2023-08-23 14:48:55

Kuidas läheneda praktikaotsingutele?

29.06.2016

Praktika

Paljudel erialadel on praktika sooritamine kohustuslik osa õppekavast, milleta lõpudiplomit kätte ei saada. Praktika on oluline tegur karjäärivalikute tegemisel, andes aimu, mis on Sind pärast eriala omandamist tööturul ootamas. Just see kogemus aitab Sul aru saada, kas õpitav eriala ikka tõepoolest kõnetab Sind või sai gümnaasiumi lõpus langetatud otsus tehtud pigem kartusest õpinguterajalt maha jääda või hoopis teadmatusest, mida muud teha kui õppimisega jätkata?

Olgu, kuidas oli, praktika aitab seda teadmist selgemalt välja tuua. On siis lõpptulemuseks üha kindlam soov juba erialasele töökohale täiskohaga tööle asuda või parem arusaam sellest, millist laadi tööd tegelikult teha tahaksid.
Praktika on väärtuslik osa õppetööst, sest seda saab – erinevalt teistest läbitud ainetest – kirjutada oma CV-sse ning kasutada tööle kandideerimisel. Teame ju seda nokk-kinni-saba-lahti olukorda, kus tööotsijatelt oodatakse varasemat töökogemust ja omandatud erialast haridust ning ilma neid tingimusi täitmata tööle ei võeta. Kuidas sellest ringist aga välja astuda? Üks võimalik viis ongi omandada vajalikku kogemust just praktika käigus. Ja miks mitte, kui ettevõte Sulle sobib ja Sina ettevõttelegi, ka hiljem võimaluse korral sinna tööle asuda?

Lisaks erialaste teadmiste omandamisele, võimaldab praktika arendada ka oskusi, mida saad rakendada mistahes elualal. Selle käigus õpid Sa paremini aega planeerima, kiiresti uues (töö)keskkonnas kohanema, uusi ideid genereerima ja rakendama, inimestega suhtlema ning meeskonnatööd tegema. Õpid kuulama, rääkima ja tegutsema. Praktikal omandatud oskused ei ole vajalikud vaid töö-, aga ka eraelus.

Soovitame Sulle, hea praktikakoha otsija, alustada varakult praktika planeerimise, eesmärkide seadmise ja Sulle sobiva praktikakoha otsimisega. See on pikk ja tähtis protsess, mis võtab hulgaliselt aega ning ajab nii mõnegi närvipuntra veel rohkem ja lootusetumalt krussi, sest paljud organisatsioonid, mis Sulle nii ettevõttekultuuri kui ka õpiväljundite poolest sobida võiksid, ei taha või ei saa erinevatel põhjustel praktikante võtta.

Üks asi on soov, teine teostus – on väga tähtis, et Sinu saadetud sooviavaldus ja dokumendid oleksid korrektsed ja informatiivsed! Kiri „Tere, tahan tulla praktikale. Mart“ ei ole kahjuks veider anomaalia, vaid tänane tegelikkus. Arvesta, et Sinu esimene kontakt potentsiaalse praktikakoha võimaldajaga on Sinu võimalus end müüa – miks sobid just Sina sellesse ettevõttesse praktikale? Mida soovid saavutada? Milliseid oskusi Sa juba omad? See kõik on oluline informatsioon, mida ettevõtted sooviksid kohe Sinu käest teada saada. Isegi, kui nad ise praktikante ei võta või Sina neile mingil põhjusel ei sobi, siis kes teab, ehk oskavad nad Sulle mõnda muud asutust soovitada.

Klikka ja vaata värskeid praktikavõimalusi siit »