tingimuste muutmist. Seetõttu ei saa Sa nõuda kohe maksimaalset.