AvalehtKarjäärikeskus Artiklite arhiiv Puhkaja naasmine
 

Puhkaja naasmine

Töökaaslane tuli puhkuselt. Istus lolli näoga arvuti taga, password ununenud ja juhe tagant ära, kohviautomaat ei andnud kohvi ka. Vaatas vaevatult ringi ja oigas, et näpud on palavusega pundunud ning keelduvad klaviatuuril plõksimast. Ütles, et sõber jäi tal esimesel tööpäeval pärast puhkust haigeks ja et temal on ka vist palavik, kui mitte isegi midagi hullemat kallal.

Puhkus, niisiis, oli vahepeal teinud töötajast inimese, kelle kosunud keha 28-päevase äraoleku järel keeldus end surumast kõverasse kontoritooli, hingama sisse umbset kontoriõhku ning jõllitama tundide kaupa arvutiekraani.

Kui paari aasta eest sai esimest korda kirjutatud puhkuselt naasnute stressist, ajas ikka muigama ka. No tõesti: aasta ringi tööstressame, siis viskleme puhkusel töönarkomaania võõrutusnähtude käes ning seejärel põeme puhkuselt naasmist.

Kirjanik Kivirähk vastas looga neegriks päevitunud ja telefonitoruga kookospähkleid toksivast osakonnajuhatajast Peetrist, kelle puhkus kasutuks muutis, aga keda diskrimineerimise kartuses lahti ka lasta ei saanud.

Ometi, arvud näitavad ja tohtrid kinnitavad, et kohanemisvaevused pärast puhkust on tõusev tendents ja vesi nende veskile, kes propageerivad lühikest, nii paarinädalast puhkust. Et pärast seda on kergem töömiljööga harjuda või nii.

Pealegi võivad sajaprotsendilisel argiolustikust väljumisel olla oodatust segasemad tagajärjed: tööpsühholoog Taimi Elenurm rääkis inimesest, kes pärast kuuajalist puhkust välismaal ei mäletanud enam, mida ta õieti selles firmas tegi. Nii et ununenud password on tühiasi.

Ärgem hakakem peale stressi eri liikide kirjeldamise ning vältimis-ülesaamisõpetustega. Kunagi tervisekülge toimetades tundus, et mu peale laskuvad kõikvõimalikud seal kirjeldatud haigused alates podagrast-leeprast ja lõpetades nohu-köhaga. Nii on ka stressi kirjeldamisega.

Sõber, sa pole stressis, sa oled lihtsalt puhkuselt tulnud ja tiba segaduses, pehmelt öeldes. Selles aga pole midagi imelikku, kas tead. Nii on otsustanud seadusetegijad, kes on vähemalt 28-päevase puhkuse muutnud Eesti riigis kohustuslikuks, mille andmisest pole tööandjal õigus keelduda ja mille kasutamist pole töötajal õigus vältida. Üks väga meeldiv kohustus igatahes.

Allikas: www.epl.ee
Artiklite otsing