AvalehtKarjäärikeskus Artiklite arhiiv Toimetulek töötusega
 

Toimetulek töötusega

T on pärast vallandamist kaks kuud tööd otsinud. Tema käekäigu pärast muret tundes küsivad sõbrad ja perekond pidevalt, kas ta on juba tööd leidnud ja see küsimine hakkab teda juba ära tüütama. Kui inimesed küsivad T-lt, mis tööd ta teeb, on tal piinlik vastata, et ta on töötu. Talle tundub, et temasse suhtutakse teisiti kui varem. Ta ei taha enam eriti kodust väljas käia ning vaatab tulevikku ebakindlusega.

N kaotas töö pärast ettevõtte juhatuse vahetumist. Kuigi ta oli selles ettevõttes töötanud seitse aastat ja sai kõigiga hästi läbi, ei sobinud ta oma uue ülemusega. Ta lahkus omal soovil. Ta ei arvanud, et uue töö leidmine saab olema raske. N ei soovi saada väiksemat palka, kui ta oma eelmisel töökohal sai. Ta on nüüd tööd otsinud poolteist kuud ja samapalgalisi ametikohti on raske leida. Ta on vihane tööandjate ja kogu maailma peale. N arvab, et äkki oleks targem vahetada eriala, ent kardab, et vastavate kogemusteta ei leia ta tööd. Ta on kaotamas lootust sobivat tööd saada ja tema enesekindlus on löönud kõikuma.

Eelnevad stsenaariumid kirjeldavad seda, mida paljud inimesed tööotsimise käigus mõtlevad ja tunnevad. Äraütlemised ja tagasilükkamised on tööotsimise loomulik osa, kuigi me ei harju sellega päriselt kunagi. Töö kaotus tekitab mitmeid tundeid, mida me ei oska sõnadesse panna ja mida me võimaluse korral väldiksime. Paljude inimeste eneseuhkus saab tõsiselt kannatada.

Väga tähtis on säilitada õige suhtumine. Lugege inspireerivaid raamatuid ja rääkige toetavate inimestega. Ärge suhelge negatiivsete inimestega ning eriti nendega, kes suhtuvad negatiivselt ja pessimistlikult Teie tööotsingutesse. Efektiivsete tööotsimisoskuste omandamine koos optimistliku ellusuhtumise säilitamisega on vaeva väärt. Uue töö otsimist võib võtta kui uut väljakutset ja seiklust. Vaadake lapsi: neile on iga asi uus ja huvitav. Lapsed ei oska mõtlemisega oma uudishimu ja entusiasmi alla suruda, nad rõõmustavad kõige uue üle, ükskõik kui väike pisiasi see ka poleks. Selle tunde taasleidmine aitab Teid nii isiklikus plaanis kui ka tööotsingutel.

Kuidas säilitada tööotsingutel optimismi
› Mõelge positiivselt sellele, mis Teid uues töökohas ootab, nt uued sõbrad, uued oskused, uued väljakutsed jne.
› Mõelge pikemas perspektiivis. Paljud uued asjad elus võtavad aega. Ärge kunagi keskenduge ühele päevale.
› Pidage meeles, et intervjuule minek annab Teile võimaluse kohtuda uute inimestega ja harjutada oma intervjuuoskusi.
› Ärge mõelge äraütlemisele, mõelge õige valiku tegemisele.
› Võtke vajadusel vastu ajutine töö. See parandab Teie enesetunnet, kuna saate end kasulikuna tunda ja samuti on see kergenduseks Teie majanduslikule olukorrale.
› Kui Te tööpakkumist ei saa, liikuge edasi ja teadke, et leiate õige töö pikema või lühema aja jooksul nagunii.
› Suhtuge oma väljavaadetesse optimistlikult. Positiivne suhtumine peegeldub ka Teie olekus ja aitab Teie edule kindlasti kaasa.

Kuidas astuda samme edu suunas
› Ümbritsege end positiivsete, toetavate inimestega; rääkige nõustaja, sõbra või pereliikmega ning kujutage end ette uues töökohas.
› Seadke oma rahaasjad korda. Kärpige tööotsimise ajal kulutusi nii palju kui võimalik. Võtke vajadusel vastu ajutine töökoht, isegi väike sissetulek aitab Teid nii majanduslikult kui emotsionaalselt.
› Koostage nimekiri kõigist oma oskustest, saavutustest ja kordaminekutest nii töös, isiklikus elus, vabatahtlikus töös või organisatsioonides. Uuendage seda pidevalt.
› Veenduge, et Teie CV sisaldab Teie eesmärkidega seotud oskusi ja saavutusi.
› Olge optimistlik ja koostage tööotsingu plaan. Järgige seda, nagu teeksite ka tööl käies.
› Pidage meeles, et intervjuul püüate ka ise ettevõtte kohta midagi teada saada. Te peate oma tulevase tööandjaga vastastikku sobima.
› Jälgige oma saadetud avaldusi ja kui vastust ei tule, tehke järelepärimine.
› Praktiseerige regulaarselt oma intervjuu- ja läbirääkimisoskusi, kuni olete leidnud sobiva töökoha.

Refereeritud Internetist

Artiklite otsing