Tõusete hommikul vastu tahtmist ja lähete tööle. Pingutate end nii vähe kui võimalik, ent tööpäeva lõpus tunnete end siiski kurnatuna ja tühjana.
Kui selline kirjeldus kehtib ka Teie kohta, ähvardab Teid läbipõlemine. Sellest annab märku töötahte kadumine ja nõiaringi suletuse tunne. Läbipõlemise suhtes pole keegi kaitstud. Iga inimene igal ametikohal, ükskõik millisel karjääriastmel võib sattuda läbipõlemise ohvriks.
Läbipõlemine ei teki üleöö. See algab hoiatavate sümptomitega. Kui neid mitte tähele panna, siis need süvenevad, kuni Teile muutub tööleminek täiesti vastumeelseks. Mis veelgi hullem, läbipõlemine hakkab mõjutama ka Teie elu väljaspool tööd. Harva on tööl läbipõlenud inimene kodus energiline ja rõõmus. Võtke midagi ette, enne kui asi väljub kontrolli alt.
Sümptom: motivatsiooni kadumine. Motivatsioon on nagu tuli: kui seda toita, kogub ta jõudu. Ent ilma turgutuseta see kaob ja Te ei suuda töötada enam endisel tasemel. See tekitab Teis tunde, et Teie töö on tähtsusetu.
Ravi: õppige enesega toimetulekut. Ohjake oma motivatsiooni, et oleksite pidevas tegevuses. Võtke ette mõni uus projekt, mis Teile meeldib. Seadke endale mingi eesmärk - see annab Teile mingi sihi, kuhu poole püüelda, et ei tekiks tunnet nagu käiksite kogu aeg ringiratast. Tasustage end hästi tehtud töö eest.
Sümptom: talumatu olukord tööl. Olgu see siis täitumata auahnus, kriitiline ülemus, rahulolematud kliendid, tunnustuse puudus või tööülesannete suur koormus, selline olukord tekitab Teis viha ja masendust. Võite ka tunda, et ei taha inimestega tegeleda või et olete kaastöötajate poolt tõrjutud.
Ravi: teadke, mida Teilt oodatakse. Teadke oma tööülesandeid, millist arengut Teilt oodatakse, kuidas sobib Teie eesmärk ettevõtte üldiste eesmärkidega ja millised need eesmärgid üldse on. Kui arvate, et ei oska neile küsimustele ise vastata, küsige abi ülemuselt.
Füüsilised sümptomid. Tavalised läbipõlemise sümptomid on terviseprobleemid (eriti pea- ja seljavalud), negatiivsed emotsioonid ja sõltuvusainete kuritarvitamine.
Ravi: hoolitsege enese eest. Puhake piisavalt, liikuge rohkem (isegi väike jälutuskäik lõuna ajal on kasulik) ja viibige värskes õhus. Ärge peitke end nelja seina vahele ega tõmbuge endasse, vaid suhelge sõpradega. Käige arstlikus kontrollis, kui Te pole seda ammu teinud.
Refereeritud Internetist
Veel valikuid