2023-08-23 14:48:55

Kuidas kirjutada oma esimest CV-d?

30.05.2023

Tööturule sisenedes napib paljudel meist töökogemusi või puuduvad need sootuks. Seepärast mängivad väikesed detailid esimese CV koostamisel suurt rolli ja e-posti aadress, mis algab hellitusnimega, on CV-s sama tark mõte, kui saabuda tööintervjuule ujumispükstes (eeldusel, et Sa ei kandideeri ujumisinstruktoriks).

Pea meeles, Sul on umbes 8-9 sekundit, et äratada huvi oma tulevases tööandjas ja lohakalt koostatud CV võib Sulle lihtsasti saatuslikuks saada.

Võta aega ja kirjuta CV lähtuvalt ametikohast, mida püüdmas oled!

Uuri ettevõtte kodulehte, väärtusi, missiooni ja tee endale selgeks, missuguseid eesmärke on Sinu soovitud tööandja püüdmas. Kui oled ettevõtte taustainfoga hästi kursis ja teinud osava jälitustöö, proovi leida endas sarnaseid väärtusi ning neid CV-d kirjutades meeles pidada. Pealegi oled Sa ka tööintervjuul märksa enesekindlam, kui oled teadlik, mille nimel antud ettevõte edasi pürgib.

Kuidas hallist massist silma torgata?

Igal aastal asuvad värsked koolilõpetajad püüdma oma esimest ametikohta. Kõik nad janunevad oma teadmisi ja oskusi tõestama asuda. Võid arvata, et lisaks teistele noortele ja kogenenud tööotsijatele, on kandideerimisel üpris keeruline silma torgata. Tegelikult on hämmastav, kui paljud tööotsijad kergekäeliselt ja lohakalt oma kandideerimisdokumente valmistavad ning sellega head võimalused käest lasevad. Kui oled valmis väheke rohkem oma aega panustama, on Sul märksa suuremad võimalused konkurendid seljatada.

Kui oled kaasa löönud kooliväliste ürituste organiseerimisel, vabatahtlikus töös või teinud midagi muud põnevat, mis võiks näidata Sinu aktiivsust, siis ära karda seda kirja panna.

Proovi koostada CV, mis näitaks Sinu isikupära, Sinu ambitsioonikust, tahet end tõestada ning noorele omapärast loovat lähenemist. Sinu CV-d loeb ikkagi teine inimene, mitte robot ega mingi müstiline ettevõte ja üksnes ilusad tunnistusel olevad hinded tööturul Sulle edu ei taga.

Kui oled kaasa löönud kooliväliste ürituste organiseerimisel, vabatahtlikus töös või teinud midagi muud põnevat, mis võiks näidata Sinu aktiivsust, siis ära karda seda kirja panna. Tööandja on otsimas kedagi, kes mitte lihtsalt ei täidaks oma mahtu ja töötunde, vaid töötajat, kes on valmis ka ettevõtet edasi arendama ning väärtuslikke ideid meeskonda tooma.

Millest Sa lugu pead?

Mis on need omadused, mida tahaksid, et tulevane tööandja Sinust teaks? Ehk on Sul mõned hobialased saavutused, mis näitavad Sinu võidujanu ja pingetaluvust? Võibolla oled hoopiski organiseerija, kes naudib meeskonnaürituste korraldamist? Või tuleb Sinu rahulik iseloom välja hoopiski kriisiolukordades, kus suudad säilitada kaine mõistuse ja leida parima lahenduse?

Sulandu seltskonda!

Inimeste usalduse võitmiseks on kõige lihtsam moodus neid kergelt imiteerida. Sama kehtib ka Sinu CV puhul. Uuri põhjalikult tööpakkumises kirjeldatut ja kopeeri kirjastiili.

Viimistlus on esmatähtis!

Esiteks unusta kõik hellitusnimed ja peopildid – need ei ole mõeldud tööturule ning kindlasti ei aita kaasa, et haarata mõni töökoht. Korrektselt ja läbimõeldult valmistatud CV jätab taaskord tagaplaanile kõik need kandideerijad, kes ei ole suutnud leida aega kirjavigu kontrollida.

Ära karda kirjutada oma esimest CV-d ka siis, kui Sul puudub igasugune töökogemus. Täiuslikku kandidaati ei ole olemas ja paljud tööandjad on valmis töötajaid vastavalt ettevõtte vajadustele ise koolitama. Pealegi oled kindlasti kuulnud seda lugu, kuidas ideaalsete hinnetega kandidaat jääb töökogemusest ilma lihtsalt seepärast, et tal puudub omapära ja iseloom? :) Ära siis unustada CV-d kirjutades ikka endaks jääda.

CV loomist alusta siit