AvalehtKarjäärikeskus Artiklite arhiiv Kuidas vältida kodus töötamise petuskeeme?
 

Kuidas vältida kodus töötamise petuskeeme?

Tööpakkumiskuulutuste hulgas on küllalt palju neid, mis lubavad kerge vaevaga palju raha. Tihtipeale lubatakse lisaks, et tööd ei pea eriti tegemagi, raha tuleb niisama kätte. Paraku näitab elu, et kergelt võib see raha tulla ainult kuulutuse jätjale endale. Kuidas kaugelt ära tunda petuskeeme?

1. Ärge iial töötamise eest makske. See peaks olema iseenesestmõistetav. Kui teil palutakse millegi eest maksta 'kasvõi taotlemistasu' siis kustutage see oma potentsiaalsete töökohtade nimekirjast.

2. Otsige hoiatavaid märke. Kui tööpakkumine sisaldab alljärgnevaid sõnu või väljendeid, siis hoidke neist eemale:

› Kiire, lihtne, ei mingit vaevanägemist
› Rahamasin
› Kogemused ei ole vajalikud
› Piiramatu teenimisvõimalus
› Tasuta lisainfo
› Raha jääb ülegi
› Suur raha kiiresti
› Teenige raha, sellal kui te magate
› Teenige raha lihtsalt internetis surfates

3. Suhtuge kahtlustavalt 'rahvusvaheliselt' tööjõudu värbavatesse firmadesse. On üsna tõenäoline, et 'firma' näol on tegemist internetiühendust omava eraisikuga.

4. Ärge saatke oma aadressi ja margiga varustatud ümbrikku lisainformatsiooni saamiseks. Kui firma ei saa endale markide ostmist lubada, ei saa ta ka teile maksmist lubada - vähemalt mitte mõnda aega!

5. Ärge kunagi helistage tasulisele numbrile töökoha kohta informatsiooni saamiseks. See võrdub info eest maksmisega.

6. Ärge makske teile tööd pakkuvale firmale töö tegemiseks vajalike materjalide eest. Kui firma teie tööd vajab, siis varustab ta teid materjalidega.

7. Lugege kogu kuulutus enne tööd pakkuvale isikule helistamist korralikult läbi. Võimalik, et seal peitub midagi kahtlast.

8. Selgitage välja, kui kaua firma on eksisteerinud, enne kui te soostute nende jaoks tööd tegema. Võimalik, et teie raske vaevaga teenitud palk osutub omaniku leivarahaks, kuna ta ei planeerinud alguskulusid korralikult.

9. Kontrollige firma tausta äriregistrist. Ärge eirake oma instinkti. Ärge laske asjaolul, et te vajate väga tööd, suruda alla tunnet, et tegemist on petuskeemiga. Petturid teevad panuse inimeste (eriti naiste) meeleheitele. Teadke, et te ei ole üksi. Ärge tehke olukorda, mida te meeleheitlikuks peate, hullemaks sellega, et lasete end petta.

Allikas: Delfi

Artiklite otsing