2023-08-23 14:48:55

5 tegevust, mis aitavad Sul liikuda uue ja parema töökoha suunas

13.05.2019

5 tegevust, mis aitavad Sul liikuda uue ja parema töökoha suunas

Tööturu-uuringud näitavad, et umbes pooled eestimaalased sooviksid lahkuda oma tänaselt töökohalt ja suunduda kuhugi mujale. Samas on töökohavahetus aga paljude jaoks raske samm, mida töö kõrvalt ette võtta. Seetõttu alustatakse tööotsinguid tihtipeale alles olude sunnil või koguni töötuks jäädes.
Samas on justkui kirjutamata reegel, et uut töökohta on palju kergem haarata olemasoleva töö kõrvalt. Seda peamiselt seepärast, et tööl olles oled Sa oma valdkonnas vajalike oskuste, -teadmiste ja -ülesannetega kõige paremini kursis.

Lisaks näitavad uuringud, et inimesed ei tööta enam ühel ametikohal terve elu ja mõne aasta tagant tööd vahetada on järjest enam loomulik osa tööelust. Seega on mõistlik tegeleda karjääritee planeerimisega pidevalt ja hoida end alati liikumas ning ette valmistumas järgmise töökoha suunas. Teisiti võid ühel heal päeval avastada, et oled oma tänasest töökohast täielikult tüdinud, kuid võimalused uuele ametile liikuda ei olegi nii head kui ootasid.
Selleks, et Sinu järgmine samm uuele töökohale kulgeks edukalt, anname Sulle 5 soovitust, mida teha.
1. Täienda pidevalt oma oskusi ja teadmisi
Oskused ja teadmised on tööturul nõutav „kaup“. Seega, mida paremini Sa oma valdkonnas toimuvaga kursis oled, seda suurem on ka Sinu väärtus. Seepärast on oluline jälgida, et Sinu teadmised ja oskused ei aeguks.

Tee nii: Sea endale kindlad eesmärgid, kuidas uute valdkonna trendidega kursis olla ja end tööturul konkurentsivõimelisena hoida. Püüa läbida näiteks vähemalt üks koolitus poolaastas, lugeda erialast kirjandust, õppida juurde keeli ja täiendada end IT valdkonnas.
2. Tegele iseenda turundamise ehk enesebrändinguga
Kui Sa ise ennast ei tunne ja ei oska enda tugevaid külgi esile tuua, ei tee seda ka keegi teine Sinu eest. Enesebrändingul on praegusel ajal aina suurem mõju tööturul. Mõtle, mida võidakse rääkida Sinust, kui oled toast lahkunud. Kas jätad inimestele soovitud mulje või mõjud kuidagi teisiti? Kas Sinu nimi võiks kellelgi tulla kohe meelde, kui räägitakse mingist konkreetsest teemast?

Tee nii: Küsi perekonnaliikmetelt, sõpradelt ja tuttavatelt, kuidas nad Sind iseloomustaksid ja mida Sinu puhul esile tooksid. Nii saad teada, mis on hästi ja mille kallal tasuks veel nokitseda. Samuti kaardista ise oma tugevad ja nõrgad küljed, et saaksid hiljem võrrelda, kas ja kuidas need erinevad teistelt saadud tagasisidest. Lisaks ära unusta end guugeldada – vaata, mida on võimalik Sinu kohta internetiavarustest leida. Vajadusel saad paluda mõne vananenud või vale mulje jätva info eemaldada.
3. Disaini oma unistuste tööd
Ajapikku võivad soovid ja nõudmised töökoha osas muutuda ja see on täiesti normaalne. Oluline on, et teaksid, millised vajadusel Sul teatud hetkel on. Kas soovid näiteks 9-st 5-ni kontoritööd, tahad töötada kiirelt arenevas start-up’is, Sinu töökoht peaks asuma kodule võimalikult lähedal või unistaksid Sa hoopis mõne konkreetse juhi alluvusse tööle asuda?

Tee nii: Selleks, et sobivat pakkumist mitte maha magada, pane enda soovid ja vajadused kirja ning vaata neid teatud aja tagant üle. Samuti telli endale tasuta tööpakkumiste teavitus, mis hoiab Sind kursis, kui tööturule peaks tulema mõni just Sinu soovidele vastav tööpakkumine.
4. Loo uusi ja värskenda vanu suhteid
Millal suhtlesid viimati heade sõprade/tuttavate/eelnevate töökaaslastega Sinu valdkonnas toimuvast? Mõtle, kellega jagad või oled jaganud sarnaseid tööalaseid arusaamu või kes on Sind tööalaselt eriliselt motiveerinud ja toetanud. On aeg suhteid taas soojendada, sest mida suurem ja tugevam on Sinu sõprusringkond, seda suurem on tõenäosus, et Sinuni jõuab mõni hea pakkumine õigel hetkel.

Samuti tasub osaleda tööalastel sündmustel, kus saad luua kontakte. Või miks mitte, otsi endale mõni südamelähedane heategevuse organisatsioon ja leia aega ka vabatahtliku töö jaoks – ka see viib Sind kokku uute ja huvitavate inimestega.

Tee nii: Ava sotsiaalvõrgustikus või telefonis olev sõbralist ja võta eesmärgiks helistada/kirjutada vähemalt kolmele tuttavale, kes töötavad Sinuga sarnasel ametialal ja kellega pole Sa näiteks aasta aega suhelnud.
5. Ajakohasta CV ja ole avatud uutele võimalustele
Millal Sina viimati oma CV-d värskendasid? Kas oled pannud kirja, milliseid ülesandeid täidad praegusel töökohal ja täiendanud nimekirja, kui ülesanded on muutunud? Selleks, et olla valmis kohe sobivale tööpakkumisele kandideerima, peab Sul CV olema võimalikult ajakohane. Lisaks võid jääda tööandjatele silma ka CV-de andmebaasis ning tööpakkumine võib jõuda Sinuni ilma, et peaksid üldse ise otsima.

Tee nii: Vaata kohe üle, kas Sinu CV on ajakohane.
Kui Sul veel ei ole CV-d CV Keskuses loodud, alusta oma teekonda unistuste töökoha poole siit.