2023-08-23 14:48:55

13 inimtüüpi, keda kohtad igas meeskonnas ja kuidas nendega toime tulla

24.08.2020

13 inimtüüpi, keda kohtad igas meeskonnas ja kuidas nendega toime tulla

Töökeskkond on justkui täiskasvanute mänguplats, kus kohtab väga erinevaid isiksusi. Igaühega suhtlemisel kehtivad teatud reeglid ja igaühe jaoks tuleb leida erinev lähenemisviis. Võime küll eelistada või sobida ühega paremini kui teisega, kuid tööle asudes ei saa me üldjuhul ise kolleege endale valida. Seega peame leidma viisid, kuidas kõigiga parimal viisil toime tulla.
Millised on enamlevinud inimtüübid, kellega tavaliselt töökohal kokku puututakse ja kuidas nendega hakkama saada? Vaata, kas tunned ära, milline oled neist Sina.
Võitja
Kuidas teda ära tunda: see on inimene, kelle võidujanu on piiritu ja soov olla alati TOP’is sunnib teda aina rohkem pingutama. Tema nimel on palju saavutusi ja neid tuleb aina juurde.

Võitjat võib kirjeldada ka kui ettevõtte ideaalset töötajat, kelle poole juhid alati pöörduvad, kui on vaja taas võit koju tuua. Talle usaldatakse heameelega tähtsate projektide juhtimine või suuremate asjade korraldamine. Enda tasakaalukuse, töökuse ja rahumeelse asjadele lähenemisega on Võitja tõeliselt ihaldusväärne töötaja.

Kuidas temaga suhelda: kadeduse asemel tasub sellist inimest toetada ja motiveerida. Näita välja tänulikkust kogu tema panuse eest ja esita endale küsimus, mida saaksid ise sellelt inimeselt õppida, et muutuda tööalaselt veelgi paremaks.

Vaikne kangelane
Kuidas teda ära tunda: see inimene teeb tööd südamega, kuid ei soovi sellele nii suurt kella külge panna. Ta pigem laseb tulemustel enda eest rääkida ja hästi tehtud töö ongi tema suurimaks kiituseks.

See muidugi ei tähenda, et teda üldse märkama ja tänama ei peaks, kuid tasub meeles pidada, et ta pigem tunneb end veidi kohmetult ja ebamugavalt, kui peab kogu meeskonna ees ilma komistamata aukirjale järele minema. Tegelikult võiks teda nimetada ka vaikseks Võitjaks, kes on ettevõtte jaoks samuti väga väärtuslik.

Kuidas temaga suhelda: ära pane talle pahaks, kui ta teistega võrreldes veidi vaiksem on. Pigem püüa tirida teda vahel mugavustsoonist ettevaatlikult välja ja pakkuda talle võimalust juhtida mõnda projekti või kaasa teda asjadesse, kus ta saab võtta rohkem vastutust enda peale. Mine tea, võib-olla mingi hetk muutub ta ka ise julgemaks ning on valmis kõiki veel suuremate tegude ja sõnadega üllatama.

Mentor
Kuidas teda ära tunda: see inimene tahab alati kõiki õpetada ja aidata ning talle pakub väga palju rõõmu, kui mõni kolleeg saab uue oskuse võrra rikkamaks. Kuigi alguses võib tunduda, et õpetussõnad on justkui etteheited selle kohta, mida Sa ei oska, siis tegelikult see nii ei ole.

Mentor tõesti soovib kogu hingest, et Sa saaksid paremaks nii oskuste kui ka teadmiste poolest. Just seetõttu tasub Mentorit endale lähedal hoida, sest tema käest annab nii mõndagi õppida.

Kuidas temaga suhelda: kuula Mentorit hoolega ja praktiseeri saadud soovitusi. Selle kaudu innustad ka teda endast rohkem andma ja Sinu tahe on talle kiituseks. Pea meeles, et ükskõik, millisel ametikohal Sa praegu ka ei töötaks, hea Mentori olemasolu on Sulle väga kasulik.

Töörügaja
Kuidas teda ära tunda: seda tüüpi oled vast kohanud, kes pidevalt on esimesena tööl, viimasena läheb ära, tegeleb töö juures pidevalt tööga, puhkepause praktiliselt ei tee, sööb-joob ka töökohalt lahkumata ning puhkusepäevade kogus on juba ammu kõik limiidid ületanud.

Kuidas temaga suhelda: ausalt öeldes ega talle väga ei meeldi, kui teda töö tegemise juures segatakse. Ilmselt on tal omad põhjused, miks on ta valinud just sellisel määral rügamise, kuid vaatamata kõigele, tasub temaga tuttavaks saada.

Kuna ta on tööle nii pühendunud, siis on just tema see, kellelt saad alati minna nõu küsima, sest ta kindlasti teab vastust ja oskab aidata.

Laiskleja
Kuidas teda ära tunda: selle tüübi puhul tuleb eristada kahte vormi – üks, kellel ei ole piisavalt tegevust ja seepärast on laisklemine ainuke meeldiv väljund või teine, kellele meeldib teha enda elu võimalikult lihtsaks ja delegeerida.

Üldiselt meeldib sellisele inimesele palju asjadest rääkida, kuid kui asi tegudeni hakkab jõudma, annab ta osavalt töö tegemise teistele üle. Sealjuures ei ole tal probleem hiljem kogu au tehtud töö eest endale võtta.

Kuidas temaga suhelda: laisklejaga tasub olla viisakas, kuid konkreetne. Kui näed, et mingil põhjusel oled hakanud lisaks enda tööle ka tema asju suuremas koguses tegema, siis anna talle delikaatselt mõista, et rõõmuga vahel aitad, kuid Sa ei saa lasta enda tööasjadel unarusse jääda. Kui aga oled hoopis laiskleja ülemus, siis eesmärkide ja tähtaegade seadmine aitab ehk paremini tema töö tegemist juhtida.

Naljatilk
Kuidas teda ära tunda: jah, see on see inimene, kes tõmbab alati õigel ajal mõne naljaka anekdoodi varrukast või lisab vürtsi päeva alguses meeskonna ühises vestluses. Talle kohe meeldib pakkuda teistele võimalust korraks töisetest mõtetest eemale saada ja samal ajal oma andekusega särada. Vahel võib küll mõni nali ka pisut mööda minna, kuid anna talle see andeks, küll järgmine kord läheb paremini.

Kuidas temaga suhelda: rõõmsameelsus ja hea nali kulub alati ära, seega kui naljatilga huumorisoon ühtib Sinu omaga, siis ära unusta seda talle ka mainida – see kindlasti innustab teda. Kui aga tema naljad Sulle üldse ei sobi ja pigem oled konkreetsema ja teistsuguse lähenemisega, siis anna ka sellest talle märku, küll ta mõistab ja hoiab siis Sinuga koos olles professionaalsemat joont.

Viriseja
Kuidas teda ära tunda: selle inimese tunned kindlasti ära, sest tema elu koosnebki vaid probleemidest, millest võib ta lausa tunde rääkida. Virisemine võib olla tihtipeale tingitud näiteks igavusest, stressist, frustratsioonist või ebasobiva töö tegemisest.

Vahel on küll kasulik, kui kolleeg pöörab Sinu tähelepanu mõnele kitsaskohale, mida peaks parandama, kuid ilmselt pidevalt Virisejaga koos viibides hakkavad ka Sul endal ajapikku kõik asjad mustadesse toonidesse värvuma.

Kuidas temaga suhelda: ära lase ennast negatiivsuse lainetel kaasa viia. Selle asemel püüa hoopis juhtida vestlust positiivsemale teele ja pakkuda välja lahendusi, kuidas saaks asju lahendada. Mine tea ehk võtab Viriseja Sind kuulda.

Kuulujuttude meister
Kuidas teda ära tunda: „Kas oled juba kuulnud, mis juhtus eelmisel koosolekul?“, „Tundub, et on tulemas suuremad ümberkorraldused“, „Nad vist meeldivad teineteisele“ – taolised küsimused ja väited on tihtipeale Kuulujuttude meistri huulil. Tal on tohutu uudishimu kõige ja kõigi vastu ning talle meeldib tekitada või jagada mahlakaid lugusid.

Kuidas temaga suhelda: hoia Kuulujuttude meistril silma peal, kuid ära võta tema juttu puhta kullana. Lisaks tasub valida oma sõnu temaga olles hoolikalt, et hiljem ei saaks Sina kuulujutu osaks.

Pugeja
Kuidas teda ära tunda: tema strateegia on lihtne – teha kõik selleks, et olla ülemusel heas kirjas. Komplimentide ja kingituste tegemine, hommikukohvi toomine jms käib asja juurde. Kui Pugeja näeb, et millegi tegemisest saab ta kasu, on ta valmis selle nimel vajadusel ka kolleege kehvemasse valgusesse sättima.

Kuidas temaga suhelda: ükskõik, kas Pugeja strateegia toob talle kasu või mitte, ei tasu sellesse sekkuda. Pigem ongi parem lasta tal teha seda, mida ta soovib. Samas võiks see ka Sind motiveerida näitama oma saavutusi teistele, sest kiituse kaudu muutud enesekindlamaks ja tunnetad oma väärtust paremini.

Lobamokk
Kuidas teda ära tunda: sellest inimesest on väga keeruline mööda minna ilma, et jääks temaga pikemaks ajaks jutustama. Või noh, õigemini, tema jutustab ja Sina saad ehk vaevu paar sõna vahele öelda, sest tal on alati palju millest rääkida. Kui aga peaks juhtuma, et tal ei ole tuju muljetada, siis peaksid tundma tõsist muret.

Kuidas temaga suhelda: Lobamokaga suheldes pead unustama viisakuse ja teda vajadusel lihtsalt katkestama. Vastasel juhul võid jäädagi kuulama, mida ta eile sõi, mida eelmisel aastal nägi või millist nime talle vanemad tegelikult panna tahtsid. Tööpäeval on kombeks mööduda kiiresti ja nii need ületunnid tulevad.

Motivaator
Kuidas teda ära tunda: Motivaator teab alati, mida öelda ja kuidas meeskonna indu õigel hetkel toetada. Ta mõistab, et igaühele peab lähenema erinevalt ning mingit võluvitsa ei ole olemas. Igal meeskonnal on vaja ühte „teeme ära“ suhtumisega ja head eeskuju näitavat inimest, kes paneb ka teised tegutsema.

Kuidas temaga suhelda: näita Motivaatori suhtes välja austust, sest see on tema jaoks väga tähtis. Ja loomulikult pane kõik targad sõnad kõrva taha.

Ideede generaator
Kuidas teda ära tunda: see inimene on alati valmis koosolekutel uusi mõtteid veeretama ja vahel tundub nagu tal oleks lausa mingi salalaegas, kust ta neid kerge vaevaga välja tõmbab.

Loomulikult ei tähenda ideede pakkumine seda, et kõik neist kuldmunad oleksid. Ja vahel juhtub ka seda, et ideede generaator suudab mõtteid vaid toota, kuid mitte ellu viia.

Kuidas temaga suhelda: põnevad ja teistmoodi ideed rikastavad ka Sinu mõttemaailma, seega kasuta juhust ja lase inspireerival jutuajamisel sundimatult mööda ootamatut rada kulgeda.

Psühholoog
Kuidas teda ära tunda: tema paistab silma oma tasakaalukuse, mõtlikkuse ja sügavate mõtteavaldustega. See on inimene, kes valmis alati Sind ära kuulama ja juhatama lahenduse rajale. Tema kabineti ust kulutatakse tavaliselt kõige rohkem.

Kuidas temaga suhelda: ära oota temalt lõplikke lahendusi või õigeid vastuseid – need pead Sa ise leidma, tema annab Sulle vaid suuna kätte. Samas ära unusta, et ka tema vajab vahel kedagi, kes lihtsalt kuulaks.