2023-08-23 14:48:55

Selgitasime välja ihaldusväärse tööandja retsepti

28.10.2020

Selgitasime välja ihaldusväärse tööandja retsepti

Mõned aastakümned tagasi oli ihaldusväärse tööandja retseptis vaid kaks koostisosa – stabiilne töökoht ja hea palk. Uurisime Eesti kõige ihaldusväärsemate tööandjate käest, kui palju on retsept tänaseks muutunud.
Üks mõte, mis parimaid tööandjaid ühendab on see, et elu on lihtsalt liiga lühike, et teha igavat tööd. Loe edasi ja vaata, mis saladusi 2020. aastal Eesti ihaldusväärseimateks tööandjateks valitud ettevõtete esindajad paljastavad. Mis aitab neil inimesi enda juurde tööle meelitada?

Kõnetada tuleb neid, kes usuvad sellesse, mida teed

„Inimesed ei liitu ettevõttega, nad liituvad missiooniga“, on öelnud TransferWise’i asutaja Kristo Käärmann. Selle mõttega nõustuvad ilmselt ka kõik teised ihaldusväärsed tööandjad.

Kaitseressursside Ameti avalike suhete nõunik Marke Teppor kinnitab, et tööd Kaitseressursside Ametis ei saagi teha missioonitundeta, sest vastutus riigikaitsevaldkonna mehitamisel ja varude tagamisel on suur. Võimalus panustada aga Eesti riigi kaitsesse meelitab ettevõttesse samasugust väärtust kandvaid inimesi.

Tallinna Lennujaama personalipartneri Kristiina Kuutoki sõnadest joonistub samuti välja selge missioon ühendada väikest Eestimaad ülejäänud maailmaga. „Iga meie liige mängib olulist rolli nii lennuki õhku tõusmisel kui ka maandumisel,“ kinnitab Kristiina Kuutok ja lisab, et just tänu töötajate suurele pühendumisele saame uhkusega kanda maailma koduseima lennujaama nimetust.

Tänavu Eesti ihaldusväärseimaks tööandjaks valitud Telia Eesti värbamispartner Eneken Jalast lisab, et nende meeskonda ühendab soov anda oma panus sellesse, et Eesti oleks parem paik elamiseks ja töötamiseks. Seda iseloomustab ka ettevõtte eesmärk muuta oma tegevus aastaks 2030 nii CO2 emissiooni kui ka jäätmevabaks vastutustundliku digitaliseerimise kaudu, millesse panustavad kõik töötajad.

Läbi viimase kümne aasta enim Eesti ihaldusväärseima tööandja tiitleid võitnud Eesti Energia Töötajakogemuse direktor Tiina Drui toob välja, et töötajad saavad kaasa lüüa energiamaailma rohepöördes ja majja aitavad tuua õigeid inimesi just organisatsiooni tasemel eneseteadlikkus ning oma sihtgrupi tundmine.
Eesti Energia
Foto: Eesti Energia
Ka Utilitase turundus- ja kommunikatsioonijuht Olga Petrova leiab, et inimesed soovivad nendega liituda, sest jagavad samu väärtusi, kuna keskkonnasõbralik mõtteviis ja taastuvenergeetika võidavad üha enam poolehoidu. „Meie meeskonna liikmena saab inimene anda oma panuse puhtama elukeskkonna loomisesse ning rakendada oma erialast potentsiaali kooskõlas isiklike väärtushinnangutega.“

Inimesi köidavad tööalased väljakutsed, areng ja võimalus võtta vastutust

Uuringud näitavad, et tööturule sisenevad inimesed otsivad tööandjat, kes lisaks heale palgale pakuks ka huvitavat tööd ja väljakutseid.

Pipedrive’i People & Culture Manager Oksana Võsa kinnitab, et pelgalt mõnusa töökeskkonna ja helde hüvede-paketiga enam arendajaid tööle ei meelita. „Töötajatele tuleb anda arenguvõimalusi ja pakkuda väljakutseid.“

„Võtsime aasta tagasi kasutusele uue töömudeli, mis annab arendajatele vabaduse valida ise projektid, milles kaasa lüüa. Tänu pidevatele väljakutsetele saavad insenerid kiiresti oma oskusi arendada, mis annab neile suurema vastutuse,“ selgitab Pipedrive töötajakogemusi Oksana Võsa.

Ka TransferWise'i Eesti personaliosakonna juht Jana Padabed toob välja töötajate võimaluse lahendada väljakutseid ja võtta oma projektide eest vastutus, sest töötatakse autonoomsetes tiimides.

Kõrge autonoomsusega töökultuuri pakub ka Helmes, kelle Grupi talendijuht Signe Lass toob samuti välja ettevõtte ettevõtliku kultuuri, kus töötavad tiimid on väga iseseisvad ja saavad ise otsustada ning tegutseda kliendi parima teenindamise huvides ja saavad osa ka teenitud ärikasumist.

„Elisa puhul meelitab inimesi see, kui põneva sisuga ja erinevaid ametikohti me pakume,“ räägivad Elisa personalikonsultandid Sigrid Savest, Keishy Margus ja Kerttu Krimann ja toovad välja ka eesmärgi mitte jääda mugavustsooni. „Töö tähendusrikkus on inimestele oluline. Nad soovivad ise midagi väga olulist ära teha,“ lisavad Elisa personalikonsultandid.

Nii Telia Eesti kui ka SEB panga esindajad leiavad samuti, et töötajate arengul tuleb pidevalt silm peal hoida. „Meile on väga tähtis toetada oma töötajate eesmärke, väärtusi ja püüdlusi,“ tõdeb Telia Eesti värbamispartner Eneken Jalast ja lisab, et ettevõte panustab läbivalt oma töötajate arengusse ja on uhke selle üle, et pakub võimalust töötada koos parimate talentidega.
Telia
Foto: Telia
SEB panga värbamispartner Kaisa Pelt lisab, et töötajate arengusse panustamine on loomulik osa ettevõtte toimimisest. „Oleme loonud erinevaid pangasiseseid enesetäiendamise võimalusi, loonud võimalusi erinevates projektides osalemiseks, juurutanud mentorkultuuri koos digimentorprogrammiga ja toetame igati ka uute karjäärisammude tegemist,“ kirjeldab SEB pangas töötamist Kaisa Pelt.

Suurepärased arenguvõimalused joonistuvad välja ka Playtechi töös, kus pakutakse karjäärivõimalusi nii ettevõtte sees kui võimalust osaleda ka mastaapsetes projektides koos multikultuurse meeskonnaga.

„Ilmselt just rahvusvahelisus, võimalused enesearenguks ning professionaalne ja toetav seltskond hoiavad meie töötajate keskmist tööstaaži – üle 6 aasta – ning töörahulolu nii kõrgel,“ jagab kogemusi Playtech Estonia personalidirektor Triin Sikkal.

Kes siis ei tahaks töötada tipptegijate keskel?

Paljude eestimaalaste unistus on sõita õppima või töötama välismaale, sest arvatakse, et mujal on ikka rohi rohelisem ja taevas sinisem. Samas, milleks kolida teise riiki, kui seda kõike saab kogeda ka siinsamas – rahvusvahelised ettevõtted, kolleegid erinevatest rahvustest ja kultuuridest on toodud Eestisse mujalt maailmast kohale.

Näiteks on väikeses Eestis võimalik saada osa niinimetatud tehnoloogiaettevõtete „Suure Kuuiku“ (Microsoft, Apple, Google, Facebook, Amazon, Tesla) tööelust ja -melust, mida pakub siin Microsofti Eesti üksus.

„Sajad meie insenerid arendavad koos maailma tippudega globaalse haardega pilveteenuseid ja tooteid nagu Microsoft Teams. Ilma meie inimeste pingutusteta ei oleks miljonitel kasutajatel üle maailma võimalik õppida või teha kaugtööd,“ ütleb Microsofti HR Business Partner Merle Liisu Lindma.

Võimalust töötada koos tipptegijatega, kes tulevad ettevõtetest nagu Facebook, Amazon või Spotify, pakub ka maailma üks kiiremini arenev startup Bolt Technology.

Hiljuti Aasta ettevõtte tiitliga pärjatud Nortali värbamistiimi juht Piret Luts leiab, et ettevõtte rahvusvahelisest haardest tulenevad võimalused võiks panna iga inimese silmad särama, sest nende juures on võimalik kaasa lüüa väga olulistes projektides kodumaal ning lisaks aidata kaasa näiteks Saksamaa digitaliseerimises. Samuti saab soovi korral piiluda ookeani taha ja tegeleda väljakutsetega koostöös USA-s olevate klientidega.

„Ka Tallink teeb tihedat koostööd suure hulga kohalike, regionaalsete ja globaalsete tipptegijatega ning annab töötajatele võimalusi huvitavaks koostööks rahvusvahelisel ja maailma tasandil,“ lisab Tallinki personalijuht Reet Ratas.

Seega on Eestis kõik võimalused tipptegijatega koos töötamiseks loodud, tuleb neist vaid kinni haarata.

Kontor kui 5* hotell

Kas vinge kontor, kus on pinksilaud ja snäkibaar on veel „teema“? Missuguste lisahüvedega Eesti ettevõtted talente oma meeskonda meelitavad?

„TransferWise’is kaasnevad tööga mitmed hüved, sealhulgas ettevõtte aktsiaoptsioonid, tiimiüritused, kontor, kust ei puudu ei jõusaal ega saun, 24/7 hommikusöök, snäkid, joogid…,“ loetleb ettevõtte hüvesid TransferWise'i Eesti personaliosakonna juht Jana Padabed. Lisaks on pärast nelja aastat töötajatel võimalus võtta kuuenädalane tasustatud lisapuhkus koos 1000-naelase boonusega.
TransferWise
Foto: TransferWise
Bolti tehniline värbaja Jaana Rästas kirjeldab, et nad on loonud oma töötajatele parima võimaliku töökeskkonna, kust ei puudu ka lõõgastumiseks vajalikud vahendid nagu lauatennis, konsoolid ja mugavad puhkenurgad. Samuti toetatakse töötajaid sportliku eluviisi harrastamises sporditoetustega. „Võimaldame töötajatele väga paindlikku töökeskkonda, kus inimesed saavad ise oma aega ja tööd planeerida ning töötada ka kodukontoris,“ lisab Jaana Rästas.
Bolt Technology
Foto: Bolt Technology
Helmes Grupi talendijuht Signe Lass lisab, et suurt rõhku pööratakse ettevõttes ka vaimsele heaolule ning loetleb ettevõttes töötamisega kaasnevaid lisahüvesid nagu mentor uuele töötajatele, töökeskkonna ümberkujundamine tulevikutöö vajadustest lähtuvalt ja toob välja ka hoolivuse kui ühe organisatsiooni põhiväärtuse.

Unustada ei maksa siiski ka konkurentsivõimelist töötasu ja Eesti ihaldusväärseimate tööandjate sekka kuuluv üks vähestest riigiasutustest Kaitseressursside Amet toobki välja, et nende palgatase on riigiametite ja inspektsioonide võrdluses esikümnes. „Lisaks ütleme palga suuruse alati ausalt oma töökuulutustes välja,“ ütleb Kaitseressursside Ameti avalike suhete nõunik Marke Teppor.

Konkurents heade töötajate leidmiseks ei ole kadunud

Vaatamata ettevõtte suurusele ja tegutsemise valdkonnale, pajatavad pea kõik ihaldusväärsed tööandjad justkui ühest suust, et just erinevatele IT-ga seotud positsioonidele on Eestis töötajate leidmine päris keeruline.

Näiteks on Helmes hetkel kõikide tarkvaraarendustiimi erinevatesse rollidesse vajalike kandidaatide otsingul. „Mida seeniorim on positsioon, seda keerulisem on õigete kogemuste ja spetsiifiliste oskustega inimest leida,“ räägib Helmese personalijuht Kaire Kaljuste.

Swedbanki värbamise juht Heleriin Adelbert toob välja, et ka neil on kõige keerukam leida väga spetsiifilist kompetentsi omavaid spetsialiste, näiteks mobiilirakenduste arendajaid. Seepärast tuleb tihtipeale ettevõtetel kiigata ka väljapoole riigipiire ja otsida vajalikku inimest lausa mitme maa ja mere tagant.

Kuid vajalike töötajate leidmine ei ole raske vaid IT-ga seotud ametikohtadele. Sama keerulise ülesandega seisab silmitsi ka näiteks Utilitas.

„Vaatamata sellele, et õpetame inimesi töö käigus välja, pakume täiendkoolitusi ning tagame kaasaegseid töövahendeid, on nii valdkonna spetsialiste kui ka oskustöölisi keeruline leida. Põhjused on erinevad – need inimesed on tööturul tegelikult olemas, aga samuti väga hoitud ja motiveeritud oma tööandjate juures,“ räägib Utilitase turundus- ja kommunikatsioonijuht Olga Petrova.

Lisaks oskustele otsitakse seda „õiget“

Kuigi võiks arvata, et uue töötaja palkamine sõltub suuresti tema varem omandatud oskustest ja teadmistest, ei alahinda ihaldusväärsed tööandjad seda, et uue töötaja väärtused ühtiksid tööandja omadega. Otsitakse seda „õiget“.

Merle Liisu Lindma Microsoftist kinnitab, et nad otsivad väga head kombinatsiooni inimese teadmiste, küpsuse ja väärtuste vahel. Cleveroni personalijuht Katrin Koovit lisab, et teatud ametipositsioonide puhul ootavad nad töötajatelt lisaks kõigele muule ka raamidest väljas mõtlemist. „Me loome uutmoodi homset ja siis ei saa mõelda nagu eile kombeks oli,“ ütleb Katrin Koovit.

Ka Elisa personalikonsultandid Sigrid Savest, Keishy Margus ja Kerttu Krimann ütlevad, et oskustest tihti olulisemgi on suhtumine ja hoiak.

Personaliotsingute suurima väljakutse võtab suurepäraselt kokku Eesti Energia Töötajakogemuse direktor Tiina Drui, kes ütleb, et kõige keerukam on alati leida mitte kompetentsi, vaid inimese isiklikke ja ettevõtte väärtuste kokku sobivust.

Kui arvad, et just Sina oled see „õige“, kes sobiks mõnda Eesti ihaldusväärseima tööandja meeskonda, siis heida pilk peale hetkel aktiivsetele otsingutele.