2023-08-23 14:48:55

Hübriidne töökorraldus tuli, et jääda. Kuidas sellega edukalt kaasa minna?

13.07.2021

Hübriidne töökorraldus tuli, et jääda. Kuidas sellega edukalt kaasa minna?

2020. aasta pani meid kõiki vaatama töötamise võimalustele hoopis teise pilguga. Mõne kuu jooksul muutus maailm tundmatuseni, kuid seejuures ei jäänud töö tegemata, vastupidi, seda tehti ehk kordades rohkemgi – tõsi küll, kontoriseinte asemel hoopis koduseinte vahel.

Rahvusvaheline tööturu-uuring Decoding Global Talent 2021, kus osales rohkem kui 200 000 töötajat 190 riigist, näitas, et enamik töötajatest (89%) soovib edaspidigi teha tööd vähemalt ühe päeva nädalas väljaspool kontorit. Seega näib, et hübriidne töökorraldus on siin, et jääda ja sellega tuleb tööandjatel arvestada.

Mitmed maailma tuntumad ettevõtted näitavad juba eeskuju – eelmise aasta maikuus hõikas Twitter välja, et lubab oma töötajatel teha kaugtööd kas või igavesti, Facebook ennustas, et järgmise 5–10 aasta jooksul võib nende ettevõttes olla juba tervelt 50% töötajatest, kes töötavad täielikult kaugteelt ning ka Google on valmistumas katsetama paindlikumat töönädalat.

Kuna aega tagasi keerata ei ole võimalik, ei jää muud üle kui uuendustega kohaneda. Ka Estonian Business School’i Executive Education’i personalijuhtide arenguprogrammi juhtivõppejõu Irene Metsise hiljutisest intervjuust joonistus välja, et just kohanemisvõime on kiirelt muutuvas maailmas juhtidele edu saavutamiseks üks olulisemaid oskuseid.
Kuidas aga leida ettevõtte jaoks kõige sobivam hübriidse töökorralduse lahendus?
Vaata tagasi, et minna edasi

Ettevõtteid luuakse selleks, et teenida kasumit – see on lihtne tõde, mida ei ole ka pandeemia suutnud muuta. Seega on mõistlik alguses analüüsida, kas ka eelmisel aastal sai vajalik töö põhilise eesmärgi nimel tehtud, millised olid edulood ja kitsaskohad.

Kui töötajatest tulenevalt ei jäänud miski tegemata ja produktiivsus püsis ka kodus töötades kõrgel, näitab see seda, et edaspidi oleks samuti mõistlik pakkuda inimestele suuremat paindlikkust ja võimalust valida ise, kus töötada – küsimus on vaid selles, mis mahus hübriidset töökorraldust rakendada.

Selgita välja töötajate soovid

Igal töötajal on Sinu jaoks varuks ainulaadne lugu, mida enda kaugtöö tegemise kohta rääkida. Suure tõenäosusega leidub ka Sinu ettevõttes kolleege, kes on olnud kodus töötamisest täiesti vaimustuses ja ei soovigi enam päevad läbi kontorilaua taga istuda, teisalt on ka neid, kellel on olnud suur väljakutse ühildada samaaegselt töö- ja pereelu ning ka neid, kes on haiguse läbipõdenud või ennast vaktsineerinud ja sooviksid heameelega töökaaslastega taas rohkem silmast silma kohtuda.

Selleks, et teada saada, kuidas tahaksid töötajad edasi minna, tuleks seda neilt küsitluse teel (tõesemate vastuste saamiseks anonüümselt) uurida. Kuna inimeste vajadused kaugtöö järele on täiesti erinevad, annab see hea võimaluse leida üles kesktee, mis võiks suuremat osa rõõmsana hoida.

Paku erinevaid võimalusi ja katseta

Nii palju kui on maailmas inimesi, nii palju on ka erinevaid arvamusi, seepärast on oluline olla loov ja leida mitmeid lahendusi praegusele olukorrale. Lisaks kontorile ja kodule tasub kaaluda vahel ka täiesti teistsuguseid lahendusi.

Kui eesmärk ei ole kõiki töötajaid kontorisse tuua või ainult kaugtööga jätkata, siis miks mitte anda töötajatele võimalus teha tööd vahel näiteks n-ö büroohotellides pakutavates koos töötamise jaoks loodud ruumides, ühendada puhkus ja töö mõnes kaunis Eestimaa paigas olles või rentida väikesele grupile karavan ja panna püsti ajutine töö tegemise koht hoopis mõne järve kaldal.

Loo võimalusi “päriselus” kohtumisteks

Inimene on loodud olema sotsiaalne ning pikaajaline “koduarestis” istumine on mõjunud rängalt töötajate vaimsele tervisele. Seetõttu on väga oluline aidata taas kolleegidel omavahel kohtuda ja luua võimalusi sundimatu vestluse tekkeks.

Korraldage näiteks mõnel päeval nädalas “mõttepause”, planeerige koosolek, kus saaksid töötajad gruppides asjade üle arutada või võtke ette kord kuus mõni tore ühine jalutuskäik. See kõik toob tasapisi meeskonnatunde tagasi ja paneb ehk osalema ka neid, kes ajapikku tõeliseks kaugtöö fänniks muutunud.

Ole valmis pidevalt kohanema

Praegu ei oska keegi ennustada, mis juhtub nädala, kuu või veel vähem aasta pärast, seega tuleb olla avatud pidevatele uuendustele. “Võidab” see, kes pakub töötajatele turvatunnet, näitab üles mõistmist ja teeb pidevalt selle nimel tööd, et motiveerida inimesi, kes ettevõtte heaks panustavad.

See, mis tee saab antud hetkel valitud, ei pruugi viia otse punktist A punkti B, vaid tuleb olla valmis vajadusel käima läbi ka kõik ülejäänud tähed selleks, et õnnelikult koos meeskonnaga pärale jõuda – kuhu iganes see tee siis lõppkokkuvõtteks ka ei välja viiks.