2023-08-23 14:48:55

5 märki, mis vihjavad, et juhil on aeg edasi liikuda

26.11.2018

5 märki, mis vihjavad, et juhil on aeg edasi liikuda

Juht on võtmeisik, kes vastutab organisatsiooni käekäigu eest, loob töötajatele turvalise keskkonna ning jälgib, et kõik saaksid anda endast parima. Juhi roll ei ole kindlasti lihtne – alati tuleb olla oma inimeste jaoks olemas, toetada neid, jagada tagasisidet, tunnustada, hoida ettevõtte käekäigul silma peal ja vastata ka ettevõtte omanike ootustele. Juhi halba tuju näha ei taheta. Temalt oodatakse igapäevaselt õiglaselt tehtud raskeid ja läbimõeldud otsuseid. Taolise töötempo juures on aga lihtne üle töötada ja läbi põleda. Eesti juhtide töökoormus ei ole saladus – uuringud on näidanud, et rohkem kui pooltel juhtidel on ületunnid tavaline osa tööst. Isegi kui tööaeg lõpeb ametlikult kella 5-st õhtul, tuleb töö tihedal kannul juhiga koju kaasa.

Taoline töötempo nõuab tugevat tahet ja oskust püsida aastaid motiveerituna. Väsimust on aga juhi silmis lihtne märgata ja see avaldab kiirelt mõju ka töötajatele – on ju teada ütlus, et töötajad jätavad maha juhi, mitte ettevõtte.

Juht, kes ei suuda enam kuulda oma töötajate soove, ootusi ja vajadusi, saab lihtsasti muuta tööõhkkonna talumatult pingeliseks. Nii nagu asuvad töötajad mõne aja möödudes uute väljakutsete otsinguile või soovivad edasi liikuda, peavad ka juhid aeg-ajalt peeglisse vaatama ja otsustama, kas on aeg ettevõtte vedamise teatepulk üle anda.
Kuidas aru saada, millal oleks juhina aeg edasi liikuda?
1. Meeskonnast on saanud teine pere
Võiks ju arvata, et see on ideaalne töökeskkond, kus kõik tunnevad ennast nagu kodus ja suhtuvad kolleegidesse kui perekonnaliikmetesse. Eks see on suurepärane, muidugi, kuid teatud piirist alates muutub see ettevõtte jaoks kahjulikuks. Kui tunned juhina ennast töötajatega liiga seotud olevat, siis ei pruugi Sa julgeda vastu võtta vajalikke otsuseid, kartes riivata kolleegi tundeid. Sel hetkel ei suuda Sa keskenduda enam ettevõtte eesmärkidele, vaid ainuüksi emotsioonidele, mis tekivad teatud otsust tehes.
2. Iga päev on sama hall kui eelmine
Kas mäletad seda elevust, mis valdas Sind esimestel päevadel, nädalatel ja kuudel? Tol ajal tulid innuga tööle ja soovisid iga päev midagi tähendusrikast korda saata. Nüüd aga paistavad kõik tööpäevad samasugustena ja teed asju pigem kohustusest kui missioonitundest. Suure tõenäosusega on Sind tabanud rutiin ja igavus, kuna tead-tunned kõiki tööülesandeid läbi ja lõhki. Võimalik, et nii on läinud ainult seetõttu, et oled olnud suurepärane juht, kes on pannud ettevõtte toimima. Ehk oleks nüüd aeg tegeleda veelgi rohkem ettevõtte arendamisega ja otsida endale uusi huvitavaid tööalaseid projekte, mis tooks Sulle taas sära silmadesse?
3. Lahenduste asemel näed ainult probleeme
Kui varem olid tuntud „käed külge“ ja „teeme ära“ suhtumisega, siis nüüd suhtud kõikidesse Sinuni jõudvatesse ideedesse pigem skeptiliselt. Suudad hoobilt pakkuda sada erinevat põhjust, miks välja käidud mõte ei peaks töösse minema ja arvad, et säästad sellega kõigi aega. Seejuures ei mõtle Sa aga kordagi, et viid ideede pakkujate motivatsiooni nulli piiri lähedale ja riskid sellega, et edaspidi ei tuldagi enam ühegi mõttega lagedale. Ja nii jääbki ettevõte samasse kohta pikaks ajaks toppama...
4. Kuuled, aga ei kuula
Üldiselt ei julge töötajad juhile oma muredest või raskustest rääkida. Pigem arutatakse neid lähima kolleegiga. Samas võib aga juhtuda, et mõni konflikt või tõsine olukord tõukab kolleegid siiski Sinu juurde tulema. Kas oled endiselt avatud kuulama ja võtad ka midagi ette, kui vaja? Või lased töötajal ennast tühjaks rääkida, mõtled samal ajal muule ja järgmisel päeval lähete ikka vanaviisi edasi?
5. Sind valdab hirm ja turvatunne üheaegselt
Eks ole ju mugav saada iga kuu samal kuupäeval palka, käia samas kohas tööl ja tunda kõiki kolleege – nii see turvatunne tekib. Kui aga hakkad mingi hetk tundma, et tahaks midagi uut, tabab Sind hirm. Nii raske on ju loobuda olemasolevast ja võid arvata, et ehk ei ole Sa enam piisavalt tasemel, et uut töökohta haarata. Suure tõenäosusega on aga siiski kõik korras, kuna heade juhtide järele on alati suur nõudlus ja kui oled vahepeal hoidnud valdkonna arengutel silma peal, siis oled kursis ka vajalike muudatustega. Selleks aga, et olla taas rahul oma igapäevase tööga, tuleb astuda esimene samm.