2023-08-23 14:48:55

Ärge laske väärarvamustel...

16.06.2016

Vastupidiselt sellele, mida Te võite mõelda, pühkides laubalt eelolevatele küsitlustele mõeldes higi, ei sündinud Teie vastas istuv värbaja sugugi triiksärgis, ühes käes BMW ja teises PalmPiloti võtmed. Tegelikult oli ta mingil hetkel tõenäoliselt täpselt samas seisus, nagu Teie praegu, oma otsingu alguses: istumas ühetoalises korteris, süües makarone ja mõeldes, kas tal kunagi üldse õnnestub tööd leida. Seisukoht, et küsitlejad on geneetiliselt kõrgemalseisvad olevused, on üks paljudele tööotsijatele omane väärarvamus, kui nad valmistuvad küsitlusteks, mis paiskavad nad mugavast kooliajast pulbitsevasse ärimaailma. Peale selle on levinud veel mõned väärarvamused. Cvkeskus.ee püüab mõned neist kummutada ja loodetavasti Teie närve pisut rahustada.

Väärarvamus 1: Minu CV on mõttetult kuiv Paljud tööotsijad püüavad lisada oma CV-desse teatraalsust, muutes need ebatavaliseks. Uskuge meid: Teie CV pole parim paik oma lennuka fantaasia väljendamiseks. Vahel võib ju tunduda hea ideena kleepida oma CV külge makarone või kirjeldada töökogemusi värsivormis. Sellega püüate tõestada oma loovust ja individuaalsust ning anda tööpakkujale enda olemusest pisut märku. Uskuge meid - värbajat ei huvita Teid sellisena tunda. Selline Teie, kes värbajat huvitab, ei koosta ega esita dokumenti 'CV Raport', milles püütakse riimida väljendeid 'töökogemus' ja 'Teile see meeldiks'.

Tööpakkujad tahavad näha CV-sid, mis annavad neile teada, mida Te firmale kaasa toote ning kas Te oleksite meeskonnale hea uus liige. Nad soovivad saada seda informatsiooni kujul, millist oleks lihtne teiste CV-dega võrrelda; kujul, mis neile peavalu ei tekita. Teie ülesanne on muuta värbaja töö kergemaks nii, et tal tekiks soov Teid tööle võtta. Teie ülesanne ei ole näidata välja oma teadmisi Jaapani kultuurist, voltides oma CV luigeks.

Väärarvamus 2: Tööpakkuja jahib mind Üks levinumaid kujutlusi kogemusteta tööotsijate hulgas on see, et tööpakkuja püüab neid lõksu püüda. Siledad värsked ülikoolilõpetanud, kes lähevad oma esimesele tõelisele töövestlusele, tunduvat tööpakkujat ette kujutavat vurru keerutava salakavala tegelasena, kelle ainsaks eesmärgiks on tulevasi tööotsijaid eksitada, alandada, segadusse ajada või vähemalt kusagile raudteerööbastele kinni siduda.

Tegelikult ei oota küsitleja ukse taga, pesapallikurikas käes, et Teid tabada, kui oma värskelt pressitud uues ülikonnas sisse astute. Värbajad, kes kõik küsitletavad kõrvale heidavad, ei tegutse sellel alal ilmselt eriti kaua. Nende eesmärgiks on terade eraldamine sõkaldest, mitte kõige ühtlane mahaniitmine.

See ei tähenda, et Te ei peaks küsitlejaga koos laua taga istudes oma ülesannete kõrgusel olema. Kuigi tööpakkuja ülesandeks ei ole raputada läbi kõik, kes püüavad sihile jõuda, peavad nad siiski kindlaks tegema, kas Te valdate oma ala. Värbaja ülesanne on panna Teid proovile, veenduda, et Teil on olemas vajalikud oskused, haridus ja õige suhtumine ärimaailmas läbi löömiseks. Kuigi temapoolne surve võib tunduda õelusena, teeb ta seda vaid veendumaks, et Te suudate töölevõtmise korral raskused oma õlgadele võtta. Kui Te olete endas kindel, ärge hakake higistama; Teie deodorant peab kenasti vastu - ja nii ka Teie ise.

Väärarvamus 3: Mulle sobib igasugune töö Oletame, et olete esimest päeva uuel töökohal. Olete läbinud vestlused ja saanud enesele oma kontorinurga. Saabute kell 8:58, kaasas kõik esimeseks tööpäevaks vajalik: oma lähedase või kassi pilt, paar pisieset, mis töölauale ilmet annavad. Laotate oma pudi-padi laiali, kontrollite peopesasse puhudes oma hingeõhku ning küsite, kas kusagil kontoris leidub kohvi. Järsku tõusevad kõik Teie ümber püsti ja loevad kolmeni. Kolme juures hakkavad Teie kolleegid laulma Spice Girlsi 'Wannabe' a cappella varianti. Tants, jalatõsted, ning töökaaslane raamatupidamisest vilgutab tuledega, simuleerides stroboskoopi. Te vaatate ringi, et leida Allen Funti, kuid avastate õudusega, et polegi 'Varjatud Kaameras'.

Kui Te oleksite enne töölepingule alla kirjutamist põhjalikumalt firma tausta uurinud, siis oleks Te avastanud, et tegu on firma Sport OÜ tütarfirmaga ning see tants on igahommikune kohustuslik lõdvestusharjutus. Homme oodatakse Teilt selles täielikult osalemist - nagu ka kogu ülejäänud aja jooksul, mil Te selles firmas töötate.

Kui Te istute kell kolm öösel oma arvuti taga ja üritate oma CV-d välja printida (pärast seda, kui olete klaviatuurile kohvi loksutanud), ei pruugi firmakultuur Teie jaoks eriti oluline tunduda. Ent kui Te tööle asute, võib sellest saada Teie jaoks prioriteet number üks, hoolimata sellest, kui sageli Te endale ütlete, et saate hakkama. Kui Te oma firma sisese kultuuriga ei kohane, mõjutab see Teie heaolu, töövõimet ja pikemas plaanis ka tervist. Seetõttu uurige pisut enne lepingule alla kirjutamist, millega Te end seote. Vastasel juhul võite seda hommikul kahetseda. Ennäe - sealt tulebki naeratav töökaaslane, käes Kunksmoori parukas Teie jaoks!