2023-08-23 14:48:55

5 soovitust, kuidas väikeettevõttesse edukalt uut töötajat värvata

23.07.2018

3 põhjust, miks kandideerimisega mitte viivitada

Mida väiksem ettevõte, seda suurem on iga tööle võetud inimese mõju nii organisatsioonile kui ka selle töötajatele. Iga vale värbamisotsus mõjutab rängalt ettevõtte käekäiku ja on palju tuntavam kui suurkorporatsiooni puhul. Suuremas ettevõttes saab tõenäoliselt tööülesandeid veidi ringi jaotada või pakkuda uut väljakutset mõne teise osakonna töötajale, väikeettevõttes aga vastutab iga töötaja teatud valdkonna eest ja kui töötegijat ei ole, siis tekib kohe ka täitmist vajav tühimik.

Kuidas paremini värvata, kui töötajaid on ettevõttes vähe ja iga aspekt kriitilise tähtsusega?
1. Avatud ja läbipaistev suhtlus kandidaatidega

Mida väiksem on meeskond, seda tähtsamaks muutub inimeste omavaheline läbisaamine. Miks mitte kutsuda kõige suurema potentsiaaliga kandidaadid meeskondlikule lõunale või hoopis vabas vormis kohtumisele, mis toimub ettevõtte töistest ruumidest väljaspool? Kui uus töötaja hakkab igapäevaselt kuuluma näiteks viieliikmelisse tiimi, siis võiksidki kõik asjaosalised olla ka värbamisprotsessiga seotud ning mida vabam ja vahetum on suhtlus, seda parem. Loomulikult tähendab see, et tuleb leida aegu, mis sobiksid kõikidele (või vähemalt enamikele) töötajatele, kuid seda suurem on tõenäosus, et avatud suhtluse tulemusel õige inimene ka leitakse.

2. Ütle „ei“ värbamisprotsesside venimisele

Mida suuremaks kasvavad ettevõtted, seda rohkem korraldatakse erinevaid vestlusvoorusid ja antakse kandidaatidele kodutöid. Selle asemel, et mitu kuud oskuste poolest sobivaid ja kohtumisel meeldiva mulje jätnud inimesi „testida“, võiks kaaluda värbamisprotsessi kiiremaks muutmist. Tööotsijad kandideerivad tavaliselt korraga rohkem kui ühele tööpakkumisele, mis tähendab, et parimatel on pakkumisi rohkem kui üks. Mida pikemaks teie värbamisprotsess venib, seda suurem on tõenäosus, et parimad kandidaadid loobuvad.

3. Väiksuse enda kasuks pööramine

Võimalik, et teie ettevõte ei suuda veel pakkuda samaväärset palka, mida oleks sarnasel ametikohal võimalik teenida suures ettevõttes. Küll aga tasub mõelda, mis on just teie plussid ja boonused – on see laialdasem otsustusvabadus ja võimalus vastutada suurte tööhulkade eest või olla oma aja peremees ja ühildada paremini töö- ja eraelu? Võib-olla te ei töötagi igapäevaselt ühises ruumis ning saate pakkuda üha olulisemaks muutuvat kodukontori võimalust? Hiljutine Eesti suurima tööportaali CVKeskus.ee küsitlus näitas, et 77% töötajatest oleks nõus töökohta vahetama, kui nad saaksid aeg-ajalt ka kodust töötada.

4. Säilita töötajate värbamisel tasakaal

Mida väiksem on ettevõte, seda kergem on kaotada mitmekesist töökeskkonda. Võib juhtuda, et pahaaimamatult on tiimi sattunud täpselt ühte vanusevahemikku kuuluvad ja ühest soost töötajad. Loomulikult on see suur eelis, kui tiimiliikmed sobivad personaalsel tasandil suurepäraselt koos töötama ning jagatakse ühiseid väärtusi, kuid mitmekesisuse seisukohalt võiks teadlikult pidada meeles, et erinevus toob meeskonda mitmesuguseid kogemusi ning kui võimalik, mitte muuta oma meeskonda liiga sarnaseks.

5. Värba eelkõige isikuomaduste, siis oskuste alusel

Väiksema meeskonna puhul hakkavad kiiremini avalduma töötajate omavahelised sobivused ja ka mittesobivused. Vahel võib olla kasulik võtta tööle uus inimene, kellel oskusi ehk väga palju ei olegi, ent kes see-eest on täpselt selle teeme-ära-suhtumisega, mida teil vaja on. Oskused on õpitavad, ent inimeste isikuomadusi on väga raske – kui mitte võimatu – muuta.

Vajate abi värbamisel?
Võtke julgelt ühendust meie tööturu konsultantidega: klient@cvkeskus.ee