Veel valikuid
Totaalne ülikool, totaalne tudeng
Holger Berg, Toronto Ülikool Semiootika ja kultuuriuuringud, Üliõpilasleht
Vana kombe kohaselt asub enamik Põhja-Ameerika ülikoole kesk karjuvat tühjust. Sa oled seal piiratud ja raamistatud - kogu elu möödub ülikoolilinnakus.
Toronto Ülikoolis on seevastu Su ümber kolme miljoni elanikuga linn, väidetavalt maailma multikultuurseim. Sul pole geograafilisi ega füüsilisi piire. Võite ette kujutada, mida tähendab metropolimelu koolivälise tudengielu seisukohalt...
Ometi - tavaline ülikool ei taha lasta sel juhtuda. Ta on nagu suur emalaev, pisike maailmamudel, mis tahab olla kogu Su elu.
Kõigepealt hoolitseb ülikool, et õppetööd oleks parajasti nii palju, et tähtaegasid jaguks igasse nädalasse. Peale selle on loengud 50minutilised ja mõnes aines tuleb kohal käia kolm-neli korda nädalas. Normaalne on neli loengukursust korraga - arvutage ise.
Leidub loenguid, kus hinnatakse osavõttu ja -võtlikkust. Et enamik kursuseid kestab terve aasta, siis oleks hea teada, millega end seote. Piitsa juurest ei puudu präänik. Fun on ka Kanadas peaaegu et inimese põhiseaduslik õigus ja ülikool hoolitseb, et seda väljaspoolt otsima ei mindaks.
Nõnda on loeng ühtlasi performance. Maailmanimega professorid hoiavad rahvast ohjes nagu popstaarid. Suurte auditooriumide ees esinedes on neil väike mikrofon pea küljes. Kolmelt ekraanilt tuleb taustaks multimeediashow, mida assistent puldist juhib.
Meelelahutuse eest tasuvad õppemaksu maksavad tudengid tihti ülikooli heaks töötades. Kui Eesti ühiselamutes on valvuriteks taadid ning ülikooli kohvikutes ja raamatukogudes siblivad memmed, siis Torontos teevad selle töö ära tudengid. Valikut pole, sest enne kooli lõpetamist satuvad soovitava erialase ameti peale vähesed.
Teiseks võib ainult ülikoolis ilma tööloata töötada ning siin arvukalt õppivate välistudengete tõttu on miinimumtunnitasu pakkuvatele töökohtadele suur konkurents. Lisaraha on võimalik teenida ka ülikooli uurimisprojektides katsejänesena osaledes - vastad tund aega mingitele küsimustele ja 50 dollarit tuleb.
On olemas mõiste "kooliväline", ülikool hoolitseb sellegi eest. Kooli juures tegutseb lugematu arv klubisid. Tahad osaleda filmi tegemisel? Palun. Harrastada joogat? Otsusta kõigepealt, millist stiili... Või näiteks veini- ja õhtusöögiklubid, kus tulevastele ärijuhtidele õpetatakse peeneid kombeid ja korraldatakse kohtumisi edukate suurtöösturitega. Säärased äriklubid on tudengile tihti ainsaks kokkupuuteks "tõeliste tegijatega".
Igasugu üksiküritusi on ülikoolilinnakus nii arvukalt, et kõigist osavõttes, tuleks neist tormata läbi nagu auruvedur. Üritusi on alates erinevaid rahvusgruppe tutvustavatest presentatsioonidest kuni muusikaliste protestikontsertideni stiilis "Funk This War".
Välistudengeid kannab ülikool lausa kätel: korraldab väljasõite loodusesse ja kogub kokku gruppe, et minna koos näiteks" uisutama. Teave toimuvast levib probleemideta, millele aitavad kaasa meililistid, kümmekond ülikooliga seotud tudengiajalehte ja postkasti saabuvad bülletäänid.
Kogu suure masinavärgi mootoriks on ülikooli raamatukogu, mis on terves maailmas tuntud eelkõige selle poolest, et Umberto Eco sai oma "Roosi nime" labürint-raamatukogu idee just siit. Lisaks vaat et ammendamatutele ressurssidele võib ülikooli raamatukogus peaaegu elada - arvutisaali korrus on avatud 24 tundi ööpäevas.
Selles maailmas saab olla tudeng iga ihurakuga. Meeldetuletusena välisilmast ripuvad ülikoolilinnaku tänavapostide küljes Toronto Ülikooli kuulsate vilistlaste fotod. Otse raamatukogu ees piidleb inimesi Kanada näitleja William B. Davis ehk Sigarette Suitsetav Mees ("X-Files") justkui märgina sellest, et maakera sees võib olla ka veel teine maakera. Mis võib olla täiusele lähedal, sest kui uskuda Kanada ülikoolide edetabeleid, siis rebib Toronto Ülikool McGilli Ülikooliga Montrealis pidevalt esikoha pärast.
Mõnest tähtsast asjast jäi nüüd rääkimata" Totaalsusele allujaid pole palju, sest Toronto pakub selleks liiga palju alternatiive. Rääkimata jäi ka sellest, et kui Sa juhtud eestlane olema, siis avaneb Sulle Torontos veel üks põnev maailm - Välis-Eesti, tänu kellele on muuhulgas võimalik elada Toronto kesklinnas Tartu College'i nimelises ühiselamus vaatega linna pilvelõhkujatele. Sellest aga teinekord.
Refereeritud Internetist

Artiklite otsing
Populaarseimad artiklid