AvalehtKarjääriabi Artiklite arhiiv Suhted töökohas - Armastus ja Töö
 

Suhted töökohas - Armastus ja Töö

Iha. Lõbu. Veetlus. Kuidas Te seda ka ei nimetaks, leiab see aset kontoris samamoodi, nagu kõikjal mujal. Ent mis sunnib kolleege alistuma veetlusele, astuma viimase sammu ja saama armastajapaariks?

Paljude inimeste jaoks, meeldib see neile või mitte, pole kontor üksnes paik, kus tööd teha - see on ühtlasi nende esmaseks sotsiaalseks väljundiks. Tööstusharudes, nagu juhtimiskonsultatsioonid ja investeerimispangandus, liituvad värsked kolledzhilõpetanud või bakalaureused firmadega nagu klassidega. Paljudes firmades korraldatakse ühiseid koolituskursusi - sageli populaarsetes puhkepaikades - ning kursuslased osalevad tutvumis- või orientatsiooniüritustel, kus joogid voolavad ojana ning paaritumine on vältimatu. "Sellest lihtsalt avalikult ei räägita," ütleb H., endine firma x analüütik. "Eriti, kui kõik toimub sama divisjoni siseselt. Aga seda teavad üsna paljud."

Nende jaoks, kes peavad palju reisima või töötama kliendi asukohas, võib võimalus alustada romaani mõne samas projektis osalejaga tähendada tööga kaasnevat kohustust või võitu, sõltuvalt lõpptulemusest. "Konsultatsioonialal töötamine nõuab palju hõivatud hilisõhtuid, sageli linnades, kus Te kedagi ei tunne, ning sotsiaalselt kohanematu inimese jaoks on töö paigaks, kus on võimalik teisi inimesi tundma õppida, nagu ka teised sind, " ütleb üks tunnustatud kontoriromantik. Noored inimesed, kes alustavad tööd pingelistel erialadel, nagu investeerimispangandus, Internet või meditsiin, avastavad sageli, et elu muudab kergemaks partneri omamine, kes suudab nende rasket ja sageli pingelist karjääri tõeliselt mõista. "Kõik, kes asuvad I-panganduse alale, omades juba olemasolevat suhet väljaspool firmat, peavad olema ettevaatlikud. Ütleksin, et 80 protsendil juhtudest on suhe määratud hukule," ütleb H. "Kui Teil on näiteks määratud kohtamine teise pangatöötajaga, ent Te upute töösse, võite helistada viimasel minutil ja kohtamise ära jätta. Ta saab sellest aru, kuna tegelete mõlemad sama asjaga."

Firmades, mis soosivad "töötage kõvasti ning lõõgastuge kõvasti" kultuuri ja kiidavad üles oma töö ja elu vahelise tasakaalu initsiatiivi, pole üllatav, et paljud töötajad võtavad sellise suhtumise omaks. Mõned on isegi seisukohal, et oma kallimaga koos töötamine on töö ja elu vahelise tasakaalu ülimaks vormiks. "See on efektiivne," ütleb J. "Üheks põhjuseks, miks paljud suhted purunevad, on see, et inimesed töötavad liiga palju; kolleegiga kohtamas käimine kõrvaldab selle probleemi." Teised tööromaani pooldajad nimetasid lisaväärtustena "koos tööl käimist" ja "samaaegset puhkust".

Loomulikult on kontoriromaanil ka negatiivsed aspektid. Töökaaslase kohtama kutsumine võib olla küll vähem formaalne (kuna teineteise tundmaõppimine toimub järk-järgult, turvaliste kontoriseinte vahel), ent kui Teie kiindumusele ei vastata samaga, võib õhkkond muutuda piinlikuks või ebamugavaks. Ja kolleegidevahelise armuloo parimad küljed võivad sageli osutuda ka varjukülgedeks. Isegi kui tunded on vastastikused, ei pruugi suhe olla sugugi kogu aeg magus ja päikeseline. Positiivsest küljest vaadatuna - Teie "sõber" pole kunagi kaugemal, kui 50 meetrit, Te võite saata terve päev õrnustega e-maile ning ebamugavad vestluspausid saate täita kontoriklatshiga," ütleb J. Negatiivsete külgede kohta aga märgib J.: "Teie kontorikaaslane pole kunagi kaugemal, kui 50 meetrit, ning kuna Te tegelete kogu aeg kontoriklatshiga, kipuvad Teie töö- ja eraelu segi minema. Te lähete koju koos kolleegiga ning räägite öö läbi tööst. See võib jätta lõpuks kulunud heliplaadi mulje," ütleb H.

Enamiku osaliste puhul on kõige levinumateks kontoriromaani kõrvalmõjudeks produktiivsuse vähenemine ja muutumine kergesti leviva kontoriklatshi objektiks. Ent kontorisuhted võivad anda veelgi negatiivsemaid tagasilööke. "Äärmuslikul juhul, kui suhe läheb lõhki, võib tulemuseks olla isegi vägivald tööpaigal," hoiatab Dana May Casperson, raamatu Võimuetikett: Teadmatus võib hävitada karjääri autor. Loomulikult võivad ka kontoriromaanid olla karjäärile ohtlikud. Kui Teid leitakse tegemas midagi kohatut firma ruumides või kui Teie mahajäetud kolleeg-armuke otsustab Teid seksuaalse ahistamise pärast kohtusse kaevata, võite oma tööga hüvasti jätta. Kontorisuhtega kaasnevad riskid võivad olla küll selged ja dokumenteeritud, ent see ei peata tuhandeid, kes igal aastal kolleegidega suhet alustavad. T., töösuhete ekspert, on hetkel seotud salajase armusuhtega ühe tema kontoris töötava naisterahvaga. Salajane on see peamiselt seetõttu, et nii temal, kui ka ta partneril on olnud varem suhteid teiste kolleegidega. "Ma olen käinud mitme kolleegiga," märgib T. "Aga kuidas ma saaksin sellele vastu panna? Kui "üksikute südamete" baar on piimaklaas, siis kontor on selle kõrval terve lehm."

Muidugi, kui Te töötate suurfirmas ja Teie kallim on teises grupis, divisjonis või kasvõi lihtsalt teisel korrusel, pole Teie suhe ilmselt eriliseks probleemiks. Just teineteise läheduses töötavad paarid on need, kelle puhul kontoriromaani tagajärjed on seotud suurima riskiga.

Ent kui Te lihtsalt ei suuda tööajal flirtimisest loobuda, "tehke seda Hotmaili või Yahoo kaudu," nagu soovitab L. "Ja õppige ikoonimisnupuga kiiresti ümber käima."
Artiklite otsing