AvalehtKarjääriabi Artiklite arhiiv Kuidas pöörata vanus tööotsingutel enda kasuks
 

Kuidas pöörata vanus tööotsingutel enda kasuks

T on käinud tööintervjuudel juba üle kuu aja. Ta on alati rõhutanud oma 25-aastast töökogemust ning imestab, miks ta sellest hoolimata pole tööd saanud. Tal on tekkimas kahtlus, et tegemist võib olla vanuselise diskrimineerimisega. Pensionieani on jäänud ainult 10 aastat ning ta sooviks seni teha mingit vaikset ja meeldivat tööd. T-l on tekkinud tööandjate suhtes eelarvamused.

Selline stsenaarium on tavaline. Vanuselist diskrimineerimist ei saa siiski päriselt välja juurida. Vanus iseenesest polegi sageli probleem, vaid tööandjad tahavad töötajat palgates lihtsalt kindla peale välja minna. Tööandjale võib tunduda, et inimene ei soovi endast täit panust anda; ta pole valmis uute ideede ja asjade õppimiseks; ta pole valmis tegema meeskonnatööd; pole keskendunud ettevõtte eesmärkidele; ta tahab lihtsalt tööd, kuna vajab raha. Sellisel juhul on tööandja jaoks väga lihtne järgmise kandidaadi juurde siirduda.

Asjade tähtsusjärjekord meie elus on muutlik. Kord on esikohal karjäär, siis perekond, aeg või meie ise ning lõpuks võib-olla hoopis pensionipõlv. Sageli (mitte alati) keskendutakse karjäärile just nooruses, seega tuleks meil see nooruslik energia tööotsingutel uuesti esile tuua ning seda tööandjale väljendada.

Vaatame järgmist näidet: kui otsite mingit teenust, siis tahate ju oma raha eest saada parimat võimalikku? Uurite erinevaid võimalusi, et teha õige valik ja olla sellega rahul. Teenusepakkuja peab suutma Teid veenda, et saate temalt parima teenuse, vastasel juhul liigute edasi ja otsite mujalt. Tööandjad ostavad samuti teenust - nad ostavad Teie oskusi teatud ülesannete sooritamiseks. Seega on Teie ülesanne tööandjale selgeks teha, et pakute paremat teenust kui teised kandidaadid.

Tööandjad tahavad Teid palgata, kui näitate neile, et võite teha ja teetegi tööd paremini või vähemalt teiste kandidaatidega võrdselt - olete kogenud, pühendunud, stabiilne, paindlik, saate inimestega hästi läbi ning Teil on piisavalt tööks vajalikku energiat ning entusiasmi.

Mida tasuks vältida
› Kui saate tööandjalt eitava vastuse, ärge arvake, et Teile öeldi ära vanuse tõttu - võib-olla oli keegi teine parema kvalifikatsiooniga või töö suhtes entusiastlikumalt häälestatud.
› Leidub piisavalt eelarvamusteta ja objektiivseid tööandjaid - seega ärge jääge põdema ja olge parem õnnelik, et ei pea töötama sellise tööandja alluvuses.
› Harjutage pidevalt oma suhtlemis- ja läbirääkimisoskusi. Sageli saab töö mitte kõige kompetentsem kandidaat, vaid see, kes esitleb end kui kõige kompetentsemat kandidaati.

Mida tasuks teada
› Märkige oma CV-sse vaid viimase 10-15 aasta töökogemus.
› Mõelge enne intervjuud läbi energia, pühendumus ja entusiasm, millega uuele tööle lähete, et vältida võimalikke komistuskive. Pange tööandja uskuma (ilma seda otse välja ütlemata), et Teil on töö jaoks sama palju energiat nagu mõnel kahekümneaastasel kandidaadil.
› Olge avatud uutele ideedele ja töömeetoditele, andke mõista, et Te võite ja tahate õppida uusi asju. Ärge rääkige ainult oma pikaajalisest töökogemusest, rõhutage seda, mil moel Te saate oma kogemustega tulevasele tööandjale kasulik olla ja et soovite kohanduda ettevõtte nõudmistele.
› Lisaks energiale ja entusiasmile kandke uuele tööle üle ka oma oskused ning kogemused.
› Te olete just nii noor kui noorena Te end tunnete; üheks võimaluseks end kaua noorena tunda on tegeleda nooruslike hobidega.
› Koostage nimekiri kõigist oma oskustest, saavutustest ja kogemustest, mida Te olete omandanud nii töös kui ka isiklikus elus. Lugege neid iga päev ja Te tunnete end paremini!

Refereeritud Internetist

Hinda artiklit:
Vastuseid kokku: 2  |  Keskmine hinne: 1
Hinda:
Artiklite otsing