2023-08-23 14:48:55

Tõeline puhkus – lülita end tööst täielikult välja

16.06.2016

Kas oled viimasel paaril aastal veetnud puhkust ilma ühtegi tööalast e-kirja lugemata või ilma telefonikõnedele vastamata? Oled Sa üldse endale puhkust lubanud viimasel paaril aastal?

Puhkus annab Sulle võimaluse lõõgastuda, nautida elu ning hoida oma töö- ja eraelu tasakaalus. Puhkusel on Sul võimalik astuda samm tagasi, jättes stressirohke ja rutiinne tegevus sinnapaika ning puhata ja lõõgastuda tööelust.

Kahjuks ei võta liiga palju eestlasi puhkust üldse välja või, kui võtavad, siis tegelevad ikka jooksvalt ka tööasjadega. Mõned kardavad tööalastes projektides ja eesmärkides maha jääda, teised kardavad tõsiasja, et ettevõte võib tegelikult edukalt toime tulla ka ilma nendeta. Ükskõik, mis see põhjus ka ei oleks, inimene vajab eduks lõõgastust ning puhkuse vahelejätmine pigem pärsib, kui soosib Sinu võimalusi arenguks.
Puhkuse vahelejätmine võib pärssida produktiivsust ja loomingulisust ning mõjutada negatiivselt Sinu töö kvaliteeti, põhjustades lõpuks Sinu läbipõlemise. Lisaks kõigele on see väga ohtlik Sinu tervisele. Nii mehed kui ka naised, kes puhkavad harva, on kõrgema haigestumisriskiga.

Kui Sa võtad puhkuse, veendu, et lülitad end täielikult tööst välja. Sa ei saa täit kasu puhkusest, kui teed ikka jooksvalt tööasju.
Siin on Sulle mõned meetmed, mis tagavad Sulle korraliku puhkuse, et saaksid tööle tagasi minna värskena, täis energiat ja olla taas südamega asja juures:

1. Valmista oma puhkuse asendaja põhjalikult ette
Mida põhjalikumalt valmistad ette oma asendaja, seda suurem on tõenäosus, et Sulle ei tehta puhkuse ajal ühtegi töökõnet ning tööle naastes on kõik tööd kontrolli all. Vastasel juhul oled sunnitud puhkuselt naasema. Samuti on Sul siis asendaja olemas, kui peaksid haigeks jääma. Mõned inimesed valmistavad ette koguni 2 asendajat, juhuks, kui üks peaks haigestuma või midagi erakorralist juhtuma.

2. Ära kuluta kogu puhkuseaega reisimiseks
Liiga tihti kujuneb puhkus lõputuks tegevuste ralliks. Sul on kotid pakitud juba päev enne puhkust ning kohe viimase tööpäeva lõpus või äärmisel juhul esimese puhkusepäeva varahommikul asud teele, et olla kogu puhkuse aja liikvel. Soovitame siiski jätta paar päeva enne ja pärast puhkust kodus lõõgastumiseks – loe raamatuid või lae ennast mitte midagi tehes.

3. Ära vasta oma telefonile
Kui puhkuse ajal tuleb töökõne, siis püüa võidelda sooviga kõnele vastata. Sa oled puhkusel. On tõenäoline, et see on midagi, millega saab oodata kuni tagasi oled või tegeleb sellega edukalt ka Sinu koolitatud asendaja. Tõelised hädaolukorrad on harukordsed.

Kui naased tööle tõeliselt puhkuselt – vahepeal tööasjadega tegelemata – naased Sa entusiasmiga, olles valmis uuteks väljakutseteks ja tööalasteks projektideks. Järgmisel korral, kui lähed puhkusele, kaalu mõtet telefon välja lülitada ning võitle sooviga kontrollida e-kirju. Sa naudid oma puhkust kordades rohkem ning tööle naastes naudid oma tööd samuti kordades rohkem.