2023-08-23 14:48:55

Case study: Kuidas hakkama saada 250 kandidaadiga?

16.06.2016


Kandideerimiste arv on tõusulainel, isegi tavaliselt vaiksel juunikuul kandideeriti meie tööportaalis 55 000 korral. Nii juhtuski, et nädal tagasi teatas meie värbamisspetsialist, et tema ühele atraktiivsele konkursile laekus ligi 250 kandidaati.

Sama saatus võib homme tabada just Sind ning esialgne rõõm oma ettevõtte ja tööpakkumise populaarsuse üle asendub kiirelt nõutusega. Kuidas küll eristada terad sõkaldest ning üles leida just sobivaim inimene? Seega jagame Sinuga oma värsket kogemust meie Valikulaua (kandidaatide haldamise süsteem) näitel.

 

  1. Esimene sõel peab olema väga tihe. Vaata oma kuulutusest või ametiprofiilist üle ning nopi välja 4-5 kõige olulisemat nõuet uue parima töötaja(te) valimiseks. Sinu ootused ja nõuded võivad olla näiteks vanus üle 21 aasta, vene keele oskus heal tasemel, kõrgharidus vms. Seejärel varu aega ning libista silmadega üle just need kohad CV-dest, kus Sinu jaoks oluline info kirjas. Kelle CV-st Sa vastust ei leia või kes ei vasta esmastele nõuetele, need märgi antud ametikohale „ebasobivaks“.
  2. Kui Sul jääb mõne CV puhul kahtlus õhku, siis võid selle märkida „võib-olla sobivaks“ kandidaadiks. Samas pea aga meeles, et Sina ei vastuta CV-de sisu või täielikkuse eest ning Sa ei pea hakkama puuduvat infot välja uurima. Tööotsijal on olnud võimalus tutvuda tööpakkumisega ning sealt välja lugeda oluliseimad nõuded ning samuti veenduda, et tema CV-s oleks nende kohta piisav info leitav.
  3. Enne järgmist sammu kasuta võimalust eemaldada Valikulaualt kõik ebasobivad kandidaadid, et Sul oleks allesjäänuid kergem hallata ja hinnata. Eemaldatud jäävad Sulle loomulikult alles Eemaldatute nimekirja.
  4. Järgnevaks peaks Sinu pilgu ees olema mitte rohkem kui 50 CV-d, millega edasi minna. Uut ringi alusta CV-dega põhjalikumast tutvumisest ning selle ringiga peaksid välja langema puuduliku info, kirjavigade, veidrate nõudmistega ning muul põhjusel mittesobivad kandidaadid.
  5. Kui oled kasutanud tööpakkumise juures online intervjuu küsimusi, siis saadud vastused on kindlasti suureks abiks kandidaadist parema pildi saamisel ning tema sobivuse hindamisel. Hea ettekujutuse kandideerija suhtumisest ning kirjaoskusest ja korrektsusest saad ka kaaskirja lugedes.
  6. Sõelale jäänud kandidaatidega (meie näites ca 25) töös on järgmine samm telefoni intervjuud. Valmista ette küsimused nagu näiteks Miks kandideerid? Milline on palgasoov? Millal alustada saad? Kuidas keeleoskusega tegelikult lood? Kindlasti soovitame teha märkmeid Valikulauda kohe esmamulje alusel. Selguvad taas uued väljalangejad ning kutsu tööintervjuule sobivaimad.
  7. Parimate kandidaatide CV-d saada kas oma kolleegile või töötaja tulevasele ülemusele hindamiseks. Nende hinnangud ilmuvad Sulle Valikulauda nähtavale.
  8. Vii läbi töövestlused.
  9. Vastavalt ametikoha eripärale võib seejärel jutuks tulla kas kodutöö, grupitöö, testimine, proovipäev või muu säärane voor. Lõppotsuse juures mängivad rolli juba erinevad nüansid kuni isikliku sobivuseni välja.
  10. Ära unusta saata viisakaid äraütlemiskirju kõigile ülejäänud (sh. eemaldatud listis olevatele) kandidaatidele. Valikulauas võtab see aega maksimaalselt 5 minutit.

Seega, mis on meie case study iva? Suure hulga kandidaatide hindamisel on abiks järjekindlus nõudmistes, süsteemne lähenemine ning meie näite puhul kindlasti ka kandidaatide online haldussüsteemi Valikulaud kasutamine.