Taani, Rootsi, Holland, Portugal, Inglismaa ja Itaalia
Nimetatud riikidesse on eestlastel võimalik piirangutega kandideerida vähemalt kahe aasta jooksul. Et tööle saada, peab taotlema igal juhul tööluba, mille saab mõningates riikides lihtsustatud korras kohtadele, kus tööjõudu napib, kas või paari nädalaga. Muudel juhtudel võib selle saamine aega võtta mitu kuud. Kuni 1. maini on nendesse riikidesse tööle sõites vaja elamisluba taotleda, seda muidugi vaid juhul, kui tööaeg ületab riigi sätestatud viisavabastuse aega, mis üldjuhul on kolm kuud. Pärast 1. maid, kui ka eestlastele hakkab kehtima isikute vaba liikumise põhimõte, ei ole nendesse riikidesse tööle minemisel enam elamisluba vaja, piisab sellest, kui registreeritakse end näiteks kohalikus politseijaoskonnas või omavalitsuses.
Nimetatud riigid on sotsiaaltoetuste ärakasutamise kartuses piiranud uute liikmesriikide töötajate ligipääsu sotsiaalsektori teenustele. [a1]Eestlased võivad küll Eesti töötukassast toetust saada, kuid see on nende riikide elukallidusega võrreldes liiga väike. Kui töökoht on kõnesolevates maades leitud, saab ravi- ja töötuskindlustusskeemidega liituda samadel tingimustel kui kõik teised töötajad - olenevalt riigist peab kindlustustoetuste saamiseks töötama ja makse maksma kuni kaks aastat. Pensionistaa_ hakkab jooksma ajast, kui tööle asutakse. Seega eestlane, kes viis aastat töötab Rootsis, seejärel viis aastat Belgias ja lisaks veel 20 aastat Eestis, saabki pensioni viie aasta eest Rootsi ja Belgia riigilt ning 20 aasta eest Eestilt.
Portugal ja Holland kehtestavad kvoodid uutest liikmesriikidest pärinevatele töötajatele, et kaitsa oma töötute olukorda. Hollandi valitsus on otsustanud lubada Eesti kodanikke piiranguteta vaid teatud sektoritesse tööle, kus neil on suur tööjõu puudus. Tõenäoliselt saavad lihtsustatud korras tulpide maale tööle meditsiinivaldkonna spetsialistid, kvalifitseeritud tööstustöölised ja tehnoloogiainsenerid.
Taani tõrjub nn sotsiaalturiste ega võimalda piiranguteta tööle asuda hooajatöölistel. Taanis saavad lihtsustatud korras tööloa eelkõige püsiva töölepinguga inimesed, kes asuvad tööle sektoritesse, kus kehtivad kollektiivlepingutega kehtestatud töö- ja palgatingimused.
Suurbritannia kaalub tööloa nõudest loobumist, kuid jätab piirangud sotsiaaltoetustele.
Soome, Luksemburg, Hispaania, Prantsusmaa, Belgia, Kreeka, Saksamaa ja Austria
Nendes riikides hakkavad eestlastele kehtima samalaadsed piirangud mis teistes vanades liikmesriikides. Eraldi mainimist väärivad nad aga seetõttu, et on juba varakult teatanud, et võimaluse korral jätavad nad oma tööturu uute liikmesriikide töötajatele täielikult avamata kindlasti esimesel kahel aastal, Saksamaa ja Austria aga koguni seitsmeks aastaks - maksimaalseks võimalikuks perioodiks.
Austria, Saksamaa ja Soome hirm on põhjendatud sellega, et nad asuvad piirialadel, kus on töötajate sissevoolu oht suurem. Teistes riikides on hirm suuresti põhjendamatu, sest üldjuhul otsustab töölevõtmise siiski kohalik tööandja, kes eelistab kohalikku keelt valdavat spetsialisti umbkeelsele võõrtöölisele.
Iirimaa
Kuna 1990-ndatel imelise majandusarengu läbi teinud Iirimaal napib tänase päevani paljudes sektorites töökäsi, on Iirimaa kuulutanud, et avab oma tööturu täielikult uute liikmesriikide kodanikele 1. maist. Seni ei ole Iirimaalt ametlikke signaale võimalike piirangute kohta tulnud, isegi selliste kitsenduste kohta, mis puudutavad toimetulekutoetusi. Ka tööluba ei ole eestlastel pärast 1. maid selles riigis vaja, piisab vaid elamise ja töötamise registreerimisest.
Läti, Leedu, Poola, Tšehhi, Slovakkia, Küpros
Nimetatud riigid on lubanud avada oma tööturu igal juhul riikidele, mis nende kodanikele piiranguid ei kehtesta. Kuna Eesti on lubanud pärast liidu laienemist kõikide Euroopa riikide töötajaid vabalt oma tööjõuturule, võib eeldada, et ka eestlased saavad vabalt nendesse maadesse tööle minna. Tööloanõue võib siiski säilida, kindlasti saab selle aga lihtsustatud korras mõne nädalaga, ilma et nimetatud riigid hakkaks vaagima, kas töökohale kodumaalt inimest ei leita. Välistatud pole ka tööloanõude kaotamine. Toetuste vallas hakkavad eestlastele nendes riikides ilmselt kehtima samad nõuded, mis on nimetatud maade kodanikelgi.
Ungari, Sloveenia
Erinevalt teistest uutest liikmesriikidest tunnevad Ungari ja Slovakkia teatavat muret oma tööjõuturu pärast seoses liidu laienemisega. Ungari kaalub tööloanõude säilitamist statistilistel ja uuringulistel eesmärkidel, Sloveenial on sarnased plaanid.
Norra, Island ja Liechtenstein
Need on Euroopa Vabamajanduspiirkonna riigid, kes on sõlminud EL-iga töötajate vaba liikumise kokkuleppe. Nimetatud riigid ei ole seni teatanud, et neil midagi selle vastu on, kui uute Euroopa Liidu maade kodanike hordid neile tööle tulevad. Kuid arvatakse, et piirangute kehtestamisest ei pääse ka nemad.