2023-08-23 14:48:55

5 nõuannet, kuidas paremini uude meeskonda sulanduda

23.10.2019

5 nõuannet, kuidas paremini uude meeskonda sulanduda

Uuele töökohale asumine ja uue meeskonnaga liitumine on alati pisut ärevust tekitav. Kunagi ei tea, mida sellest oodata ja kuidas oleks n-ö õige käituda. Lisaks kinnitab pea iga teine inimene intervjuul, et hea ja toetav meeskond on tema jaoks väga oluline. Eks see ole ka arusaadav – lisaks valitud töö tegemisele veedetakse ju kolleegidega 40 tundi nädalas külg-külje kõrval ja lõpuks muutub see väga ebamugavaks, kui omavahelist klappi üldse pole.
Anname 5 nõuannet, kuidas saaksid kiiremini uuel töökohal meeskonnaga ühist keelt leida ja end hästi tunda.
Tee eeltööd
Sinu suhe ettevõtte ja meeskonnaga algab mitte esimesest tööpäevast, mil ettevõtte uksest sisse astud ja meeskonnale kooki viid, vaid juba siis, kui alles mõtled ja lõpuks otsustad kandideerida tööpakkumisele. Tänasel tööturul on täiesti normaalne ja lausa mingil määral kohustuslik teha eeluuring huvipakkuva tööandja kohta. Kui aga oled saavutanud eesmärgi töökoht endale saada, siis ära jää loorberitele puhkama, vaid hakka valmistuma meeskonnaga kohtumiseks – vaata kodulehel olevat kontaktide nimekirja ja uuri, kas keegi on ehk Sulle varasemast ajast tuttav. Nii hea on ju suuta kohe alguses kas või mõned näod ja nimed enda jaoks kokku viia. Samuti proovi saada aimu, mida meeldib töökaaslastel koos pärast tööd teha, et oleks ühiseid teemasid, mida arutada. Võiksid näiteks otsida välja ettevõtte sotsiaalmeedias hallatav leht ja vaadata pilte, mida erinevatel üritustel tehtud.
Suhtle uute töökaaslastega ja ole avatud
Liitudes uue meeskonnaga, tahaksid Sa kindlasti kohe imeväel teada, kuidas, kellega suhelda, mis kellelegi meeldib ja mis mitte. Oleks ju tore, kui keegi ulataks Sulle esimesel tööpäeval kaustiku või saadaks meilile dokumendi, kuhu on koondatud kõikide töökaaslaste iseloomustused. Kuna seda aga suure tõenäosusega ei juhtu (kuigi oleks ju päris hea mõte), siis nagu ka muudes suhetes, tuleb ka siin õppida üksteist tundma ajapikku ja teha selle osas koostööd. Ei tasu unustada, et ka Sina oled meeskonna jaoks alguses uus inimene ja töökaaslased võivad tunda end Sinu seltskonnas pisut ebakindlalt. Selleks, et omavaheline suhtlus algaks n-ö õigelt jalalt, ole valmis endast rääkima ja samas ka jälgima kõrvalt, kuidas teised töökaaslased omavahel suhtlevad ja kuidas mingitele asjadele reageerivad.
Ole kohusetundlik ja julge võtta vastutust
Tormata ülepeakaela ja üritada kõigile tõestada, et oled parim, pole üldiselt vajalik – Sind on ju tööle valitud selle teadmisega, et saad Sulle usaldatud tööülesannetega hakkama. Sellest olulisem on aga näidata oma juhile ja teistele töökaaslastele, et nad saavad Sinu peale kindlad olla – kui lubad, siis viid ka asja lõpuni.
Küsi ja paku abi
Uuel töökohal alustades on täiesti normaalne, et Sa ei pruugi kohe kõike teada ja pidev õppimine käib asja juurde. Siinkohal aga ole julge küsima õpetussõnu, et Sa ei jääks jänni ja oma ülesannetega asjatult toppama.
Samuti on meeskonda sulandumise retsepti üheks heaks koostisosaks olla ka teistele abiks – kasuta iga vabaks muutunud hetke selleks, et küsida, kas saaksid kuidagi töökaaslaste päeva kergemaks teha. Võib-olla vajaks keegi korraks vestluskaaslast, kellega mingi probleemi lahenduskäiku arutada või ei tule kellelgi kuidagi mõnda head sõnastust pähe, kuidas kliendi pöördumisele vastata. Näita üles abivalmidust, tee asi suurepäraselt ära ja võidad juba üsna pea töökaaslaste poolehoiu.
Lõunata koos teistega
Öeldakse, et söömine ühendab inimesi. Lõuna on seetõttu suurepärane aeg selleks, et jagada omavahel mõtteid, emotsioone ja ka rääkida endast, mitte ainult tööst. Selleks, et elada kiiremini uuel töökohal sisse, uuri välja, kuidas on harjunud näiteks Sinu osakonna töötajad enda lõunapausi pidama ja paku neile seltsi.