AvalehtKarjääriabi Artiklite arhiiv Piiri taha tööle?
 

Piiri taha tööle?

Palju räägitakse sellest, mida peaks teadma, kui tekib soov välisriiki tööle minna. Uurida tuleb vastava riigi seadusandlust, tutvuda kohaliku tööturu eripäradega, läbida korrektne töövahendusprotseduur ning vormistada õiguspärased lepingud.

Vaatamata Eestit kimbutavale tööjõupuudusele, leiavad endiselt paljud tööotsijad, et „pudrumäed ja piimajõed“ ootavad neid just piiri taga. Arvestada tuleks aga sellega, et nagu Eesti, ootab ka muu maailm sisserändajalt seda, mis neil endal puudu. Oodatakse eelkõige hooajatöölisi, teenindusvaldkonna töötajaid, tippspetsialiste ning kvalifitseeritud oskustöölisi. Kui tead, mis riiki töölesiirdumine Sind huvitab, mõtle, mida Sul vastava riigi tööturule sisenedes pakkuda on ning mida vastu ootad. Kas lähed otsima senisest kõrgemat palka, võimalust kohtuda uute ja põnevate inimestega, omandama uusi kogemusi või lihvima keeleoskust. Hindama peaks kriitiliselt nii oma kohanemis- ja õppimisvõimet kui ka keeleoskust, mis on oluline nii töökoha leidmisel kui ka uues riigis hakkama saamisel. Välisriiki töölesiirdumine peaks olema vajalik ja põhjendatud. Juba tööle minnes tuleks mõelda sellele, kas ja mismoodi võib see otsus mõjutada Sinu edasist elu. Paljud piiri tagant naasnud inimesed ei suuda pikka aega kohaneda Eesti tööturuga. Nende töö- ja palganõudmised on kohalikku tööturgu arvestades liialt kõrged. Paljud on „sinilindu“ püüdes ohverdanud oma pered või kaotanud sõbrad. Välisriiki töölesiirdumine on oluline otsus. Näe ahvatleva palga ja huvitava kogemuse taga ka võimalikke ohte. Kui oled kõiki riske kriitiliselt hinnanud ja otsustad siiski minna, hoolitse selle eest, et kõik seaduslik oleks.

Euroopa Liidu riikidest on Eestile avanud oma tööturud Läti, Leedu, Poola, Tšehhi, Slovakkia, Ungari, Sloveenia, Küpros, Suurbritannia, Iirimaa, Rootsi, Soome, Kreeka, Itaalia, Hispaania ja Portugal. Piiranguid on kaotamas Malta, Taani, Holland, Belgia, Luksemburg ja Prantsusmaa. 2006 aastal olid eestlaste jaoks töötamiseks eelistatuimad riigid, Soome, Rootsi, Suurbritannia, Iirimaa, Norra ja Saksamaa. Lisainformatsiooni vaata www.eures.ee

Gerly Tuisk
CV Keskus
Personali- ja värbamiskeskuse juhataja
 

Hinda artiklit:
Vastuseid kokku: 0  |  Keskmine hinne: 0
Hinda:

Artiklite otsing