AvalehtKarjääriabi Artiklite arhiiv Nõuandeid edukateks palgaläbirääkimisteks
 

Nõuandeid edukateks palgaläbirääkimisteks

Olge veenev. Raske on panna ülemust Teie palka tõstma, sageli võib selline katse rikkuda isegi Teie töösuhted. Veenge teda, et Teile suurema palga maksmine võib tuua kasu ka ettevõttele.

Küsige rohkem, ent olge realistlik. Uuringud on leidnud seoseid inimese saavutusvajaduse ning palgaläbirääkimiste tulemuste vahel. Samas peaksite siiski välja pakkuma reaalsuse piiridesse jääva numbri.

Alustage õige tooniga. Et olla veenev, peaksite ülemusele märku andma, et soovite kuulata ja arvesse võtta ka tema seisukohti. Läbirääkimiste tulemus peaks olema Teie ühine kompromiss. Vältige ultimaatumeid, ähvardusi ning ebaviisakat käitumist.

Selgitage oma huve. Teie tasu peab vastama paljudele vajadustele, tasu ei pea olema alati mõõdetav rahaliselt. Mõelge läbi ka muud tüüpi kompensatsiooni võimalused nagu tulemuspalk, lisatasud, kiiremad edutamisvõimalused, pikem puhkus või paindlik tööaeg.

Sobituge tööandja huvidega. Sarnaselt Teiega on ka tööandjal omad vajadused ning huvid. Veenmaks teda palgakõrgendusega soostuma, peavad Teie ideed nende huvidega kattuma.

Pakkuge välja mitu võimalust. Ühine ajurünnak on parim viis leida ideid, mis vastaks mõlema osapoole vajadustele. Ajurünnak toimib kõige paremini, kui suhtute sellesse kriitikavabalt. Kõigepealt looge võimalikud lahendused, seejärel valige neist sobivaim.

Keskenduge objektiivsetele näitajatele. Lihtsam on tööandjat veenda oma ettepanekuga nõustuma, kui see põhineb objektiivsetel kriteeriumidel (nt palju maksavad teised firmad samade kogemustega inimestele või kui palju makstakse palka kolleegidele).

Mõelge läbi alternatiivid. Kui Te ei suuda oma ülemust nõusse rääkida, on Teil vaja oma huvide maksmapanekuks varuplaani. Peaksite teadma, mida edasi teha, kui läbirääkimised lõpevad tulemusteta.

Oma eesmärkide saavutamiseks peate tegema ettevalmistusi. See on läbirääkimiste ainus aspekt, mille üle Teil on täielik kontroll. Ent selleks peate kulutama oma aega ning energiat.

Analüüsige toimunut. Ainus võimalus oma läbirääkimisoskuste parandamiseks on õppida enda vigadest. Läbirääkimiste lõppedes analüüsige seda, mis läks hästi ning mida peaks teinekord tegema paremini.

Refereeritud Internetist

Artiklite otsing