AvalehtKarjääriabi Artiklite arhiiv Miks naised töötavad väiksema palga eest
 

Miks naised töötavad väiksema palga eest

Agne Narusk, EPL

Täna 500 000 töötavale naisele: naised saavad meestest vähem palka, näitavad uuringud. Sest nad ei küsi rohkem, ütlevad juhtivatel ametikohtadel töötavad naised. Vahendab Agne Narusk.

Naiste palk on keskmiselt 90 protsenti sarnastel ametikohtadel töötavate meeste palgast, teatas Fontese palgauuring mõne kuu eest. Naised ise peavad peamiseks põhjuseks suguõdede madalat enesehinnangut ning kogenematust palgaläbirääkimistel.

JA NAD KÜSIVADKI VÄHEM! "Uskuge mind, naised küsivadki vähem," kinnitab AS Remedia kommertsdirektor Sirje Potisepp. "Küsivadki!" Kümneid inimesi müügimeeskonda palganud juhi hinnangul pelgavad naised neile sobivat palganumbrit nimetada. Niikuinii ei saa.

"Naised on enesekriitilisemad," rõhutab Eesti Loto juhatuse esimees Monika Salu sõna 'on'. "Peljatakse, et kas ma ikka olen nii kompetentne, kas ma ikka olen nii hea. Seda võiks isegi valehäbiks nimetada."

RASKED LÄBIRÄÄKIMISED. Tuleb ette tööandjaid, kes maksavad põhimõtteliselt meestele rohkem. Et pere toitja või nii. On tööandjaid, kes annavad valida: kas oled nimetatud summaga nõus või tuleb seda tööd tegema keegi teine.

"See oht on alati olemas, et võetakse tööle inimene, kes vähem küsib," ütleb Sirje Potisepp. "Aga selle peab üle kaaluma inimese enda professionaalsus ja väärtus. Üle ennast ka ei maksa hinnata, aga kui ma ikka tunnen, et võin olla samal tasemel töötaja kui ükskõik milline meesterahvas, siis ma isiklikult küll ei arva, et peaksin vähem palka saama."

"Olen ise taolise olukorra läbi elanud," räägib Monika Salu. "Ja lahendanud asja järgmiselt: jah, olen nõus madala põhiosaga, aga ma tahan kokku leppida töötulemusest sõltuva osa. Õnnestus." Sel moel kompenseeris ta enda tehtud hea töö. Argument oli ülimalt läbipaistev, head tulemused kõigile näha. Kuid esmalt tuleb selgeks teha, kust läheb piir tulemuspalga ja põhipalga vahel.

Olukord number kaks:"Oli juhus, kus ma ei saanudki töönüanssides ja -tasudes kokkuleppele. Kuid kolme kuu pärast võeti minuga uuesti ühendust ja see sai võimalikuks. Iga kord ei tasu heituda, kui kokkuleppele ei jõua," räägib Salu. Tasuta ei maksa end ära anda.

NAISED JA MEHED. Potisepp on pika tööandja staazhi juures tähele pannud, et kui mees küsib palka tagasihoidlikult, siis ta just nii palju väärt ongi. Kuid vähe küsiv naine peidab endas võimeid, oskusi ja kogemusi. "Kui müügiesindaja küsib 5000 kroonist palka, siis sa saadki sellise, kes 5000 eest teeb. Ehk: ta ei raba ega rabele. Kui naine küsib vähem, siis tuleb see ilmselt enda alahindamisest või kogenematusest. Taolise naise väärtus on suurem, kui vähe küsiva mehe väärtus," räägib Potisepp. Lisab: "Seda peaks küll iga töövõtja teadma, et naised on märksa kohusetundlikumad, märksa lojaalsemad. See esimene kaalubki naise valiku üles."

Fontese palgasüsteemide konsultant Linda Lember ei usu, et naistele madalama palga maksmine on taotluslik. "Minu isiklik arvamus on, et kas ei taheta või ei juleta küsida," on Lember Päevalehele öelnud. "Töötasud sõltuvad üha enam sellistest näitajatest nagu haridus, kogemus, vastutus. On rohkem ühiskondlik probleem, kas naiste palgad jäävad madalamaks või mitte, see ei ole kinni ettevõtluskultuuris."

Artiklite otsing