2023-08-23 14:48:55

5 mängulist viisi töötaja vaimse tervise turgutamiseks

23.03.2021

5 mängulist viisi töötaja vaimse tervise turgutamiseks

Viimastel aastatel on aina rohkem hakatud rääkima vaimse tervise hoidmisest ja aina tihedamini jõuab see teema ka ettevõtte juhtide lauale. Tõsi ta on, et rahul ja endaga tasakaalus olev töötaja on heaks kaaslaseks nii meeskonnale kui ka loob väärtust ettevõttele.

Kuidas saab ettevõte oma töötaja heaolu ja tulemuslikkust toetada?
Jagame 5 mängulist nippi.
Pange töötajad liikuma

Üks väga hea viis enda „mahalaadimiseks“ pärast pikka tööpäeva – aga miks mitte vahel ka tööpäeva ajal – on enda liigutamine, trenni tegemine ja värskes õhus viibimine.

Kuna praegusel ajal ei ole võimalik suuremas grupis koos midagi teha, siis võib olla üksinda raske ennast motiveerida diivanilt püsti tõusma. Seepärast soovitame võtta meeskonnaga ette ühine virtuaalne väljakutse.

3 suurepärast ühist väljakutset:
- Kuu jooksul tuleb läbida kindel arv kilomeetreid.
- Nimekiri terviseradadest, mida kevade jooksul külastada.
- Erinevate trennide arv, mis tuleb kindla aja jooksul koos ära proovida.

Väikese lisamotivatsiooni tekitamiseks soovitame panna välja ka mõned sümboolsed auhinnad või miks mitte koguda kilomeetreid heategevuse nimel.

Pange töötajad omavahel suhtlema

Kriisile reageerimisest tulenev kiire töötempo ja kaugtöö tegemine on viinud meilt võimaluse pidada kolleegidega spontaanseid tööväliseid jutuajamisi. Kuna inimene on siiski oma loomult sotsiaalne ja väga vähestele sobib peaaegu täielik suhtlemise puudumine, on vaja seda vahepeal ettevõtte poolt teadlikult turgutada.

Hea nipp: „Tunne oma kolleegi“ bingo.

Koguge kokku iga töötaja kohta mõned huvitavad faktid ja laske meeskonnal näiteks nädala jooksul üks ühele suheldes jõuda jälile, kelle kohta, milline väide käib. Nii saavad inimesed omavahel tuttavamaks isiklikumal tasandil, neil tekib lisapõhjus üksteisega suhtlemiseks ning seeläbi tugevneb ka meeskonna üldine „tervis“.

Jagage kiitusi

Häid emotsioone ei ole ju kunagi palju! Selleks, et neid aga tekiks rohkem, tuleb anda vahel teadlikult väike müks, et häid mõtteid ja sõnu ka üksteisele jagataks.

Hea nipp: heade sõnade esmaspäev.

Jagage esmaspäeviti üksteisele südamlikke soove või lõpetage töönädalat ühiste „tänulikkuse minutitega“. See kõik aitab hoida inimeste energia- ja rõõmutaset kõrgemal.

Suunake valgusvihk hobidele

Hobidest rääkimine paneb tavaliselt inimestel silmad särama. Miks mitte andagi kolleegidele võimalus jagada infot oma meelistegevuse kohta. Ehk tekib seeläbi meeskonnas ka oma väike ansambel, maratoniks valmistujate grupp või hoopis kirglike kalameeste kamp – hobidel on erakordselt hea võime ühendada inimesi.

Hea nipp: kokandusvõistlus.

Kindlasti leidub meeskonnas neid, kes lausa jumaldavad pliidi ääres askeldamist ja maitsvate roogade valmistamist. Miks mitte siis maha pidada üks vinge kokandusvõistlus!

Paluge kolleegidel teha oma valmistatud toitudest pilt ja valige meeskonnaga välja näiteks 10 isuäratavamat rooga. Lisaks garanteeritud neeludele, mida piltide vaatamine tekitab, saate ka suurepäraseid vihjeid, mida järgmine kord sünnipäeva tähistamiseks lauale tellida.

Pidage koos meeleolukaid pause

Vahel on hea võtta korraks meeskonnaga aeg maha ja teha koos midagi toredat. See annab hea energialaengu ja tekitab kuhjaga uusi mõtteid.

Hea nipp: virtuaalne kohvipaus.

Leppige kokku üks konkreetne aeg, mil veedate koos virtuaalseid puhke- ja kohviminuteid. Lisaks niisama jutu ajamisele, korraldage vahel viktoriine, mängige mänge, võimelge koos, kutsuge 15 minutiks rääkima mõni inspireeriv isik või vaadake mõnda naljakat videot. Hea meeleolu on garanteeritud!

Kuigi vaimse tervise teema on tõsine ja selle toetamine väga oluline, on kasulik läheneda sellele vahepeal ka meelelahutuslikult. Väikesed elevuse tekitamised keset tööpäeva või kokkulepitud meeskondlikud väljakutsed on justkui võlunipid, mis aitavad n-ö varjatult hoida töötajate meeleolu üleval ja aidata ka neil endal paremini oma stressitaset ohjata.