AvalehtKarjäärikeskus Artiklite arhiiv Tulemusjuhtimine – kas töötasu “näo järgi”?
 

Tulemusjuhtimine – kas töötasu “näo järgi”?

Viimastel aastatel räägitakse järjest enam tulemusjuhtimisest. Töötajate jaoks seondub see tavaliselt juhtkonna poolt etteantud müstiliste tööplaanide ja mõistega - tulemuspalk. Eelkõige aga oskusega tööandjale meelepäraselt käituda. Tundub, et siiani on töötajatele paljud tulemusjuhtimise põhimõtted segased ja raskesti määratletavad.

Vastupidiselt levinud arvamusele on tulemusjuhtimise rakendamise üks olulisem eesmärk kõrvaldada subjektiivsed hindamismeetodid ehk töö hindamine “näo järgi”. Sõltumata sellest, kes on hinnatav ja hindaja või millised on nende isiklikud suhted, peab inimese töö tulemuslikkus saama alati objektiivse hinnangu. Sama töö peab saama sama hinnangu, eri inimeste võrdne töö võrdse hinnangu. Tulemusjuhtimise süsteemis tuleb töötulemuste parandamisele suunatavaid töötajaid enne hinnatava töö algust täpselt informeerida nende tööpanuse mõõtmise metoodikast ja töötasu arvutamise korrast. Tulemuse vahetu mõõtmine ja selle järgi palga maksmine tulemusjuhtimise süsteemis peaks ergutama inimest rakendama kõiki oma võimeid ning oskusi.

Tähtsamateks etappideks on tulemuste kindlaksmääramine, olukorra juhtimine ja tulemuste saavutamise järgimine. Personalijuhtimises tähendab tulemusjuhtimise rakendamine olulist juhtimiskultuuri muutust, seetõttu on peamine juhtide ja töötajate pühendumine ning arusaam sellest. Personali arendmise ja väärtustamise läbi peaksime näitama, mida tulemusjuhtimisega on võimalik saavutada ning siis vastavate saavutuste eest töötajaid tasustama.

Mõni aeg tagasi viisin oma tutvusringkonnas läbi uurimuse. Küsisin inimestelt, kuidas nad defineerivad sõna – tulemusjuhtimine. Pea 100% erasektori töötajatest seostas tulemusjuhtimist vaid tulemuspalgaga. Kui aga küsisin, mis näiteid võiks tuua tulemusjuhtimise rakendamisest avalikus sektoris, seostati seda mitmel korral viimaste aastate korrumpeerunud ametnike tabamisega. Kas loodetud efektiivsuse asemel oleme tulemusjuhtimisest vaid kõlava sõnapaari moodustanud? Töötajana küsige endalt, kas teate, mismoodi Teie tööpanust hinnatakse ja kas seda tehakse objektiivselt. Kui tulemuste mõõtmise süsteem on Teie jaoks ebaselge, ärge kartke selgitusi küsida.

Gerly Tuisk
CV Keskus

Hinda artiklit:
Vastuseid kokku: 1  |  Keskmine hinne: 1
Hinda:
Artiklite otsing