2023-08-23 14:48:55

Vana tööandja juurde tagasi

16.06.2016

Aeg-ajalt viskab elu vingerpussi ning töötaja satub tagasi oma vana tööandja palgale. Mõne töötaja jaoks on see nagu „koju” tagasitulek pärast andestatavat äraolekut, teise jaoks veider deja vu, kolmandale vahepeal katkenud karjääri jätkamine kas samalt või erinevalt ametipostilt.

Põhjuseid ja kokkuleppeid vanasse töökohta naasmiseks on laias laastus kolm erinevat.

Kõige meeldivam kindlasti töötaja jaoks on see, kui teda tagasi kutsutakse ja meelitatakse. Sel juhul on enamasti tegu mingil segasel põhjusel katkenud töösuhtega, mis pole kummagi poole jaoks tahtlikult lõplik olnud. Muutuda ei pruugi ei töötaja ametipositsioon, töötasu ega -tingimused. Muudatusi töösuhtes tehakse vaid siis, kui üks või teine pool tunneb end rohkem jõupositsioonil olevana ning sellest lähtuvalt enda jaoks paremad tingimused välja kaupleb.

Harvad ei ole juhused, mil „eksinud lambuke” pöördub ise tagasi oma endise tööandja juurde. Sooviks on tal  jätkata töösuhet, nagu ei oleks vahepeal midagi muutunud. Vahel see õnnestub ning diplomaatiline leivaisa ei uuri või viska nina peale ärakäimise põhjuseid.  Sageli on aga ettevõte oma arengus edasi liikunud – tööd ümber korraldanud ning lahkuja ametikoha likvideerinud või uue töötaja juba palganud. Mujal pettunu jaoks enam sama tööd pakkuda ei ole võimalik. Töökoha taastamisel võib tekkida olukord, et tagasitulija võidakse isegi rohkem liistule tõmmata kui uuel ametipostil.

Võrdselt positsioonilt uute töösuhete sõlmimine on ideaalvariant. Kõige sagedasem näide elust on see, kui töötaja suundub õpinguid jätkama või täiendab end laias maailmas. Sellisel juhul on võitjateks mõlemad osapooled – töötaja saab tagasi tulla tuttavasse keskkonda, nüüd juba targema ja kogenenumana ning tööandja võidab endale tagasi usaldusväärse ja kogemustega töötaja, kelle väärtus on vahepeal kasvanud.

Meeles peab aga pidama, et isegi kui töötaja ning tööandja on omavahel uued kokkulepped paika loksutanud ning inimene taas firma tegemistes osaleb, on õhus veel üks oluline tegur, mis vajab arvestamist. Nimelt ei õnnestu (taas)kolleegide sosinaid mingil juhul vältida. Seetõttu on väga oluline nii töötajal endal kui ka tööandjal võimalikult palju kollektiiviga suhelda ja olukorda selgitada. Piinlike arusaamatuste ning tagaselja juttude vältimiseks on mõistlik ka legend eelnevalt kokku leppida. Meie tööelu on täpselt nii tore ning võimalusterohke, nagu me ise selle kujundame. 

Kadri Johanson
ärijuht
CV Keskus