2023-08-23 14:48:55

7 nõuannet sujuvaks töökohavahetuseks

10.04.2019

7 nõuannet sujuvaks töökohavahetuseks

Leidsid endale praegusest ametikohast märksa meelepärasema töö või tehti Sulle hiljuti pakkumine, mis on lihtsalt liiga hea, et sellest keelduda? Olgu töökoha vahetamise põhjus milline tahes, kindel on see, et Sind on ootamas ees lahkumisavalduse esitamine.
Mida teha, et töökohavahetus mööduks võimalikult sujuvalt ja lahkumisavalduse esitamisele järgnev kuu ei oleks kellegi jaoks ebamugav?
1. Ole uues ametikohas täiesti kindel
Kas Sul on uue tööandjaga juba tööleping sõlmitud? Enne lahkumisavalduse esitamist, veendu, et kõik vajalikud tingimused oleksid uue tööandjaga korrektselt kokku lepitud ja alustamine uuel töökohal 100% kindel. Vastasel juhul võib tekkida olukord, kus oled lahkumisavalduse praegusele tööandjale ära esitanud, kuid siis selgub, et mingil põhjusel ei saa Sa siiski uuel kohal tööd alustada.
2. Jaga seletusi, miks Sa ettevõttest lahkud
Enne ülemusele lahkumisavalduse esitamist, mõtle läbi, millega Sa oma lahkumist põhjendad. Enamasti tulevad lahkumisavaldused tööandjatele siiski üllatusena, seega ole valmis rahulikult ja argumenteeritult seletama, millised tegurid ajendavad Sind töökohta vahetama.
3. Jaga infot kõigepealt oma ülemusele
Ilmselt võib Sul olla suur kiusatus rääkida oma tulevasest töökohast esmalt lähimatele kolleegidele, kuid sellegipoolest oleks viisakas esmajoones teavitada enda lahkumisest otsest ülemust.
4. Võimalusel esita lahkumisavaldus personaalselt
Juhul kui töötad oma ülemusega samas kontoris, võiksid esitada lahkumisavalduse kindlasti personaalselt, mitte lihtsalt e-kirja teel. Loomulikult ei pruugi see alati võimalik olla, kui ülemus on läinud näiteks pikemale puhkusele või töötate sootuks erinevates riikides. Kui aga olukord võimaldab personaalset lähenemist, siis võiksid esitada lahkumisavalduse siiski isiklikult.
5. Teavita oma planeeritavast lahkumisest esimesel võimalusel
Isegi kui tead, et uuele töökohale asumiseni on veel aega, anna siiski esimesel võimalusel oma ülemusele teada, et oled otsustanud töökohta vahetada.
Mida spetsiifilisemad on Sinu oskused ja kaalukam Sinu roll ettevõttes, seda kauem läheb aega, et leida uus inimene Sinu tööülesannete täitmiseks. Loomulikult ei saa praegune tööandja Sind kauem kui 30 kalendripäeva (15, kui oled alles katseajal) „kinni hoida“, kuid igasugune vastutulek muudab Sinu töökohavahetuse kindlasti sujuvamaks ja stressivabamaks.
6. Valmistu lahkumisintervjuuks
Üha rohkem ettevõtteid on hakanud korraldama lahkumisintervjuusid, mille eesmärgiks on saada peatselt edasi liikuvatelt töötajatelt tagasisidet, millised protsessid nende arvates ettevõttes ei toimi või millistel põhjustel on inimesed otsustanud ettevõttest lahkuda. Ikka selleks, et teaks, millistele murekohtadele rohkem tähelepanu pöörata.
Kui oled esitanud lahkumisavalduse ja olete ülemusega juba leppinud kokku lahkumisintervjuu toimumise aja, siis võta aega, et mõelda välja mõned põhjendused, aga ka lahendused, kuidas Sinu peagi endiseks tööandjaks muutuv ettevõte saaks tulevikus paremini toimida.
7. Väldi töösuhete rikkumist
Kunagi ei tea, millises olukorras Sinu karjääritee taas endise tööandjaga ristub. Ehk juhatab elutee Sind lausa endisesse kohta tööle tagasi? Selleks, et töösuhted ei halveneks, ära arva, et pärast lahkumisavalduse esitamist on aeg hakata lohakalt ja aeglaselt tööd tegema – lõpeta oma käimasolevad projektid ja tööta sama innuga kuni viimaste päevadeni välja. See näitab, et hoolimata Sinu otsusest töökohta vahetada, oled endiselt sama tubli ja motiveeritud inimene.