AvalehtKarjääriabi Artiklite arhiiv Lapsega koos tööle - miks mitte?
 

Lapsega koos tööle - miks mitte?

Unistan päevast, kui saan hommikul tööle minna koos lapsega. Tervitaksime rõõmsalt kõiki vastutulijaid, tema astuks reipal sammul omasuguste ja mina omasuguste sekka.

Töö-päev algab ja lõpeb meil koos - mina ajan oma Suure Inimese asju ja tema tegeleb mängutoas oma Oluliste Tegemistega.

Idee luua töökohas omalaadne minilasteaed või lihtsamat sorti lastetuba kõlab tavaliselt nende naiste suust, kes ei raatsi last sõime panna, kuid tahavad osakoormusega ikkagi tööd teha. Tööandjale peaks töö tegemise soov kõlama kui muusika, seepärast panebki imestama, miks ei ole kasutatud nii lihtsat viisi näitamaks, et ülemus oma alluvatest tõepoolest hoolib.

Teeme lastetoad

Tegemist ei ole lasteaia ega koolis tegutseva pikapäevarühma koopiaga, pigem on töökohal olev mängutuba alternatiiv neile, kellele just seesugune variant sobib. Mõeldav oleks seegi, et lastetuba kasutavad mitme ühes majas või piirkonnas oleva firma lapsed.

Mängutoa sisustamine ei nõua hiigelpingutusi, sest pea igas suuremas firmas on ruum, millel puudub mõistlik kasutus. Kila-kola panipaik või ladu ei pea olema akendega büroopind. Entusiastlike vanemate osalemisel muutub see ühe nädalavahetusega lastepäraseks mängutoaks. Alustuseks piisab rõõmsavärvilistest seintest ja kodudest toodud mänguasjadest, lisaks veel paar lauda-tooli ning valmis ta ongi.

Ideaalis on mängutoas üks lastesõbralik tädike, kes hoiab hommikupoolikul neid jõnglasi, kelle emad on poole kohaga ehk näiteks lõunani tööl. Peale lõunat saavad tema hoolealusteks koolist pääsenud algklassilapsed. Vanemate jaoks on see lihtsalt kindel koht, kuhu jätta mõneks tunniks oma mürakaru.

Emad muretult tööle

Emade sujuv, järk-järguline sisseelamine tööellu on lastetoa üks plussidest. Väheoluline pole seegi, et koos tööletulek vähendab nii laste kui ka nende vanemate hommikuärevust. Praegu algab päev enamasti sellega, et sõidetakse tööle ikka mingi jõnksuga, sest laps on vaja viia lasteaeda või tuleb peatuda korraks koolimaja juures. Tipptunni liikluses ekslemine kulutab tuhandeid närvirakke, see omakorda ei ole just parim algus päevale, kus ülemus ootab igaühelt täit tööalast pühendumust.

Samasugune, pisut naljakas töö- ja pereelu ühitamine algab pärastlõunal. Pole ju saladus, kuidas vanemad teevad vargsi telefonikõnesid, kas laps on koolist ikka koju jõudnud või mida ja kuidas endale lõunasöögiks soojendada. Siit veel üks võimalik pluss - tööandja saab telefonikõnede pealt väikese kokkuhoiu. Suure ettevõtte peale võivad nn lastekõned ehk makstagi nii palju, et kasulikum oleks sisustada töökoha juurde väike lastetuba.

Kõige lõbusam ja võib-olla kõige emotsionaalsem on sellise lastetoa loomise juures see, et kontorisse saabub taas elevus. Kümme minutit lastetoas võib olla arvuti taga istujale parem puhkus kui liigagi traditsiooniline suitsu- või kohvipaus.

Allikas: Eesti Päevaleht Online

Artiklite otsing