Värsked tööpakkumised
Tööpakkumise number #639517

Assistant Revenue Manager

CVKeskus.ee klient
Tallinn, Harjumaa
Tööpakkumine on aegunud!

Asukoht: Tallinn, Harjumaa
Töö tüüp: täistööaeg
Lisainfo: palgatöötaja

Kuulutus sisestati: 11. veebruar 2020
Kuulutus aegub:11. märts 2020

Töö kirjeldus

As an Assistant Revenue Manager, you together with Revenue Manager and Revenue Team grow revenue and by utilizing revenue optimization maximize the Hotel´s performance versus its competitor set and budgeted targets. You must be able to substitute Revenue Manager during his absence.
Main duties are:

  • Ensuring Hotel compliance with Radisson/Brand Pricing and E-Commerce policies
  • Reviewing Hotel pricing, rooms and M&E, on daily/weekly basis to ensure proper positioning of the Hotel versus its competitive set/market
  • Setting yield controls based on the forecasted demand to ensure maximum revenue potential
  • Ensuring all rates are loaded in all systems; correct maintenance and creation of rate and package codes
  • Allotment management to ensure correct house status (inserting, amending and asking back from partners if needed)
  • Active sales and promotion of all the services available in the hotel

Ootused kandidaadile

  • Sufficient knowledge of the product and sales skills
  • Positive hands on attitude and good communication skills
  • Strong organizational and planning skills, commitment to delivering a high level of customer service
  • Well-developed analytical skills with strong attention to detail
  • Excellent knowledge of Microsoft Office Programs (Word, Excel, PowerPoint, Outlook) is required
  • Knowledge of Property Management System (Opera/Fidelio) is preferred
  • Very good Estonian and English language skills, basic Russian and Finnish language skills beneficial

  • Exciting work in an international Hotel Management Company with multicultural and professional team
  • Competitive Salary and development possibilities
  • Corporate and in-house discounts

Tööpakkumise number
#639517

Töö tüüp:
täistööaeg
Lisainfo:
palgatöötaja
Kuulutus aegub:
11. märts 2020
Kuulutus sisestati:
11. veebruar 2020

Hotell Park Inn by Radisson Meriton Tallinn asub Tallinna südames ja vanalinna läheduses.
Hotellis on 465 moodsat ja maitsekalt sisustatud tuba, mille hulgas 157 classic tuba, 280 Meriton klassi tuba, 12 Meriton klassi triple tuba, 4 classic junior sviiti, 5 comfort sviiti, 4 panoramic sviiti, 2 sviiti saunaga ja Grand sviit sauna ning mullivanniga. Hotell pakub täielikku banketi- ja koosolekuteenust, ulatuslikku toitlustamisteenust erinevate rahvuste köökide näol, vee- ja saunakeskuse mõnusid. Hotellis asub Wellness spaa, ilusalong ning spordiklubi ja jõusaal.
Hotell Park Inn by Radisson Meriton Tallinn pakub suurepäraseid võimalusi konverentside korraldamiseks omades 14 paindlikku konverentsiruumi Tallinna kesklinnas, mis on sisustatud suurepäraste tehniliste seadmetega.

Vaata rohkem