Suvel on töötajad kimpus kaht sorti tervisehädadega sõltuvalt sellest, kui kaugel on nende tööpost konditsioneerist. Ühed kurdavad õhupuudust ja lakkamatut peavalu - nemad on teadagi puhurist kaugel ning värske õhk nendeni ei jõua. Teised istuvad õnnetuseks seadme all ning kurdavad närvivalu, kõrvapõletikku, köha ja nohu.
"Vaevlesime aastaid täiesti õhutus ruumis, kuni tuli uus ülemus, kes lasi konditsioneerid osta," rääkis riigiametnik Anu Karts. "Nüüd on uus mure majas: lakkamatult käib masina sisse-välja lülitamine, sest osal inimestest on külm, kaugemal istujad vaevlevad endiselt õhupuuduses." Kõige hullem umbses kontoris on pidevalt varitsev peavalu. Kartsi sõnul jõuab ta tööl olla vaevalt tunni, kui juba ei jätku õhku ning pea läheb uimaseks. Lõunast enam tööd teha ei jaksa. Aknaid vähemalt südalinnas asuvates ametiruumides avada ei saa, sest lakkamatu mürin, tolm ja lõõskav päike muudab olukorra veelgi hullemaks.
Staažikatel suvistel töölkäijatel on varuks hulk nippe, kuidas umbses kontoris ellu jääda. Näiteks tuleb muretseda konditsioneeride all istujatele kampsunid ja kui vaja, ka mütsid, et ei peaks masinat välja lülitama.
Osa kontoriinimesi vahetab päeva jooksul kohti: need, kes istusid masina all, kolivad poolest päevast kaugemale ning õhupuuduses vaevlejad nende kohtadele.
Valgust vähe ja müra palju
Tööinspektsioon kontrollis aasta esimesel poolel 4101 ettevõtet. Neist 866-s oli ebapiisav valgustus, 474 töökohal oli lubatust suurem müra ja 135-l liiga palju tolmu. Üleliia kõrged olid õhutemperatuur ja niiskus 183 töökohal. Ohtlikke kemikaale leiti vaid kahel töökohal.
Tervisekaitsenormide järgi on suvel kergel tööl sobiv temperatuur 23-25 kraadi.
Allikas: Eesti Päevaleht Online