2023-08-23 14:48:55

Testi ennast: kui lähedal oled läbipõlemisele

19.10.2018

Testi ennast: kui lähedal oled läbipõlemisele

Tööst tingitud läbipõlemine on väga tõsine teema ja sellega tuleb tegeleda. Tihtipeale võib kuulda inimesi omavahel rääkimas, et üks või teine sõber/sõbranna on nii tubli ja teeb hästi palju tööd. Kõik on korras seni, kuniks ei muutu töö tegemine inimese jaoks kinnisideeks.
Liigne stress ja ületöötamine mõjutab nii töötajat ennast kui ka kõiki tema ümber olevaid inimesi. Ühel hetkel hakkavad aga langema tulemused, avalduvad erinevad tervisehädad, muutuvad suhted lähedastega (ja mitte just paremuse poole)..
Vasta neile viiele lihtsale küsimusele ja vaata, kas peaksid ehk oma tööelus mingeid muudatusi tegema.
1. Kas Sinu vastus küsimusele „Kuidas Sul läheb?“ on 99% ajast „töiselt“?

2. Kas mõtled pidevalt, milliste tegevuste arvelt saaksid aega näpistada, et tööasjadega tegeleda? (Unetunnid, iganädalased joogatunnid või hoopis hommikused jooksuringid on nüüd asendunud töö juurde tõttamisega?)

3. Kas otsustad vahel vabal päeval „korraks e-kirju vaadata“ ja avastad end neli tundi hiljem ikka veel töölainelt?

4. Kas magama minnes viimane ja ärgates esimene mõte on enamasti just töökohustustega seotud?

5. Kui tegeled mingi muu asjaga, siis arvestad „kulutatud aega“ sageli ümber töötundideks ning mõtled kahjutundega, kui palju tööd selle aja jooksul tehtud oleksid saanud?
Kui vastasid enamikele või kõikidele küsimustele jaatavalt, on olukord päris tõsine – oled läbipõlemisele päris lähedale jõudnud ja sellega tasub midagi ette võtta!
Kui vastasid aga enamikele või kõikidele küsimustele eitavalt, siis oled õnneks suutnud hoida töö- ja eraelu tasakaalus – jätka samas vaimus!
Läbipõlemise ennetamise meelespea:

• Kui Sul on kehtestatud ametlikud töötunnid, pea neist kinni!
• Õpi ütlema „ei“!
• Võta endale teadlikult vaba aega – ka keset kiiret tööpäeva. Olgu selleks alguses kasvõi viieminutiline jalutuskäik lähedalasuvas pargis.
• Kustuta töine meilirakendus enda nutitelefonist – tõenäoliselt ei pea Sa olema 24/7 telefoni teel kättesaadav.
• Suhtle oma ülemusega – kindlasti ei ole tal jäänud märkamata, et Sa vaid töötad, töötad, töötad. Loodetavasti leiate olukorrale lahenduse!