2023-08-23 14:48:55

Mind koondati - mis edasi?

16.06.2016

T. oli töötanud firmas üle 18 aasta. Ettevõte ühines teise suure ettevõttega, ent T. ei pööranud sellele erilist tähelepanu. Kuigi ettevõttes olid toimumas muutused, arvas ta, et tema töökoht on kindel, kuna ta oli staazhikas ja kogenud töötaja. Ühel päeval teatati talle, et ümberkorralduste tõttu ta koondatakse. T. oli shokis, ta ei suutnud seda uskuda. Kuigi talle maksti hüvitust, oli ta pensioniiga veel kaugel ja tema väljavaated ei paistnud head.

Kahjuks on taoline stsenaarium tänapäeval tavaline. Koondamine on "emotsionaalselt rikas" kogemus. On raske endale ette kujutada, et peale mitut edukat aastat töötamist sind lihtsalt enam ei vajata. Tavaliselt ohustab see ka inimeste toimetulekut ja turvatunnet.

Koondatu läbib tavaliselt samad leinaprotsessi etapid, nagu see toimub ka nt lähedase kaotuse puhul, kuigi see on väga individuaalne. See protsess võib sisaldada mõnd või kõiki järgnevatest reaktsioonidest: eitamine, viha, kurbus, tingimine ja lõpuks leppimine. Kaotatakse ju ikkagi midagi sellist, mis on olnud elu sisuks mitmeid aastaid. Sageli mõjutab ühe pereliikme koondamine ka teisi pereliikmeid, kes omakorda peavad toime tulema oma tunnetega ning neil on raske koondatut toetada, kuigi nad seda tavaolukorras teeksid. Sellisel juhul oleks hea leida sõber või nõustaja, kes Sul olukorraga toime aitaks tulla. Mida kiiremini Sa leinaprotsessi etapid läbid ja toimunuga lepid, seda kiiremini oled valmis uuesti otsast alustama.

Millest alustada?

Esiteks kujundage ümber pere eelarve. Kärpige kulutusi igas valdkonnas nii palju kui võimalik, see vähendab töötusest tulenevat stressi. Kuigi väiksema sissetulekuga elamine tundub esialgu raske, kaalub finantsalase stressi vähenemine üles kõik liigsed luksused.

Kui Sulle on makstud hüvitist või kui saad töötu abiraha, arvuta, kui kauaks Sinu sissetulekutest jagub. On tähtis, et Sa ei ootaks tööotsimisega seni, kuni raha otsa saab. Varajane alustamine annab Sulle võimaluse valida, selle asemel, et tegutseda meeleheitest. Sinu meeleheide väljendub ka intervjuule minnes ja tööandjale jääb mulje, et vajate tööd oma esmavajaduste rahuldamiseks, mitte pikaajalist perspektiivi silmas pidades. Kui kandidaat vajab, mitte ei taha tööd, siis on teda riskantne palgata; võib juhtuda, et jätkate oma tööotsinguid parema koha leidmiseks. Tööandja on Sinu palkamiseks ja koolitamiseks aga kulutanud aega ning raha. Kui Sul aga rahalised ressursid puuduvad või need on juba otsas, mõelge lühiajalisele ajutisele tööle. Isegi osalise ajaga ajutine töö aitab Sind rahaliselt olukorrast välja tulla ning lisaks annab Sulle nii vajalikku eneseusku.

Võimaluste uurimine ja oma oskuste hindamine

Võib-olla on just nüüd õige aeg vahetada eriala või ametit, kasutades samas ära oma parimad oskused. Selleks tuleb Sul keskenduda oskustele, mida saad üle kanda teistesse valdkondadesse, et näidata tööandjale, et oled võimeline tegema tööd, mida Sa kunagi varem teinud pole.

Oskuste üleviimiseks ühelt erialalt teisele on mitmeid erinevaid võimalusi, olenevalt sellest, kui kiire Sul on tööle asumisega. Kui Sinu praegused oskused Sind rahuldavad ja Sa soovdi neid ka uuel erialal kasutada, tasuks uurida nõudmisi, mis konkreetsele ametikohale esitatakse. CV-s tulekski rõhutada eriti neid oskusi, mis nõutavatega kattuvad, alles seejärel tuua välja eelnevad ametikohad. Esimene mulje on määrav, seda ka CV puhul.

Alati tasub enne kandideerimist uurida firma ja soovitud ametikoha tausta, et saaksid vaadata, kuidas Sinu oskused nendesse raamidesse sobivad. Taustauuringut saad teha näiteks ettevõtte veebilehe kaudu. Keskundu pigem oma oskustele kui eelnevale töökogemusele. Soovid ju uuele ametikohale üle kanda oma entusiasmi ja eneseusku ning sobitada oma oskusi esitatud nõudmistele. Isegi kui Sa eriala ega isegi ametit vahetada ei kavatse, on intervjuuks valmistumine ikka oluline - et tõusta esile teiste kandidaatide seast!

Kui Sinult küsitakse eelmise tööandja kohta, on tähtis säilitada positiivne toon. Selgita, et kuigi see oli raske aeg, mõistad Sa ettevõtte ärivajadusi ning nüüd on Sul võimalus uuteks väljakutseteks, oma oskuste kasutamiseks uues keskkonnas ning uute kogemuste saamiseks.

Kui Sul on aega ja tahtmist, võid kasutada ka kutsesobivusteste. Testid aitavad Sul enda, oma karjäärieelistuste, isikuomaduste, tööstiili, sobiva töökeskkonna ja uute karjäärivõimaluste kohta rohkem teada saada.

Uued algused

Tööta välja tööotsingu plaan. Tänapäeval on töö otsimiseks mitmeid võimalusi (ajalehed, internet, tööhõiveamet, ettevõtete kodulehed). Mida rohkem tööotsimise võimalusi Sa kasutad, seda suurem on tõenäosus, et Sa omale meelepärase töö ka leiad. Oluline on meeles pidada, et Sa ei pruugi saada esialgu samatasemelist kohta nagu see, kust Sind koondati, ent kui suudad end tõestada, siis ootab Sind tõenäoliselt ees edutamine.

Sageli võtame elus kolm sammu edasi ja siis jälle ühe tagasi. Tagasilöögid avavad meile teinekord hoopis uusi võimalusi. Kui töötasid pikka aega töökohal, kust Sind koondati, oled juba tõestanud oma edukust. Sa saad sellega uuesti hakkama, kui vaja. Ära lase välistel asjaoludel oma eneseteadvust mõjutada. Tuhanded koondatud on suutnud end uuesti väga edukalt tõestada!

Refereeritud Internetist