AvalehtKarjäärikeskus Artiklite arhiiv Töökuulutuse lugemise ABC
 

Töökuulutuse lugemise ABC

1.03.2007

Et sobiva töökoha leidmine pole just lihtne, teab igaüks.
Tööpakkumine on see esimene ja tihti ka ainus allikas kust tulevase töökoha kohta infot ammutada.

Seekord räägime sellest, kuidas töökuulutust lugeda. Teisisõnu – vaatame, millist infot see endas kannab ning milliseid järeldusi saame teha pakutud eelinfo järgi.

Standardne töökuulutus sisaldab järgmist infot:
- firma tutvustus
- ametikoht ehk otsitava töötaja ametinimetus
- töö kirjeldus
- nõudmised kandidaadile
- ettevõte pakub
- lisainfo
- kontakt

1)       Firma tutvustus

See, kas ja kuidas firma end töökuulutuses esitleb. Lühikesest tutvustusest võime välja lugeda, mis on ettevõtte põhieesmärgid – kas räägitakse käibe kasvatamisest läbi uute filiaalide/kaupluste avamise või planeeritakse töö kvaliteedi tõstmist uue ametikoha loomise kaudu.

Uue töötaja palkamisega on firmal kindlad ootused. Kas loodetakse muuta tööd sujuvamaks või planeeritakse pelgalt kasvunumbreid? Kas otsitakse asendajat ajutiselt töölt kõrvale jäävale töötajale või vaevleb firma äkki kaadrivoolavuse käes? Otsi vastust küsimusele, miks uut töötajat vajatakse. Ära pelga seda küsimust ka töövestlusel esitada!

 2)       Ametinimetus

Ametinimetus võib olla ühene ning selgelt arusaadav, kuid võib peita endas tegevusi, mida Sa esmapilgul oodata ei oska. Töö kirjeldus annab küsimusele vastuse.

 3)       Töö kirjeldus

Kui tead kindlalt, millises valdkonnas millist töö otsid, on siin kõik selge. Vaata, kas ja kuidas kuidas töö kirjeldus vastab nimetatud ametikohale. Võta töö kirjeldust tõsiselt ning mõtle, kas see on Sinu unistuste töö, mida oled alati soovinud teha? Seda, kas projektijuhil on aktiivse müügi kohustus või kas sekretäri tööülesannetesse kuulub ka kohvikeetmine, saad kindlasti küsida ka töövestlusel.

 4)       Nõudmised kandidaadile

See osa peab aitama otsustada, kas oled pakutud ametikohale sobiv kandidaat.
Esita iseendale küsimus, kas mul on tööks vajalikud omadused olemas? Kas tulevasele töötajale pole äkki pandud liialt suuri ootusi? Kui töö kirjelduses on võimalus end teostada ning oled valmis arenema, siis tasub kindlasti proovida ;)

5)       Ettevõte pakub

...peaks andma vastused kõige tähtsamatele küsimustele. Ometi pakub see osa ka kõige rohkem tõlgendamise võimalusi. “Konkurentsivõimeline” või “motiveeriv” töötasu ei meelita enam kedagi. Lubatav töötasu võib sisaldada nõuet 100% plaani täitmisele või muid tingimusi.  Austust väärivad tööandjad, kes avaldavad pakutava töötasu vahemiku. Töötasu väljaütlemine on lugupidamine nii tööotsija kui tööpakkuja suhtes. Täiskohaga töö puhul tasub vastuvõetav töötasu piir enda jaoks valmis mõelda.

Teisest küljest, töötasu sisaldab ka mitterahalisi motivaatoreid. Võib-olla saab just Sinule määravaks tasuta transport töökohale või võimaldatakse töötajale osalise ajaga või kodust tööd.

6)       Lisainfo

Iga info, mis tulevast töökohta puudutab, on oluline.
Otsi vastuseid küsimustele, kas tegemist on täiskohaga või vahetustega tööga.
Tihti täpsustatakse töökoha asukohta või aadressi, mis ei ole töökoha valikul vähetähtis.

Lisainfos võivad olla loetletud ka vältimatud eeldused: nõue esitada CV mõnes teises keeles, viibida töölähetustes või omada isiklikku sõiduautot. Ei ole mõtet väänata tingimusi, mis on juba ette antud.

      7)       Kontaktinfo

Kas kontaktinfo on peidetud või ollakse valmis vastama küsimustele? Uuri firma kohta infot ka koduleheküljelt. Kas soovid oma tulevikku selle firmaga siduda ning kas Sul on neile midagi pakkuda – Sina otsustad!

Kindlasti tasub enne otsuse langetamist iseendas selgusele jõuda, kas pakutav töökoht on tõesti see, mida oled otsinud ning kas oled valmis eesmärgi nimel pingutama ning enda sobivust tõestama.
Edu Sulle selle kõige õigema valimisel!

Olga Möll, CV Keskuse sisujuht

Hinda artiklit:
Vastuseid kokku: 1  |  Keskmine hinne: 5
Hinda:
Artiklite otsing