TÄNA TÖÖTAVALE NAISELE: "Te ju ikka seksite, eks?" küsis 'Bridget Jonesi päevikus' teleboss hommikusel koosolekul uskumatult. Kümmekond alluvat seiras punastades kinganinasid. Usalduslikud vestlused lubavad arvata, et Eestiski lugu suurt parem pole. Kuulas Agne Narusk.
Mu naine ei jaksa minuga seksida, ütleb Mees. Mu mees hakkab juba suudeldes norskama, ütleb Naine. Ja miks siis? "Kuule, olen pärast kohutavat tööpäeva rampväsinud," vastavad mõlemad.
Mõlemat eraldi kuulates saab kaks erinevat, aga tavalist lugu. Selle paari õrnem pool on 30-ndates, poliitikas edukalt ilma teinud naine, mõned aastad vanem mees juhatab rahvusvahelises firmas turundust.
NAINE EI MAGA MINUGA. See algas kohe, kui abiellusime, räägib Mees. "Naine tuleb koju hilja, nina vingus, õiendab, et poes sa ei käinudki või. Viskab riided seljast ja kaob tundideks vannituppa. Seda, millal ta voodisse poeb, ma ei tea, sest jään alati enne magama. Kui ma teda kallistan, kallistab ta vastu. Ja ütleb, et homme kell kaheksa on tähtis nõupidamine ning peab end välja magama." "Ükskord jõudsin ära oodata," jätkab Mees. Jah? "Ah, ei midagi. Olin nii väsinud, et ei saanud hakkama. K..., 12 tundi rõvedat tööd seljataga!"
Kui Mees hommikul ärkab, seisab Naine tavaliselt naeratades keset tuba. Ainult et kostüümis ja sätitud. Selle, et kostüümi kortsutamise eest valusalt vastu näppe saab, õppis Mees ära paari nädalaga.
"Tegelikult saan oma naisest aru. Ta tööpäevad on tõesti pikad, ausalt öeldes ei kujuta hästi ette, et temasugune pliidi kõrval titte karjataks - liiga tark ja ilus. Teadsin täpselt, mille peale välja lähen, kui ta naiseks võtsin. Aga ühest asjast ei saa ma aru. Kuidas ta enne nii väsinud polnud?"
Egoistlik, mina? küsib Mees, kui viidata tema enda väsinud olemisele. "Nojah, aga ma püüan kiiresti teha, et mõlemad ruttu magama saaks." Kas ta naisega sellest rääkinud on? "Noh, küsisin jah ükskord, kui ta kell kaks töölt koju jõudis, et kas me enam kunagi ei seksigi. Naine hakkas nutma. Ütles, et nutab väsimusest," räägib Mees. Trossis, väsinud ja pettunud.
TAHAN ROHKEM SEKSI, kui mees pakub. "Töö, töö ja töö," raiub Naine vastuseks küsimusele, et mis elu elad ka? Mees ei valeta, kui ütleb, et Naine on ilus. Vastuvõttudel ja koolikokkutulekutel vaatavad teised teda kadedusega. Mis tal viga - edukas, sarmikas, hoolitsetud, hea ja armastav mees, normaalne kodu. Ilus vaadata, kui nad kahekesi käsikäes mööda tänavat lähevad.
"See pole elus üldse peamine," ütleb Naine. "Vahel hommikuti ärgates tahaks kõik saata kus kurat. Tahaks pugeda kaissu ja jääda sinna terveks päevaks. Muidugi olen proovinud. Ei, ülemus ei helistanud, et kuhu ma jäin. Polnud vaja, sest mees kargas püsti kisaga, et jääb kohe tööle hiljaks."
Kui Naine mõnikord keset päeva Mehele helistab, et läheks natukeseks välja, pole viimasel aega. Ja vastupidi. "Õhtul suudan end vaevu koju vedada - nii väsinud ja tühi olen. Aga ei saa öelda, et töö mulle ei meeldiks. Meeldib, väga meeldib. Ainult et see võtab minust kõik. Ma tahaksin koju jõudes, et ta tuleks, suudleks mind põsele, võtaks kaissu ja ütleks, et ta on ju alati mu kõrval, tule sealt ära."
"Jah, ma tunnen end kogu aeg süüdi," jätkab Naine, "selles, et ei suuda päevast välja tulla muidu kui klaasi veiniga. Selles, et tahaks aju tühjendada labast seebikat vaadates, aga mees samal ajal ootab magamistoas. Selles, et ei suuda käigupealt seksile ümber lülitada. Selles, kui mees teda ära ootamata magama jääb ja hommikul solvunud lapse pilguga vaatab. Pea valutab, kogu aeg ajab nutma." Naine räägib, et ei tea tutvusringkonnas ühtegi naist, kel oleks regulaarne seksielu. Keegi ei julge seda lihtsalt öelda. "Issand, ma ei mäleta, millal viimati seksisin," ütleb ta.
Töö on suhtelaiskade mugav ettekääne
Naistearst Kai Haldre:
"Siin pole asi väsimuses, vaid üldises õhustikus. Ei usu, et seitse päeva nädalas ollakse paduväsinud. Ega seksimine pole mingi raske töö, milleks peab end kokku võtma ja aega varuma.
Naistearstina ma ei ütleks, et patsiendid näeksid väsinud välja. Võrreldes kümne aasta taguse ajaga hoolitsevad nad rohkem enda eest, ja see on hea märk ning eeldus, et lähisuhteid hinnatakse.
Tõelisest väsimusest saab rääkida sel perioodil, kui naisel on väikesed lapsed."
Seksuoloog Imre Rammul:
"Töö on viisakas vabandus. Kuidas sa ikka ütled, et lähed kossu mängima, solvav ju. Nii põgenetaksegi töösse või hobidesse. Mis võiks paari aidata? Igatahes mitte töötamine.
Kui mees toob ettekäändeks töö, on tegemist nö meheliku konstruktiivse lähenemisega - ma teenin raha, kindlustan hea elamise, st ma teen juba midagi naise heaks. Naiste puhul on asi tõesti rohkem põgenemises.
Ainult aja mahavõtmisest ei aita, jutud tuleb selgeks rääkida."
Veel valikuid