2023-08-23 14:48:55

6 levinud viga CV-s, mida tasub vältida

16.06.2016

CV on visiitkaart tööturul – esimene mulje, mille jätad võimalikule tööandjale. Hästi kirjutatud ja selge CV loob eeldused tööintervjuule pääsemiseks, kuid hooletu ja vigane dokument võib ukse sulgeda juba enne, kui seda avada jõuad. Et sinu järgmine karjäärisamm oleks edukas, vaatame üle levinumad vead CV-des ja anname nõu, kuidas neid vältida.

Kirjavead

Kirjavead CV-s on keelatud! Need annavad tööandjale signaali, et oled oma dokumendi koostanud kiirustades ja hooletult. Kontrolli oma CV mitu korda üle ja palu ka mõnel usaldusväärsel inimesel see üle lugeda. Kaasaegsed tekstiredaktorid pakuvad abiks automaatset keelekontrolli – kasuta seda! Väike lisapingutus võib teha suure vahe.

Kui saadad CV inglise keeles, veendu, et ka selles pole vigu. Kasuta vastavaid keelekontrolli tööriistu (nt Grammarly), et tagada õigekeelsus.

Valetamine

Kuigi oleks tore väita, et oskad vabalt seitset keelt ja oled nii tipptasemel insener kui ka suurepärane müügiproff, ei tasu reaalsusest hääbuvaid fantaasiaid oma CV-sse lisada. Valetamine võib oma tõe leida juba esimesel intervjuul või proovipäeval – ja see võib rikkuda nii võimaluse töökohaks kui ka sinu maine.

Rõhuta oma tugevusi ja reaalseid saavutusi. Kui oskad mõnda keelt algtasemel, kirjuta „algaja“ või „kesktase“. Täpsus aitab leida töökoha, mis sobib sinu oskustele ja kus saad areneda.

Sobimatu foto

Kas viimase peo selfie tuli ilus välja? Väga tore, aga CV-sse see ei sobi. Tööandjad hindavad professionaalsust, ent soovivad näha ka sinu isikupära. Kasuta fotot, kus oled esinduslik, kuid mitte liiga formaalne. Sõbralik naeratus aitab jätta mulje, et oled meeldiv suhtleja ja sobiksid hästi meeskonda. Kui kandideerid loovale või vabamale positsioonile, võib ka natuke isikupärasem foto olla aktsepteeritav - kuid väldi liialdusi.

Liigsed detailid

CV on dokument, kus tasub olla tabav. Paljud teevad vea, loetledes pikalt igat ametikohta ja töökohustust, ilma et nad tooksid välja konkreetseid tulemusi.

Tee hoopis nii:

Fookus tulemuste esitamisel: Ära kirjuta pelgalt, et tõid uusi kliente. Kirjuta parem „Suurendasin kliendibaasi 20% võrra 6 kuu jooksul.“

Lühidalt ja tabavalt: Iga töökogemuse juurde lisa paar lauset selle kohta, mida saavutasid ja kuidas see aitas sind professionaalselt areneda.

Väldi ebaolulist: Kui töötasid 10 aastat tagasi suvetööl ettekandjana, kuid kandideerid IT-spetsialistiks, ei pea seda mainima. Välja arvatud juhul, kui see annab lisaväärtust (nt meeskonnatöö oskused).

Vananenud formaadid ja tehnoloogia

Aegunud CV-formaadid võivad jätta mulje, et oled mingis kindlas ajas kinni. Kui su CV on endiselt Times New Romaniga kirjutatud ja loetleb iga töökohta eraldi lahtris, võib see tunduda iganenud. Kasuta kaasaegseid CV-malle, mida pakuvad platvormid nagu näiteks Canva. Need on visuaalselt atraktiivsed kui ka kergesti loetavad. Lisa lingid oma LinkedIni profiilile või portfooliole, kui see on asjakohane.

Liigne anonüümsus

Tööandjad soovivad teada, kes sa oled, aga liiga formaalne ja kuiv CV võib muuta sind lihtsalt üheks nimeks paljude seas. Lisa isikupära lühikese kokkuvõtte või isikliku profiiliga. Näiteks: „Tulemustele orienteeritud turundusekspert, kellel on kogemus B2B strateegiate loomisel ja elluviimisel. Kirglik uute tehnoloogiate ja andmepõhiste otsuste vastu.“