2023-08-23 14:48:55

Vastus CV-le jääb tulemata

16.06.2016

Agne Narusk, Eesti Päevaleht

Eesti tööandja jätab tööotsijate elulookirjeldustele (CV) vastamata või saadab äraütlemiskirju kaks-kolm korda järjest, selgus toimetusse helistanud-kirjutanud inimeste kogemustest. Etiketinõunik Tiina Tshatshua soovitas võtta seda kui märki firmakultuurist ja mõelda, kas see ikka ongi õige koht.

 

FIRMA RISKIB MAINEGA. Aive Tellismägi otsis uut töökohta ja saatis elulookirjeldusi nii kuulutuste peale kui ka firmadesse, kes hetkel töötajaid avalikult ei otsinud. "Nägin, et kui tööandja sinust huvitatud pole, ta enamasti ei vasta," sõnas Tellismägi. Ja leppis teadmisega, et tulemata jäänud vastus ongi eitav vastus. Hiljuti pikemat aega Ameerikas viibides nägi ta teistsugust asjaajamist. "Igale tööotsimiskirjale saadetakse seal kiire ja viisakas vastus, äraütlevad vastused tulevad teistest kiireminigi," rääkis Tellismägi.

Mõnikord läheb personalimajanduses midagi lootusetult sassi ja eitavaid vastuseid tuleb pool aastat hiljemgi. "Leidsin postkastist pangast tulnud ümbriku ja lugesin "täname Teid" kirja. Siis meenus, et pool aastat tagasi olin sinna kandideerinud. Tookord sain eitava vastuse kätte," muigas üliõpilane Indrek Naarits, kel tuli samasisulist ümbrikku avada kokku kolm korda.

Firma, kes võimalikule töötajale ebaviisakalt vastuse saatmata jätab, on lühiajalise mõtlemisega, ütles Price Waterhouse Eesti personalijuht Piret Põldre. "Kui firma soovib endale tööturul head mainet kujundada, siis ta nii ei tee. Seda näeb ette hea tava, et inimene peab vastuse saama, kas siis kirja või telefoni teel. Põldre peab üheks põhjuseks seda, et firmal pole töötajate otsimise kogemust ja teadmistest jääb vajaka. Ka juhtub, et parima selgitamine võtab nii kaua aega, et äraütlevad kirjad jõuavad kandideerijateni paar kuud hiljem. Vahepeal on viisakas inimesi asjade käigust teavitada, kuid sageli tuleb ka siin ajast puudu. Nii ei pane personalijuhid pahaks, kui kandidaadid ise firmasse helistavad.

"On olnud juhuseid, mil kiri tuleb tagasi, sest inimene on aadressi kirjutades teinud näpuvea," nimetas Põldre veel ühe vastuseta jäämise põhjuse.

Coca-Cola Eesti personalijuht Kiira Kure möönis, et jätab juhuslikult tulnud CV-dele siiski vastamata. "Ehk on teil tööd" ebakonkreetsus viitab, et vastust ei oodatagi, põhjendas Kure.

 

VASTUST NÕUAB VIISAKUS. "Siin pole midagi pistmist etiketiga, tegemist on elementaarse viisakusega," oli etiketinõunik Tiina Tshatshua resoluutne. "Kui inimeste poole pöördutakse ükskõik mis kanali kaudu ja palutakse neil kandideerida, siis hea tava kohaselt kõik soliidsed firmad alati vastavad inimesele." Tshatshua soovitas tööandjatel, kes ootavad suurt konkurssi, anda juba kuulutuses teda, mis ajaks ja kellega üldse ühendust võetakse. Sageli kestab töötaja valik mitu kuud ja inimene ei tea, kas oodata või vastata teistele pakkumistele. "Isiklikult pean viisakaks, et kõik inimesed, kes on saatnud oma avalduse, saavad kirjaliku teatise või helistatakse neile, meilitakse," sõnas Tshatshua.

Kogu tööintervjuude periood, alates esimestest kuulutustest ja lõpetades vestlustega, on kahepoolne protsess. Ühelt poolt tutvub tööandja kandideerijaga, teisalt tutvub inimene firmaga.

Nii pole haruldased juhtumid, mil kandideerija konkursilt tagasi astub, sest pilt, mille ta firmaga suheldes saab, ei vasta tema ootustele.