AvalehtKarjääriabi Artiklite arhiiv Motiveeri end ise!
 

Motiveeri end ise!

Vahel sooviksid paljud meist olla hoopis väikesed lapsed! Miks küll, mõtled sa? Aga sellepärast, et väikestel lastel on võime end ise motiveerida ning tagasilöökidest üle saada, uuesti jalule tõusta ning rõõmsalt edasi minna nagu midagi poleks juhtunudki. Kui kasvame suuremaks, muutub ka enesemotiveerimine raskemaks. Täiskasvanuna on meie eesmärk märkamatult teistele inimestele meele järele olla ning unustame end oma eesmärkides motiveerida.

Kuidas end ise igapäevaselt motiveerida ning muuta oma eesmärgid saavutatavamaks?

Haarasin nööbist kinni 28-aastasel projektijuhil Kaidol ja küsisin, kuidas ta end igapäevaselt motiveerib? „Motiveerin ennast kui plaanin millegi uuega alustada. Mind motiveerib see, mida käes ei ole. Tegutsema paneb ka järgmine samm, tuleviku ideaal, parem homne!”

Veel küsisin sama asja Liinalt, kes tegeleb müügitööga. „Mõnikord tuleb kasuks eestlaslik kadedus, mis sunnib teistega konkureerima isegi siis, kui tegelikult seda üldse ei viitsiks. Alati tahetakse ju naabrist paremad olla ning veidi paremini hakkama saada. Enesemotiveerimine toimib hästi ka nii, kui end lühikeste perioodide kaupa motiveerida”

Motivatsioon on otseselt seotud oluliste eesmärkide saavutamisega. Tuleb seada endale eesmärgid ning siis nende nimel töötada. Kui inimene tunneb, et tal vaja kätte saada mingi kõrgem eesmärk, muutavad ka tüütud pisiasjad talutavaks!

Üheks suurimaks piduriks vajalike eesmärkide lahendamisel on hirm. Kardetakse, et ei saada hakkama või et tulemus ei tule selline nagu oodatud. Oluline on endale selgeks teha, mis sind takistab konkreetset ülesannet lahendamast? Tihti võib „hirm” seisneda ka tavalises laiskuses. Pead endale selgeks tegema, kas see hirm on ka tegelikult midagi väärt või on asi selles, et sa lihtsalt ei viitsi end kätte võtta? Hirmust või laiskusest üle saamiseks ütle endale positiivseid asju ning sisenda endasse jõudu.

„Ma olen võimeline oma eesmärke saavutama”
„Kui see töö tehtud on, olen sammu võrra täiuslikum"
„Selle hirmutava projekti ära tegemine annab mulle juurde palju enesekindlust ja tõestan endale, et olen andekas".
„Tegelikult on kõik lihtsam kui paistab, kui juba otsa lahti olen saanud, läheb kõik libedalt”

Mõnikord on motivatsiooni võtmeks see keskkond, kus sa parajasti viibid. Sa võid vältida söögi tegemist, kuna su köök on vana ja kole ning pragunev lagi ajab sind lausa iiveldama. Võta end kätte ja tee remont! Usu mind, söögitegemisest saab sinu ilusas uues köögis lausa uus hobi!

Samuti võid oma vihatud eesmärkide täitmise meeldivamaks teha kutsudes appi sõpru. Kutsu sõbrannad külla, jooge väike vein ja alustage kaua edasi lükatud köögi remonti. Sellest saab vahva ühistegevus ning kõige tipuks saad endale ilusa uue söögitegemise keskkonna.

Veel üheks piduriks sinu eesmärkide täitmisel võib olla surve. Kui tunned, et sind surutakse igalt poolt ja sinult oodatakse rohkem kui tahad ja suudad hetkel anda, võid üldse kõigest loobuda. Efektiivseks tööks peab surve olema minimaalne. Jaga töö osadeks, lükka tähtaega veidi edasi või sõida mõneks ajaks stressist ja pingest eemale metsa, ühesõnaga tee midagi, mis survet veidi leevendaks.

Enese motiveerimiseks võid luua endale iidolid ning neid siis tundma õppida. Kui sul on vaja täita mingil kindlal alal mõni ülesanne, siis saa tuttavaks nende inimestega, kes samas ülesandes varem õnnestunud on. Vestle nendega ning õpi neid tundma ning küsi neilt nõu ning nippe. Luues endale kindla eeskuju, on sul kergem eesmärgi poole püüelda.

Enesemotiveerimine on ka väiksemate ülesannete juures oluline ning aitab sind igapäevaeluga paremini toime tulla. Usu endasse, loo sobiv keskkond ning saa üle oma hirmudest!

Aga kuidas motiveerid ennast Sina?

Allikas: buduaar.ee

Artiklite otsing