2023-08-23 14:48:55

Kuidas saada aru, et oled alamakstud?

23.10.2019

Kuidas saada aru, et oled alamakstud?

Kui vastad kas või ühele järgnevatest väidetest jaatavalt, võib see viidata sellele, et Sinu palk ei ole tööturul enam konkurentsivõimeline.

1. Sa pole saanud aastaid palgakõrgendust
2. Tunned, et Sinu panus ja töötasu suurus ei ühti
3. Ettevõte kasvab ja areneb, kuid Sinu palk püsib ikka samal tasemel
4. Said vastutust juurde, kuid töötasu ei kasvanud
5. Teised tööandjad püüavad järjepidevalt Sind enda juurde tööle meelitada
6. Oled tööportaalist märganud, et konkureerivates ettevõtetes makstakse Sinu vastutusega ametikohtadel kõrgemat töötasu
4 sammu, mis aitavad Sul liikuda õiglase töötasu teenimise suunas:
Ava tööportaal
Selleks, et saada parem ettekujutus sellest, millist töötasu makstakse sarnastel ametikohtadel, on kõige kiirem ja kasulikum tutvuda avaliku palgaga tööpakkumistega. Sealt saad teada, kui palju erineb Sinu praegune palk sellest, mis ta olla võiks. Kui vahe on tajutavalt suur, siis peaksid, kas proovima pidada ülemusega palgaläbirääkimisi või hakkama tõsisemalt mõtlema võimalikule töökohavahetusele.

Ka Eesti suurima tööportaali CVKeskus.ee ja Palgainfo Agentuuri poolt korraldatud tööturu-uuring näitas, et tööturul aktiivsed töövõtjad teenivad kõrgemat palka. Uuringu vastustest selgus, et hea erialase ettevalmistuse ja kogemusega töötajad, kes on viimase aasta jooksul töökohta vahetanud, teenivad pea viiendiku rohkem kui üle kümne aasta ühe tööandja juures töötanud inimesed.

Kuna palgaläbirääkimised on töökohavahetuse loomulik osa, siis on tihtipeale tööd vahetades isegi lihtsam õiglase palga poole liikuda, kui astuda läbirääkimistesse olemasoleva tööandjaga, kes ei hinda piisavalt oma töötajate panust.
Võta ühendust personalispetsialistidega
Isegi kui Sa ei ole valmis kohe kandideerima ja töökohta vahetama, tasub võtta ühendust, kas konkreetse ettevõtte või personaliotsinguagentuuris töötava värbajaga, kes saaks viia Sind kurssi tööturul toimuvaga ja jagada ajakohast infot nii Sinu edasiste võimaluste kui ka palganumbri suuruse kohta.

Värbamisspetsialistid on igapäevaselt kursis mitmete ametikohtade nõudmistega ja teavad väga hästi, kui kõrget töötasu on tööandjad valmis Sinu teadmiste ja oskuste eest maksma. Lisaks on Sulle igati kasulik luua kontakte personaliinimesega, sest kunagi ei tea, millal satub tema lauale just Sinule suurepäraselt sobiv tööpakkumine ja ta võtab Sinuga ise ühendust.

Kui tunned huvi mõne CV Keskuse värbamisosakonna poolt läbiviidava konkursi kohta, siis võta julgelt ühendust hr@cvkeskus.ee.
Osale ise ja hoia silma peal palgauuringutel
Palgainfo Agentuur ja CVKeskus.ee korraldavad igal aastal Eesti suurimaid tööandjate ning tööotsijate ja töövõtjate seas tööturu- ja palgauuringuid. Osale nendes kindlasti ka ise, kuna kõik vastajad saavad tavaliselt põhjaliku uuringu kokkuvõtte, mis aitab Sul mõista, kui palju makstakse Sinu valdkonna töötajatele.

Mida paremini saad aru, mis tööturul toimub, seda lihtsam on Sul kujundada enda ootusi ja tuua palgaläbirääkimistel ülemusele kaalukamaid näiteid töötasude suuruste kohta.
Suhtle kolleegide, sõprade ja tuttavatega
Töömaastikul on oluline hoida häid kontakte ja suhelda inimestega selleks, et saaksid ajakohast infot. Samuti võivad jõuda Sinuni pakkumised, mis muud moodi poleks ehk jõudnud. Kuigi paljudes valdkondades ja ettevõtetes ei ole tavaks omavahel palgateemat puudutada, võid siiski töökaaslastega suheldes kujundada ajapikku enda jaoks arusaama, kes kui palju võiks ligikaudselt teenida.

Sõprade ja tuttavatega saad aga rääkida kindlasti avatumalt ja ka nemad on suurema tõenäosusega valmis Sulle täpsemat ülevaadet andma saadava palgavahemiku kohta. Tänu infovahetusele saad kujundada paremat arusaamist selle kohta, mis toimub tööturul erinevates valdkondades ja eriti hea, kui saad vahetada mõtteid ka mõne samasugusel töökohal töötava inimesega.