2023-08-23 14:48:55

4 põhjust, miks ei tohiks puhkust pidevalt edasi lükata

18.03.2019

4 põhjust, miks ei tohiks puhkust pidevalt edasi lükata

Millal Sina viimati puhkasid? Kas suutsid lülitada end täielikult tööelust välja või vastasid ikkagi hoolsalt kõigile töökõnedele ja hoidsid peaaegu iga päev oma töökirjadel silma peal?
Kuigi Eestis on töötajal õigus saada kalendriaastas 28 kalendripäeva põhipuhkust (mõnel ametikohal ka rohkem), siis vaatamata sellele leidub suur hulk inimesi, kes seda võimalust ei kasuta. Või kui kasutab, siis suhteliselt vastumeelselt ja mitte täies mahus. Kõige tihedamini tuuakse siinkohal selgituseks põhjuse, et kui minna puhkusele, siis jääb töö lihtsalt tegemata, kuna pole võimalik seda kellelegi edasi delegeerida.

Toomegi Sulle välja 4 mõjuvat põhjust, miks peaksid sel aastal kindlasti vahepeal töömõtetest puhkama.
1. Sa sead oma tervise ohtu
Kõige esimene ja kõige tähtsam põhjus, miks siiski tööst puhata, on Sinu enda tervis. Meile kõigile on antud ainult üks keha ja selleks, et püsida kaua töövõimelisena, tuleb selle eest hoolt kanda. Kui võrrelda töö tegemist näiteks spordiga, siis tundub üldiselt loogilisena, et pärast trenni tegemist vajad pisut puhkust. Miks ei kandu aga sama mõtteviis tööellu? Ka Sinu mõistus vajab pärast pikemat pingutust rahulikumat olemist ja taastumist. Uni, meeldivad elamused, rahu – need lihtsad asjad aitavad Sul ära hoida mitmeid tõsisemaid terviseprobleeme.
2. Produktiivsus langeb
Oled ehk tundnud, et kui varem said tööülesannetega üldiselt hakkama päris kiiresti, siis viimasel ajal venivad kõik protsessid palju pikemaks? Tihtipeale ei tule “vaimu” peale, mõte hüppab ühelt asjalt teisele, uued asjad ei saa kuidagi selgeks, vead lipsavad sagedamini sisse… Siinkohal ei peaks Sa esimese asjana arvama, et oled muutunud laisaks või saamatuks – see kõik on tegelikult suurel määral kuhjunud väsimuse vili. Sellest tulenevalt tekibki tõeline nõiaring, kus piisava puhkuse puudumise tõttu langeb Sinu töövõime ning selleks, et töö saaks valmis, hakkad tegema ületunde, mis kurnavad Sind veelgi. Märka seda ja võta midagi ette!
3. Rahulolematus järjest kasvab
Pideva pingutuse ja kurnatuse tagajärjel hiilivad Sulle aina lähemale negatiivsed mõtted, kaob rõõm töö tegemisest ning läbipõlemise oht mitmekordistub. Sind hakkavad järjest ärritama ka kõige väiksemad asjad, millest Sul enne ei olnud justkui sooja ega külma, kuid nüüd võivad need panna Sind vihast lausa keema. Kui selline seisund Sind lõpuks enda haardesse tõmbab, on teekond tagasi “normaalse” ja tavalise Sinani päris pikk. Ära lase asjal nii kaugele areneda.
4. Suhted tööl ja kodus muutuvad pingelisteks
Elus on oluline säilitada kõige vahel tasakaal. Kui töö- ja eraelu omavaheline osakaal vajub kuskile suunas kaldu, siis tekitab see probleeme teises vallas. Panustades töösse ülemäära aega, võtab see aega vähemaks mujalt ning kodused inimesed tunnevad varem või hiljem justkui oleksid neid hüljanud. See tunne tekitab probleeme omavahelises suhtlemises ning kui kõik ei ole enam korras koduseinte vahel, siis suure tõenäosusega elad oma muresid läbi ja välja ka töökeskkonnas.

Selleks, et saaksid tunda elust rõõmu, ära unusta pühendada töö kõrvalt aega ka endale. Ära lükka seda teemat enam edasi, võta kohe kalender silme ette ja hakka enda järgmist puhkust planeerima!