2023-08-23 14:48:55

Kuidas töölt lahkuda...

16.06.2016

Mida teha, kui Teie töö või karjäär muutub Teie jaoks koshmaariks? Kui näib, et unistuste kristallkuul hakkab purunema? Või kui Teile pakutakse Teie unistuste tööd kahekordse palgaga? (Hea küll, viimasel juhul on lihtne soovitus: võtke see vastu!)

Pole alati lihtne aru saada, millal on õige aeg töölt lahkuda. Mõnikord viitavad sellele tundemärgid, mis näivad hüüdvat: "Paki oma asjad kokku, on aeg liikuma hakata." Ent teinekord pole need signaalid sedavõrd ilmsed. Viidete märkamine ja nende kohane järgimine säästab Teie mõistust ja raha.

Kui tegemist on firma probleemiga Kui firma vajab uut verd, siis teadke, et on käes aeg minna. Kui käsil on protsess, mis lubab eeldada töökohtade koondamist; või kui ülemuse poeg, tütar või nõbu külastab äkki Teie kontorit neli korda nädalas koos sisekujundajaga, siis hakake surfama võrgus ning otsima muid võimalusi.

Regionaalmajandus, firma väljavaadete kahanemine, firma ümberpaigutus, tõsised rihmapingutused (või segadus Teie palga ümber) on samuti märgid, mis viitavad muutustele firmas, mis võivad Teid tööta jätta. Parem valmistuda vältimatuks, kui oodata selle juhtumist. Valmistage ette oma CV, viige see ajaga vastavusse ning lööge kingad läikima.

Kui Te olete vales kohas Veel põhjusi muudatuseks: Te olete 'valel tööl', üritades ruutu ümmargusse auku sobitada. Teie ülemus jõuab oma sugupuu otsinguil Lucretia Borgia ja markii de Sade'ini. Teie inspektor ei suuda nina paberitest välja tõmmata ning annab väljendile 'valesti talitav' uue tähenduse. Teie kolleegid on provotseerivad, saboteerivad Teie projekte ning üht neist on süüdistatud seksuaalses ahistamises. Milline tahes neist olukordadest on märgiks, et on aeg lahkuda praeguselt töölt ning leida uus.

Kui Te olete tööst tüdinud Kui Te soovite lahkuda ajal, mil Teie firma või tööstusharu on madalseisus või on toimumas keeruline ühinemis- või kohanemisprotsess, on muudatuse kaalumise peamiseks põhjuseks see, kui Te enam ei armasta seda, mida teete.

Kindlasti suudate Te tajuda järgmisi märke: Teie ülemus tõstab Teie preemiat ja palka ning kahekordistab puhkuseaega, ent sellegipoolest tunnete töö suhtes vastumeelsust. Te ärkate kõhuvaluga ning sisemise häälega, mis ütleb: "Palun tee nii, et ma ei peaks sinna minema."

Võtke seda häält kuulda: käes on aeg muutusteks. Kui töö Teile enam midagi ei paku ja kriibib hinge, peate läbi mõtlema, mida teete. Kui Te ei suuda ennast tööle sundida, ärge sundige ka kedagi teist! Töö pealiskaudne tegemine ajal, mil tuleks kogu südamega asja juures olla, ei tule kasuks ei Teile ega firmale.

Kui Te olete läbi põlenud Läbipõlemine ei ole esoteeriline väljend. Ühe arsti definitsiooni kohaselt on see "enese hooletusse jätmine ja liigne stress, mis tungib kogu Teie ellu," mille sümptomiteks on suutmatus probleeme loovalt lahendada, emotsionaalse reageerimisvõime nõrgenemine, kurnatus, mis ei vähene vaatamata uneajale, madal produktiivsus ning elujõu ja energia puudumine. Administratiivtasandil võib see kaasa tuua ka suutmatuse probleeme näha ning "funktsionaalse jäikuse", suhtumise "ma ei näe puude taga metsa."

Vahel on lahendused läbipõlemise raviks üsnagi lihtsad: kahenädalane puhkus kusagil lõunamaa rannal palmi all, tass kuuma shokolaadi, mediteerimine, jooga, võimlemine, mullivann või vaimne ja füüsiline eemalolek kontorist nädalalõppudel. Kui nendest abinõudest kasu pole, võib käes olla aeg konsulteerimiseks nõustaja või arstiga, et teha kindlaks probleemi tõeline põhjus.

Oma elu kõigi tahkude hoolikas vaagimine, kaasa arvatud Teie suhted oma perekonna ja lastega, aitab probleemi tuuma selgitada. Kui kõik muu on korras ning Teie kodus pole toimunud uputus ega maavärin, võib probleem olla Teie töös.

Sümptomite põhjuste kindlakstegemine ei toimu üleöö ning nõuab põhjalikku läbimõtlemist ja hindamist. Kui Te jõuate probleemi lahkamisel oma tööni, peate välja selgitama konkreetse põhjuse ning üritama seda muuta. Poolt- ja vastuväidete nimekirja tegemine võib aidata Teil kindlaks määrata, mis Teile Teie töös meeldib ja mis mitte. Samuti annab see informatsiooni, mida saate kasutada vestlustel inspektoriga oma kohustuste või rolli muutmisest.

Valmistumine töövahetuseks Töömaailm muutub kiiresti. Eksperdid väidavad, et enamikul inimestel on oma elu jooksul kolm kuni kaheksa erinevat karjääri ja kuni 25 erinevat ametikohta. 75% töökohtadest, mis olid olemas 1999.aastal, puudusid veel aastal 1990.

Teisisõnu, kui Te kavatsete töölt lahkuda, ärge sattuge paanikasse - aeg, mil inimesed püsisid kogu elu ühel tööpostil, on jäänud kaugele minevikku. Kuigi töölt lahkumine ilma uue töökoha olemasoluta pole soovitav, eriti juhul, kui Teil on kuus last, kaks koera ja tagasimaksmata laen, on see vahel vältimatu.

Kui suudate, alustage muudatuse planeerimist juba siis, kui olete oma hetketööga rahul. Kasutage ära kõik võimalused, mis Teil on, et arendada uusi oskusi, tutvusi teiste inimestega, ning töötada välja tugisüsteem, mis aitaks Teil töölt lahkudes jalad maha saada.

Ideaalsel juhul lahkute töölt alles siis, kui Teil on uus töö juba olemas, ent alati pole see reaalne. Seetõttu peate alati olema oma raha peremees ning hoidma alles teatud varusummad juhuks, kui Teie karjäär saab tagasilöögi. Kui Teil varusid kõrvale pandud pole, alustage nende kogumist. Lükake edasi puhkusereis, luksusauto ja suvila ostmine. Te võite neid alati hiljem osta. Te peaksite üritama kolme kuni kuue kuu palga käibekapitalina kõrvale panna, olenevalt sellest, kui palju Te harilikult kuus kulutate.

Töövahetuse planeerimine Töövahetust planeerides püstitage endale eesmärgid. "Soovin asuda uude ametisse 90 päeva jooksul. Selle saavutamiseks tuleb mul teha järgmist." Kui Te olete veel vanal tööl, ärge näidake välja oma vastumeelsust - see võib panna Teie ülemusi Teile ust näitama varem, kui see Teile meeldiks ning põletada sillad, mida Teil võib hiljem vaja minna.

Iga tööotsimisstrateegia peab sisaldama diskreetsust, välja arvatud juhul, kui olete olukorras, kus võite oma otsust tööandjaga koos arutada. Muul juhul ärge kasutage oma firma e-maili elulookirjelduste saatmiseks. Vältige tööpakkumiste lehekülgedel surfamist töö juures olles. Tegelge otsingutega koju jõudes, mitte kontoris. Seadke koju sisse kõneposti süsteem ja kontrollige seda päeva jooksul. Potentsiaalsed tööandjad saavad sellest aru.

Lõpuks - kui Te kasutate kolleegide abi, paluge neil säilitada diskreetsus. Viimane asi, mida Te sooviksite, on see, kui ülemus saab Teie plaanitud sammust teada enne, kui Te ise sellest räägite. Oluline on säilitada häid kombeid ja saada palka seni, kuni olete minekuvalmis.

Veel asju, mille tegemine on arukas Ärge jätke oma laual lahti kalendermärkmikku, milles on punaselt kirjutatud ja kollasega alla tõmmatud töövestluste ajad ja tööandjate nimed. Täiesti mõeldamatu on selliste meelespeade hoidmine töökoha arvuti kalendris.

Ärge hoobelge kontoris kõigile, et Teil on olnud kuus fantastilist intervjuud või et Teile on pakutud unelmate tööd - isegi juhul, kui Teie ülemus on Teie eelseisvast lahkumisest teadlik. Kadedus on reaalne nähtus ning võib väljenduda väga inetul moel.

Praktilised asjad, mida tuleks teha Kui Te lahkute, andke sellest tööandjale eelnevalt suuliselt ja/või kirjalikult teada, olles väärikas ja diplomaatiline. Etteteatamisaeg peaks olema vähemalt kaks nädalat. Rõhutage, et see on Teie valik, võimalus, mille käestlaskmist Te endale lubada ei saa. Isegi juhul, kui Teie firma või ülemus on maailma halvim, ärge puudutage vestluses seda teemat, ükskõik, kui ahvatlev see ka ei tunduks.

Tehke korralikult tööd kuni viimase minutini. Pakkuge end oma järglast välja õpetama, kui aeg seda lubab. Te ei või kunagi teada, millal või kuidas Teie rajad uuesti ristuvad, eriti, kui arvestada tänapäeva tööturu voolavust.

Lahkuge töölt stiilselt, väärikalt ja efektselt. Ärge põletage kunagi enda taga sildu. Nende sädemed süütavad Teie enda selja. Meenutage statistikat selle kohta, kui palju on inimestel erinevaid karjääre ja ameteid; tõenäosus, et Teie teed kolleegide omadega tulevikus veel ristuvad, on suur. Kolme aasta pärast võib juhtuda, et inimene, kelle allkiri annaks Teie mittetulundusorganisatsioonile 25 000 krooni, on Teie endine vihatuim kolleeg. Viie aasta pärast istute võib-olla uhkes nurgakabinetis ning teises samasuguses teisel pool saali resideerib Teie endine inspektor vastikust firmast, millest pääsemist Te meeleheitlikult ootasite.

Kui Te lahkute stiilselt ja väärikalt, ei tule endised ajad Teid kunagi kummitama.