2023-08-23 14:48:55

Kuidas ennetada läbipõlemist?

15.05.2017

Mida teha, et vältida läbipõlemist ja saada õigel ajal tekkivale probleemile jaole?

Läbipõlemine ei juhtu üleöö – see on pikk protsess, mis päev-päevalt süveneb. Kui väikeses koguses stressi võib mõjuda isegi motiveerivalt, hoides inimest tegevuses ja kannustades eesmärkide poole pürgima, siis pikaajaline stressisolek tekitab aga läbipõlemist, millest on väga keeruline väljuda.
Mida teha, et vältida läbipõlemist ja saada õigel ajal tekkivale probleemile jaole? 
Sea sihid paika
Motivatsiooni kadumine on üks esimesi ohumärke, mis läbipõlemise lähenemisest teada annab. Selleks, et motivatsiooni üleval hoida, on oluline, et oleksid endale püstitanud selged sihid, mille poole püüelda.
See ei ole kindlasti vaid ühepoolne protsess, oluline on kaasata ka oma ülemus. Ehk on viimane aeg mainida talle, et teie viimasest eesmärkide ja plaanide seadmisest on piinlikult palju aega möödas ja on aeg uuteks eesmärkideks?
Loomulikult ei pea Sa sellega piirduma – sea endale isiklikke eesmärke, mida praegusel ametikohal täita tahaksid. Võtmesõnaks on siinkohal kindlasti realistlikkus, kuna ei ole mõtet panna paika eesmärke, mille täitmine käib Sul üle jõu ja mis motiveerimise asemel tekitavad hoopis tunde, justkui oleksid oma töös läbikukkunud. Seega, tasub võtta paber ja pliiats ning panna kirja, millised on Sinu eesmärgid, mida soovid saavutada ja miks Sa üldse konkreetsel ametikohal töötad.
Võitle väsimusega
Ligihiiliv läbipõlemisoht tekitab sageli kurnatust ja pidevat väsinud olemise tunnet. Kindlasti tuleb tegeleda olukorraga tööl, kuid sama vajalik on üle vaadata enda eluviisid ka väljaspool kontorit. Mõtle, kas toitud piisavalt mitmekesiselt, liigud rohkem kui vaid trajektooril kodu-auto-töökoht-auto-pood-auto-kodu ning magad enda jaoks vajalikud unetunnid ikka täis?
Paljud probleemid, sealhulgas läbipõlemine, saavad alguse vähesest aktiivsusest ja oskamatusest töömõtteid õigel ajal välja lülitada. Kui mõtled nii kontoris kui ka kodus olles pidevalt tööle ja tegemist vajavatele asjadele, ei puhka Sa end hästi välja ega suuda lõpuks väsimuse lõputust ringist enam lihtsalt väljudagi.
Analüüsi oma emotsioone
Kui tunned, et viimasel ajal on tööl kõik justkui paigast ära, kolleegid üleöö muutunud häirivateks või tööülesanded frustreerivaks, siis tasub võtta aeg maha ja mõelda, mis tegelikult neid emotsioone tekitab. Kas tõesti on kolleegid ja varem igati sobiv töökeskkond muutunud või on negatiivsed emotsioonid põhjustatud ligihiilivast läbipõlemisohust?
Tee iseendaga tööd
Kui tunned, et Sinu tähelepanuvõime on pidevalt häiritud või oled hakanud vajaminevaid tegevusi pidevalt edasi lükkama, tasub tegemist vajavad ülesanded konkreetselt paika panna, seada kuupäevalisi eesmärke, aga ka analüüsida oma töötegemise harjumusi – kuidas saaksid olla produktiivsem, täpsem ja ka parem oma töös?
Mõtle, mida Sul on selleks vaja ja kas saad midagi ise ära teha, et oma tööd paremini organiseerida või mõningaid ülesandeid hoopis edasi delegeerida? Kui tunned, et Sinu töökoormus pidevalt suureneb ja suureneb, tasuks olukorrast rääkida oma ülemusega, et leida tekkinud olukorrale kõigile osapooltele sobivaid lahendusi.
Õpi stressiga toime tulema
Lühiajalised stressirikkad perioodid võivad viia läbipõlemiseni. Selleks, et stressi kontrolli all hoida ja sellest vabaneda, on mitmeid võimalusi. Näiteks miks mitte pidada nn stressipäevikut, kuhu paned kirja kõik olukorrad ja ülesanded, mis Sinus stressi tekitavad. Inimesed alandavad kaalu dieedipäevikut pidades, miks ei võiks see toimida ka stressi puhul?
Läbipõlemise ennetamisel on õigel ajal olukorraga tegelemine ülioluline. Väikest stressiallikat võta kui motivaatorit teha tööd veel paremini, suurema puhul proovi see enda igapäevast eemaldada.