2023-08-23 14:48:55

4 soovitust, kuidas leida töö, kui Sul napib töökogemust

16.06.2016

Kuidas leida töö, kui Sul napib töökogemust

Leidsid tööpakkumise, mis näib Sulle ideaalselt sobivat? Kuid on siiski üks „aga“ – kuulutusel vaatab vastu tavapärane lause „Sobivalt kandidaadilt eeldame vähemalt 3-aastast töökogemust“, millest jääb Sul pisut (kolm aastat) puudu… Kas peaksid selle tõttu nüüd raske südamega vajutama punasele ristile töökuulutuse nurgas ja jääma oma praegusele ametikohale või on Sul siiski lootust endale meeldiv töö haarata?
Anname Sulle 4 nõuannet, mis suurendavad Sinu võimalusi soovitud ametikoht endale võita.
1. Pea meeles – ka vabatahtlik töö on töö!
Ehk oled Sa loomult hästi aktiivne, teotahteline või lihtsalt olude kokkulangemise tõttu sattunud abistama mõnda organisatsiooni, üritust või ettevõtmist? Kuna number Sinu pangakontol pole ilmselt nende tegevuste tagajärjel suurenenud, ei pea Sa suure tõenäosusega kordasaadetut isegi tööks, vaid eelkõige vabatahtlikuks tegevuseks. Siiski peaksid suhtuma sellesse kui (meelepärasesse, hästi valitud, paindliku graafikuga) töösse.

Ka vabatahtlik tegevus – olgu see mõnel üritusel külastajatele info jagamine või telkide püstitamine – on töö. Mõtle, mida need ettevõtmised on Sinus arendanud. Ehk oskad nüüd paremini aega planeerida, inimestega vabamalt suhelda või oled valmis julgemalt initsiatiivi enda kätte haarama? Vabatahtlik töö näitab tööandjale, et oled teinud midagi heast tahtest, nõudmata selle eest tasu. Lisaks on see arendanud Sinus väärtuslikke oskusi.

Mõtled nüüd, et miks Sa küll pole selle peale varem tulnud ja mõnes sellises tegevuses kaasa löönud? Õnneks, ei ole Sa lootusetult hiljaks jäänud – võimalusi on palju ja heatahtlikud abikäed alati oodatud.

2. Muuda enda huvialad väärtuslikuks trumbiks!
Ehk alustasid klaverimängu õppimist, kui olid vaid 6-aastane ning mängid seda klahvpilli siiani? – sellest võib järeldada, et oled järjekindel ja pühendunud. Või oled ehk osalenud koolis õppimise ajal mitmetel matemaatikaolümpiaadidel? – suure tõenäosusega on Sul hästi arenenud analüütiline mõtlemine ja hea mälu. Õpetasid oma nooremat õde või venda inglise keeles suhtlema, kui too alles lasteaias käis? – Sul on hea keeleoskus ja ilmselt oled kannatlik, rahulik ja püsiv. Sinu saavutused ei pea olema suured ega kümnete aastate pikkused, oluline on, mida oled õppinud, kuidas on see Sind isikuna kujundanud ning mida see Sinu kohta ütleb.

Jah, kui oled juba aastaid tööl käinud, ei ole Sinu edukatel olümpiaadivõitudel enam CV-s kohta, ent kui töökogemusse veel midagi eriti kirjutada ei ole, siis soovitame Sul mõelda just sellistele saavutustele ja tegevustele!

3. Iga töö on Sulle midagi õpetanud – mida?
Enda esimesi ametikohti (ega ka hilisemaid!) ei soovita me Sul ülepaisutavalt nimetada rohkemaks, kui need tegelikkuses olid. Näiteks, kui pidid müügisaalis riiulitesse saiapätse ja piimapakke laduma, siis ei tasuks ennast ilmselt päris kauba- või sisseostujuhiks nimetada. Ka ei tähenda klienditeenindaja ametikoht sama, mis kliendihalduriks olemine. Küll aga soovitame Sul keskenduda vähem tööülesannete kirjeldamisele ja rohkem omandatud kogemustele, oskustele ja teadmistele. Täpsus? Ajaplaneerimine? Iseseisvus? Innovaatilisus? Kohusetunne? Ära jäta oma esimesi ja lühiajalisi töösuhteid kirja panemata, jõuad seda tulevikus teha küll, kui juba aastaid töökogemust olemas ja esimesed töökohad enam relevantsed pole.

4. Õpingud – kas vaid erialased teadmised?
Mõtle, mida on Sulle kutse-, kõrg- või ülikoolis õpitu andnud? Lisaks erialastele teadmistele oled kindlasti omandanud ka ülekantavaid oskusi. Paar-kolm kursust võrdlevat kirjanduslugu – analüüsivõime, allikakriitilisus ja nn suure pildi nägemise oskus. Sinu kõrvalerialaks oli keeletoimetamine? Seal arendasid kindlasti täpsust, detailidele orienteeritust ja korrektsust. Või hoopis ettevõtlus? Ilmselt said sealt väga praktilised ja vajalikud teadmised mitmel elualal.

Klikka nüüd värsked tööpakkumised uuesti lahti! Soovime Sulle palju edu!