2023-08-23 14:48:55

7 tõhusat meetodit, kuidas võõrkeeli omandada või keeleoskust uuendada

23.07.2019

7 tõhusat meetodit, kuidas võõrkeeli omandada  või keeleoskust uuendada

Võõrkeelte oskusest on kasu maailmas ringireisimisel, tööotsingutel, palganumbri kujunemisel, aga ka originaalkeeles raamatute lugemisel. Kahtlemata võib iga võõrkeeles omandatud sõna(paar) kasulik olla, kuid selleks, et antud oskus ka tööturul enda kasuks pöörata, ei piisa ainuüksi tervitusväljenditest, vaid peaksid siiski valdama keelt vähemalt suhtlustasandil.
Anname Sulle 7 nippi, kuidas õppida selgeks uus keel, et olla tööturul konkurentsivõimelisem või tuletada meelde ammu õpitud, ent igapäevase praktikata jäänud keel.
1. Paki kohver ja sõida välismaale
Keelekeskkonnas viibimine on äärmiselt efektiivne meetod ununenud keele värskendamiseks, aga ka uue omandamiseks – eriti juhul, kui sihtkohariigis üheski teises keeles kohalikega suhelda ei ole võimalik.
Kui hetkel ei saa Sa võtta pikemat puhkust (sest kolmest päevast tõesti ei piisa) ja sõita välismaale, et usinalt keeleõppega tegeleda, on õnneks efektiivseid meetodeid veelgi. Peamine on ikka soov ja tahe keel selgeks saada!
2. Varusta end võõrkeelsete raamatutega
Oleneb Sinu praegusest keeletasemest – kui võõrkeelt praktiliselt ei räägi, tasub alustada lihtsamatest lasteraamatutest ja liikuda keerukama lektüüri suunas. Kui keeleoskus vajab pigem värskenduskuuri ja suuremat sõnavara, siis meie parim soovitus on see, et laenutaksid või ostaksid just Sulle huvipärases žanris raamatuid. See on äärmiselt tähtis, sest kui näiteks ookeanikalade hingeelu Sind ei huvita või spordisündmused jätavad täiesti ükskõikseks, siis ei hakka ka laenatud/ostetud raamatud Sulle rõõmu valmistama. Loe ikka seda, mis Sind tõepoolest huvitab.
3. Meedia, filmid, muusika
Sind paelub näiteks hispaania keel? Seljuhul tasuks võtta ette hispaaniakeelsed meediakanalid, suurimad väljaanded El País või El Mundo, ärileht El Economista või spordiuudiseid vahendav Marca. Täpselt sama tasuks teha filmide ja muusikaga – otsi üles, mis Sind huvitab ja mis võiks aidata Sinu keeleoskuse uuele tasemele tõsta.
4. Leia endale sobiv äpp
Keeleõppe äppide maailm võtab esimese hooga ilmselt silme eest päris kirjuks. Meie soovitus on proovida erinevaid äppe, et leida just Sulle sobivaim lahendus. Äpp peab olema Sinu jaoks loogilise ülesehituse ja mugava kasutuskogemusega, et see pärast paaripäevast proovimist kasutult rakendamata ei jääks.
Miks mitte alustada näiteks Eesti idufirma Speakly äpist? Või proovida, kas just Duolingo või Babbel võiks võita Sinu südame ja panna Sind õige pea end võõrkeeles vabalt väljendama? Mängulise lähenemise eelistajatele võiks huvi pakkuda aga hoopis Memrise. Nagu öeldud, on valikut silmikirjuksajavalt palju – tasub järele proovida, mis sobib Sinu soovidega kõige paremini!
5. Liitu keeleklubiga
Kui eelistad individuaalõppele elavat suhtlust, siis tasuks kindlasti uurida, kas Sinu lähedal korraldatakse keeleklubisid – tasub guugeldada ja sotsiaalmeedias silmad lahti hoida. Näiteks korraldavad ka raamatukogud keele praktiseerimise jaoks mõeldud sündmusi.
6. Leia endale kirjasõber
Kõlab ilmselt vanamoodsalt, ent tõepoolest, kirjasõbrast võiks Sulle palju kasu olla. Ei, me ei soovita hakata tigupostiga kirju saatma (kuigi ka sellel on kindlasti oma võlu), vaid leida, kas oma tutvusringkonnast või hoopis mõne programmi kaudu, näiteks My Language Exchange või Tandem, inimene või inimesed, kellega nende emakeeles suhelda!
7. Leia endale sobiv keeltekool
Selleks, et keeleõpe ka tulemusi annaks, on üheks tähtsaimaks komponendiks järjepidevus. Kui arvad, et iseõppijat Sinust ei saa, siis tasub mõelda ehk võiksid hoopis keeltekooli õppima minna.

Soovime Sulle keeleõppes palju edu, järjepidevust ja mis peamine – ka julgust võõrkeeles rääkida!